Хоразмда БМТ Бош Ассамблеясининг Марказий Осиёга доир янги резолюцияси муҳокама қилинди
2026 йил 12 июль куни Хоразм вилояти телерадиокомпаниясида “БМТ Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган – Марказий Осиё минтақасида барқарор ривожланишни таъминлаш учун минтақавий ҳамкорлик ва иқтисодий интеграцияни кучайтириш тўғрисидаги резолюциянинг мазмун-моҳияти” мавзусига бағишланган илмий-амалий давра суҳбати бўлиб ўтди. Мазкур тадбирда Хоразм МТРК масъул ходимлари, республика оммавий ахборот воситалари вакиллари ҳамда вилоятда фаолият юритаётган миллий-маданий марказлар раҳбарлари иштирок этишди. Анжуманда Барқарор ривожланиш мақсадлари Хоразм вилояти бўлинмаси раҳбари, профессор Б.Рузметов маъруза билан қатнашиб, мамлакатимизнинг етакчи телеканаллари, хусусан, “Ўзбекистон 24”, Хоразм телерадиокомпанияси ҳамда вилоят радиосига батафсил интервью берди.
Профессор Б.Рузметов ўз маърузасида мазкур халқаро ҳужжатнинг концептуал жиҳатларига тўхталиб, унда белгиланган стратегик йўналишларни таҳлил қилди. Хусусан, резолюцияда Марказий Осиёнинг жамоавий ва ички салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш, минтақада аҳоли, товарлар, хизматлар ҳамда капиталнинг тўсиқсиз ва эркин ҳаракатланишини таъминлаш устувор вазифа этиб белгиланган бўлиб, бу трансчегаравий савдо алоқаларини жадаллаштириш ва логистика инфратузилмасини тубдан такомиллаштиришга хизмат қилади. Шу билан бирга, БМТ даражасида илк бор минтақа давлатларининг кичик ва ўрта бизнес субъектлари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш ҳамда саноат кооперациясини мустаҳкамлаш масаласи илгари сурилгани алоҳида эътироф этилди. Профессорнинг таъкидлашича, ушбу чора-тадбирлар минтақавий иқтисодиётнинг барқарорлигини ошириш ва ёш авлод учун янги иш ўринларини яратишнинг бош омилидир. Якунда резолюциянинг глобал аҳамиятига тўхталиб, ушбу ҳужжат Марказий Осиёни нафақат ички бозор билан чекланган ҳудуд, балки уни Европа ва Осиёнинг йирик трансмиллий иқтисодий тизимлари билан боғловчи стратегик ва геосиёсий кўприк сифатида баҳолаши таъкидлаб ўтилди.

В Хорезме обсудили новую резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН по Центральной Азии
12 июля 2026 г. в Хорезмской областной телерадиокомпании состоялся научно-практический круглый стол на тему «Содержание и суть резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей Организации Объединённых Наций (ООН), — об укреплении регионального сотрудничества и экономической интеграции в целях обеспечения устойчивого развития в регионе Центральной Азии». В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники Хорезмской областной телерадиокомпании, представители республиканских средств массовой информации (СМИ), а также руководители национально-культурных центров, действующих в области. С докладом на форуме выступил руководитель Хорезмского областного подразделения по Целям устойчивого развития (ЦУР), профессор Б. Рузметов, который дал подробные интервью ведущим телеканалам страны, в частности «Узбекистан 24», Хорезмской телерадиокомпании и областному радио.
В своём докладе профессор Б. Рузметов остановился на концептуальных аспектах данного международного документа и проанализировал определённые в нём стратегические направления. В частности, в резолюции в качестве приоритетной задачи закреплены полное использование коллективного и внутреннего потенциала Центральной Азии, а также обеспечение беспрепятственного и свободного передвижения людей, товаров, услуг и капитала в регионе, что будет способствовать активизации трансграничных торговых связей и коренному совершенствованию логистической инфраструктуры. Вместе с тем было особо отмечено, что впервые на уровне ООН выдвинут вопрос установления прямых связей между субъектами малого и среднего бизнеса государств региона и укрепления промышленной кооперации. Как подчеркнул профессор, эти меры являются главным фактором повышения устойчивости региональной экономики и создания новых рабочих мест для молодого поколения. В завершение, касаясь глобального значения резолюции, было отмечено, что данный документ рассматривает Центральную Азию не только как территорию, ограниченную внутренним рынком, но и как стратегический и геополитический мост, связывающий её с крупными транснациональными экономическими системами Европы и Азии.