Янгиариқда “Барқарор ривожланишга илк қадам” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди
Хоразм вилояти Янгиариқ туманидаги    Янгиариқ қурилиш ва транспорт техникумида Барқарор ривожланиш маркази Хоразм вилоят бўлинмаси ташаббуси билан    “Барқарор ривожланишга илк қадам: мақсад ва вазифалар мазмуни ва моҳияти”    мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда барқарор ривожланиш мақсадларининг мазмун-моҳиятини ёшларга тушунтириш, глобал ва миллий мақсадлар ўртасидаги узвий боғлиқликни очиб бериш ҳамда Ўзбекистонда барқарор ривожланишга эришиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотлар муҳокама қилинди.
Техникум директори    Шавкат Худайберганов    тадбирни очиб, таълим муассасасида ёшларнинг экологик ва ижтимоий онгини ошириш, барқарор ривожланиш ғояларига қизиқишни кучайтириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Барқарор ривожланиш маркази Хоразм вилоят бўлинмаси раҳбари, профессор    Бахтиёр Рузметов    ўз нутқида барқарор ривожланиш консепциясининг илмий ва амалий асослари ҳамда унинг глобал аҳамиятига тўхталиб, ҳозирги кунда инсоният олдида турган уч асосий глобал инқироз —    иқлим ўзгариши, биохилма-хилликнинг қисқариши ва атроф-муҳит ифлосланиши, табиий ресурсларнинг камайиши    — барқарор ривожланиш йўлидаги энг катта таҳдидлар эканини таъкидлади.
Бўлинма раҳбари ушбу таҳдидларни енгиш учун ҳар бир давлат ва жамият, шу жумладан ҳар бир ёш инсон ҳам ўз ҳиссасини қўшиши зарурлигини алоҳида таъкидлади. Айниқса, ўсиб келаётган авлоднинг барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда фаол иштирок этиши, келажак тараққиёти учун пойдевор бўлади.
Халқаро миқёсда ҳам Ўзбекистоннинг барқарор ривожланиш йўлидаги эришган натижалари алоҳида эътироф этилмоқда.    БМТнинг “Барқарор ривожланиш ечимлари тармоғи” халқаро ташкилоти 2025 йилги ҳисоботига кўра, Ўзбекистон 167 та давлат орасида 73,1 балл билан 62-ўринни эгаллади.    2015 йилдан буён мамлакат Марказий Осиё ва Шарқий Европа минтақаларида барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда фаол суръатларда тараққиётга эришган давлат сифатида тан олинмоқда.
Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясидаги нутқидан иқтибос келтирилганидек:
“Биз Барқарор ривожланиш мақсадларига ҳамоҳанг ҳолда, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий Янги Ўзбекистонни барпо этиш сиёсатини олиб бормоқдамиз. Бунинг учун ортга қайтмас ислоҳотларимизни изчил давом эттиряпмиз. Устувор мақсадимиз – мамлакатимизда яшаётган ҳар    бир оиланинг, ҳар бир фуқаронинг ҳаётини тубдан ўзгартириш, инсон қадри ва фаровонлигини оширишдир.”
Маърузада таъкидланганидек, сўнгги йилларда мамлакатимизда камбағаллик даражаси 35 фоиздан 6,6 фоизгача қисқарди. Таълим ва илм-фан соҳасини модернизация қилиш, инновацион тармоқлар ва “яшил” иқтисодиётни ривожлантириш орқали миллионлаб иш ўринлари яратилди. Мактабгача таълим қамрови 27 фоиздан 78 фоизга, олий таълим қамрови эса 9 фоиздан 42 фоизга етди.
