ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА МАҲАЛЛА ИНСТИТУТИ: ИСЛОҲОТЛАР МАРКАЗИДАГИ МУҲИМ БЎҒИН
2026 йил 4 май куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва давлат бошқарувини халқчил асосда такомиллаштиришда маҳалла институтининг роли алоҳида таъкидланди. Қайд этилганидек, маҳалла бугун жойларда ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этиш, аҳоли билан манзилли ишлаш ва давлат сиёсати ижросини таъминлашда муҳим бўғинга айланган.
Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизимининг жорий этилиши аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни таъминлаш ва жамоатчилик иштирокини кучайтиришда самарали механизм сифатида эътироф этилди. Ушбу тизим орқали ҳудудлардаги муаммоларни тезкор аниқлаш ва уларга манзилли ечимлар ишлаб чиқиш имкониятлари сезиларли даражада кенгайгани таъкидланди.
Шунингдек, 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилингани маҳалла институтини давлат ва жамият ҳаётида янги босқичга олиб чиқишга қаратилган стратегик қарор сифатида баҳоланди.

ИНСТИТУТ МАХАЛЛИ В НОВОМ УЗБЕКИСТАНЕ: КЛЮЧЕВОЕ ЗВЕНО В ЦЕНТРЕ РЕФОРМ
4 мая 2026 года в Ташкенте состоялся научно-практический семинар на тему «Роль системы махалли в контексте масштабных реформ, осуществляемых в Узбекистане», в котором приняли участие председатели махаллей.
В ходе мероприятия особо подчёркивалась роль института махалли (махалла — орган самоуправления на уровне местного сообщества) в обеспечении устойчивого развития общества, повышении благосостояния населения и совершенствовании государственного управления на народных началах в условиях проводимых в стране реформ. Было отмечено, что сегодня махалля стала важнейшим звеном в решении социально-экономических проблем на местах, адресной работе с населением и обеспечении реализации государственной политики.
В особенности внедрение системы «семёрки махалли» было признано эффективным механизмом оперативного решения проблем населения по месту жительства, обеспечения социальной стабильности и расширения участия общественности. Было подчёркнуто, что посредством данной системы возможности для своевременного выявления проблем на местах и выработки адресных решений существенно расширились.
Кроме того, объявление 2026 года «Годом развития махалли и процветания общества» было оценено как стратегическое решение, направленное на вывод института махалли на качественно новый уровень в жизни государства и общества.