ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОНДА МАҲАЛЛА ИНСТИТУТИ: ИСЛОҲОТЛАР МАРКАЗИДАГИ МУҲИМ БЎҒИН
2026 йил 4 май куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар бўлиб ўтди.
Тадбирда мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва давлат бошқарувини халқчил асосда такомиллаштиришда маҳалла институтининг роли алоҳида таъкидланди. Қайд этилганидек, маҳалла бугун жойларда ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этиш, аҳоли билан манзилли ишлаш ва давлат сиёсати ижросини таъминлашда муҳим бўғинга айланган.
Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизимининг жорий этилиши аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни таъминлаш ва жамоатчилик иштирокини кучайтиришда самарали механизм сифатида эътироф этилди. Ушбу тизим орқали ҳудудлардаги муаммоларни тезкор аниқлаш ва уларга манзилли ечимлар ишлаб чиқиш имкониятлари сезиларли даражада кенгайгани таъкидланди.
Шунингдек, 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилингани маҳалла институтини давлат ва жамият ҳаётида янги босқичга олиб чиқишга қаратилган стратегик қарор сифатида баҳоланди.

THE MAHALLA INSTITUTION IN THE NEW UZBEKISTAN: A VITAL LINK AT THE HEART OF REFORMS
On 4 May 2026, a scientific and practical seminar was held in Tashkent on the theme "The Role of the Mahalla System in the Context of the Wide-Ranging Reforms Being Implemented in Uzbekistan," with the participation of mahalla chairpersons.
The seminar underscored the pivotal role of the mahalla institution (mahalla: a community-level self-governance body) in ensuring the sustainable development of society, improving public welfare, and advancing people-centred public administration within the framework of the country's ongoing reforms. It was noted that the mahalla has today become a key link in addressing socio-economic challenges at the local level, delivering targeted outreach to the population, and ensuring the implementation of state policy.
In particular, the introduction of the "mahalla sevens" system was recognised as an effective mechanism for resolving community issues on-site, maintaining social stability, and strengthening civic participation. It was emphasised that this system has considerably expanded the capacity for timely identification of local challenges and the development of targeted solutions.
Furthermore, the declaration of 2026 as the "Year of Mahalla Development and the Elevation of Society" was assessed as a strategic decision aimed at advancing the mahalla institution to a new stage in the life of the state and society.