Шунингдек, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси, аёллар ва ёшлар салоҳиятини юксалтириш, рақамли трансформация ва инновацион технологияларни жорий этиш йўналишларидаги ислоҳотлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Давра суҳбати якунида ёшлар онгига барқарор ривожланиш, тинчлик ва бағрикенглик тамойилларини сингдириш, уларда фаол фуқаролик позициясини шакллантириш муҳим вазифа сифатида белгиланди. Тадбир шу билан бирга ёш авлоднинг барқарор ривожланиш мақсадларига фаол ҳисса қўшиши, глобал масалаларга масъулият билан ёндашиши ва ўзини келажак учун масъул фуқаро сифатида ривожлантиришига хизмат қилди.

В Янгиарыке состоялся круглый стол на тему «Первый шаг к устойчивому развитию»
В Янгиарыкском строительно-транспортном техникуме Хорезмской области по инициативе Хорезмского регионального отделения Центра устойчивого развития был организован круглый стол на тему «Первый шаг к устойчивому развитию: содержание и сущность целей и задач».
В ходе мероприятия обсуждалось раскрытие содержания и сущности целей устойчивого развития для молодёжи, взаимосвязь между глобальными и национальными целями, а также реализуемые в Узбекистане реформы, направленные на достижение устойчивого развития.
Директор техникума Шавкат Худайберганов открыл мероприятие и рассказал о работе, проводимой в учебном заведении по повышению экологической и социальной осознанности молодёжи, а также по укреплению интереса к идеям устойчивого развития.
В своём выступлении руководитель Хорезмского регионального отделения Центра устойчивого развития, профессор Бахтиёр Рузметов остановился на научных и практических основах концепции устойчивого развития, а также её глобальном значении. Он особо подчеркнул, что три главных глобальных кризиса современности — изменение климата, сокращение биологического разнообразия и загрязнение окружающей среды, истощение природных ресурсов — представляют собой наиболее серьёзные угрозы на пути к устойчивому развитию.
Руководитель регионального отделения особо отметил, что для преодоления этих угроз каждое государство и каждое общество, в том числе каждый молодой человек, должны внести свой вклад. Активное участие молодого поколения в достижении целей устойчивого развития станет фундаментом для прогресса в будущем.
Достижения Узбекистана на пути устойчивого развития получают признание и на международном уровне. Согласно докладу международной организации «Сеть решений для устойчивого развития» ООН за 2025 год, Узбекистан занял 62-е место среди 167 государств с показателем 73,1 балла. Начиная с 2015 года страна признаётся одним из государств, достигших наибольшего прогресса в реализации целей устойчивого развития в регионах Центральной Азии и Восточной Европы.
В докладе была процитирована речь Шавката Мирзиёева на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН:
«Мы проводим политику строительства нового демократического, правового, социального и светского Узбекистана в соответствии с целями устойчивого развития. Для этого мы последовательно продолжаем наши необратимые реформы. Наша приоритетная цель — коренным образом изменить жизнь каждой семьи и каждого гражданина нашей страны, повысить достоинство человека и его благосостояние».
Как отмечалось в докладе, за последние годы уровень бедности в стране сократился с 35% до 6,6%. Благодаря модернизации сферы образования и науки, развитию инновационных отраслей и «зелёной» экономики были созданы миллионы рабочих мест. Охват дошкольным образованием вырос с 27% до 78%, а охват высшим образованием — с 9% до 42%.
Также была предоставлена информация о реформах в таких направлениях, как общенациональный проект «Яшил макон» («Зелёное пространство»), повышение потенциала женщин и молодёжи, цифровая трансформация и внедрение инновационных технологий.
По итогам круглого стола в качестве важнейшей задачи было определено воспитание у молодёжи принципов устойчивого развития, мира и толерантности, а также формирование активной гражданской позиции. Мероприятие послужило стимулом для молодого поколения — вносить активный вклад в достижение целей устойчивого развития, ответственно подходить к глобальным вопросам и развиваться как граждане, осознающие свою ответственность за будущее.
Руководитель Хорезмского регионального отделения Центра устойчивого развития, проф. Бахтиёр Рузметов