Янги Ўзбекистоннинг ижтимоий ҳаётида маҳалланинг ўрни
2026 йил 29 апрель куни Барқарор ривожланиш маркази ташаббуси билан Тошкент вилоятининг Кибрай туманида маҳалла фаоллари, фуқаролик жамияти институтлари ва таълим тизими вакиллари иштирокида илмий-амалий давра суҳбати ташкил этилди. Тадбир “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” доирасида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда маҳалланинг ўрнига бағишланиб, “Янги Ўзбекистоннинг ижтимоий ҳаётида маҳалланинг ўрни” мавзусида ўтказилди.
Давра суҳбати туман ўзини ўзи бошқариш органлари раислари, техникум ўқитувчилари ва ўқувчилари, шунингдек нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан ҳамкорликда ташкил этилди. Бу эса тадбирнинг амалий аҳамиятини ошириб, турли қатлам вакилларининг фикр ва тажрибасини бир нуқтада жамлаш имконини берди.
Тадбир давомида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий ва институционал асослари, уларнинг БМТ Барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунлиги атрофлича ёритилди. Шунингдек, хорижий тажрибалар таҳлил қилиниб, маҳалла институтини ривожлантиришда самарали механизмлар ҳақида фикр алмашилди. Марказ томонидан амалга оширилаётган лойиҳалар ва уларнинг амалий натижалари юзасидан ҳам иштирокчиларга батафсил маълумотлар тақдим этилди.
Муҳокамалар жараёнида иштирокчилар томонидан илгари сурилган таклиф ва ташаббуслар очиқ мулоқот руҳида кўриб чиқилиб, жамоатчилик иштирокини янада кучайтириш, маҳаллада манзилли ишлаш механизмларини такомиллаштириш бўйича муҳим фикрлар билдирилди. Бу эса тадбирнинг фақат ахборот алмашиш билан чекланмасдан, амалий ечимлар ишлаб чиқишга хизмат қилганини кўрсатди.
Тадбирнинг иккинчи — амалий қисми ҳам мазмунли ташкил этилди. Хусусан, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Бўстонлиқ туманидаги таълим муассасалари ҳудудларида кўчат экиш тадбири ўтказилди. Унда ўқувчилар ва педагоглар фаол иштирок этиб, бир қатор мевали дарахт кўчатлари экилди.
Мазкур ташаббус нафақат атроф-муҳитни муҳофаза қилишга хизмат қилди, балки ёшлар орасида экологик маданиятни шакллантириш, табиатга эҳтиёткор муносабатни кучайтириш ва жамоавий масъулият ҳиссини оширишга қаратилган муҳим амалий қадам сифатида намоён бўлди

Роль махалли в общественной жизни Нового Узбекистана
29 апреля 2026 года по инициативе Центра устойчивого развития в Кибрайском районе Ташкентской области состоялся научно-практический круглый стол с участием активистов махалли, институтов гражданского общества и представителей системы образования. Мероприятие было проведено в рамках Года развития махалли и процветания общества и посвящено роли махалли в достижении Целей устойчивого развития под девизом «Роль махалли в общественной жизни Нового Узбекистана».
Круглый стол был организован в сотрудничестве с председателями органов самоуправления района, преподавателями и учащимися техникумов, а также представителями негосударственных некоммерческих организаций. Это позволило повысить практическую значимость мероприятия и консолидировать мнения и опыт представителей различных слоёв общества на единой площадке.
В ходе мероприятия были всесторонне освещены правовые и институциональные основы проводимых в Узбекистане реформ, а также их согласованность с Целями устойчивого развития ООН. Кроме того, был проведён анализ международного опыта и состоялся обмен мнениями об эффективных механизмах развития института махалли. Участникам также была представлена подробная информация о реализуемых Центром проектах и их практических результатах.
В процессе дискуссий предложения и инициативы, выдвинутые участниками, были рассмотрены в духе открытого диалога; были высказаны важные суждения относительно дальнейшего расширения участия общественности и совершенствования механизмов адресной работы на уровне махалли. Это наглядно продемонстрировало, что мероприятие вышло за рамки простого информационного обмена и было направлено на выработку практических решений.
Вторая — практическая — часть мероприятия также была организована содержательно. В частности, в рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёное пространство») на территории образовательных учреждений Бостанлыкского района состоялась акция по высадке саженцев. В ней приняли активное участие учащиеся и педагоги, в ходе которой был высажен ряд саженцев плодовых деревьев.
Данная инициатива послужила не только делу охраны окружающей среды, но и проявила себя как важный практический шаг, направленный на формирование экологической культуры среди молодёжи, воспитание бережного отношения к природе и повышение чувства коллективной ответственности.