Халқ дипломатияси ва диний бағрикенглик – Янги Ўзбекистон тажрибаси
2025 йил 14 ноябрь куни Миллатлараро муносабатлар ва хориждаги ватандошлар қўмитасида    “Халқ дипломатияси ва диний бағрикенглик - миллатлараро мулоқотнинг самарали воситаси: Янги Ўзбекистон тажрибаси” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Тадбирда давлат идоралари, нодавлат ва диний ташкилотлар, илмий муассасалар ҳамда миллий маданий марказлар вакиллари иштирок этди.
Давра суҳбатида Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган халқ дипломатияси ва диний бағрикенглик сиёсати, унинг миллатлараро мулоқотни мустаҳкамлашдаги аҳамияти муҳокама қилиниб,    турли миллат ва дин вакиллари ўртасида ўзаро ҳурмат, ҳамжиҳатлик ва тинчликни таъминлаш масалаларига эътибор қаратилди.
Барқарор ривожланиш маркази директори Э.Саминов    ўз маърузасида    иштирокчиларни 16 ноябрь — Халқаро бағрикенглик куни муносабати билан муборакбод этиб, дунёда турли этник ва диний жамоалар ўртасидаги зиддиятлар ҳамда радикаллашув тобора кучайиб бораётган ҳозирги глобал шароитда бағрикенглик, ўзаро тушуниш ва тотувлик каби умуминсоний ғояларни кенг тарғиб этиш ҳар қачонгидан ҳам муҳим аҳамиятга эгалигини таъкидлаб ўтди.
Тадбир якунида иштирокчилар миллий маданий марказлар павильонига ташриф буюриб, турли миллат вакилларининг маданий мероси билан танишдилар. Бу ташриф мулоқот ва ҳамжиҳатлик муҳитини янада кучайтирди.
Давра суҳбати Янги Ўзбекистонда миллатлараро ва динлараро тотувликни таъминлашда халқ дипломатияси муҳим восита эканини яна бир бор намоён этди. Тадбирда билдирилган фикрлар ва таклифлар келгусида мамлакатда тинчлик, барқарорлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Народная дипломатия и религиозная толерантность – опыт Нового Узбекистана
14 ноября 2025 года в Комитете по межнациональным отношениям и связям с соотечественниками за рубежом состоялся круглый стол на тему «Народная дипломатия и религиозная толерантность как эффективный инструмент межнационального диалога: опыт Нового Узбекистана». В мероприятии приняли участие представители государственных органов, негосударственных и религиозных организаций, научных учреждений, а также национальных культурных центров.
В ходе круглого стола была обсуждена политика народной дипломатии и религиозной толерантности, проводимая в Новом Узбекистане, её роль в укреплении межнационального диалога, а также вопросы обеспечения взаимного уважения, единства и мира между представителями различных национальностей и конфессий.
В своём выступлении директор Центра устойчивого развития Э. Саминов поздравил участников с наступающим 16 ноября Международным днём толерантности и подчеркнул, что в нынешних глобальных условиях, когда конфликты между этническими и религиозными общинами и радикализация неуклонно усиливаются, пропаганда общечеловеческих ценностей — таких как толерантность, взаимопонимание и согласие — приобретает особую актуальность.
По завершении мероприятия участники посетили павильон национальных культурных центров, где ознакомились с культурным наследием представителей различных народов. Этот визит способствовал дальнейшему укреплению атмосферы диалога и единства.
Круглый стол в очередной раз продемонстрировал, что народная дипломатия является важным инструментом обеспечения межнационального и межрелигиозного согласия в Новом Узбекистане. Высказанные в ходе мероприятия мнения и предложения послужат делу дальнейшего укрепления мира, стабильности и сплочённости в стране.