Янги ҳамкорлик – яшил келажак сари қадам
2025 йил 30 октябрь куни Тошкентда    “Барқарор ривожланиш маркази” нодавлат нотижорат ташкилоти ва Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгаришини ўрганиш университети (Green University) ўртасида ҳамкорлик тўғрисида Меморандум имзоланди.
Мазкур ҳужжат барқарор ривожланиш, иқлим ўзгаришига қарши кураш, атроф-муҳит муҳофазаси ва “яшил иқтисодиёт” соҳаларида қўшма ташаббусларни амалга оширишга қаратилган.
Ҳамкорлик доирасида қуйидагилар назарда тутилган:
• иқлим ўзгариши ва экология соҳасида қўшма илмий тадқиқотлар ва инновацион лойиҳаларни амалга ошириш;
• талабалар, магистрантлар ва ёш олимлар учун стажировкалар, малака ошириш курслари ва академик мобиллик дастурларини йўлга қўйиш;
• аҳоли, айниқса ёшлар ва хотинқизлар ўртасида экологик маданиятни шакллантиришга қаратилган маърифий ва ахборот кампанияларини ўтказиш;
• Ўзбекистонда ва минтақада халқаро конференциялар, форумлар ва давра суҳбатларини ташкил этиш;
• миллий қонунчиликни такомиллаштиришда халқаро ҳуқуқий тажрибани жорий этиш ҳамда хорижий экспертлар билан ҳамкорлик қилиш.
Томонлар ўртасида имзоланган ушбу ҳужжат келгуси 5 йил давомида қўшма ташаббуслар учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади. Шу билан бирга, у миллий ва минтақавий даражада БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга муносиб ҳисса қўшиши кутилмоқда.

30 октября 2025 года в Ташкенте между негосударственной некоммерческой организацией «Центр устойчивого развития» и Университетом изучения окружающей среды и изменения климата Центральной Азии (Green University) был подписан Меморандум о сотрудничестве.
Данный документ направлен на реализацию совместных инициатив в области устойчивого развития, противодействия изменению климата, охраны окружающей среды и «зелёной экономики».
Соглашение о сотрудничестве предусматривает:
• проведение совместных научных исследований и реализацию инновационных проектов в области изменения климата и экологии;
• организацию стажировок, курсов повышения квалификации и программ академической мобильности для студентов, магистрантов и молодых учёных;
• проведение просветительских и информационных кампаний, направленных на формирование экологической культуры среди населения, в особенности среди молодёжи и женщин;
• организацию международных конференций, форумов и круглых столов в Узбекистане и регионе;
• внедрение передового международного правового опыта в процесс совершенствования национального законодательства, а также сотрудничество с зарубежными экспертами.
Подписанный документ станет прочной основой для совместных инициатив на ближайшие 5 лет. Ожидается, что он внесёт достойный вклад в достижение Целей устойчивого развития ООН на национальном и региональном уровнях.