Халқаро иқтисодий эркинлик индексида Ўзбекистон натижалари
Бугунги кунда дунёда мамлакатларнинг иқтисодий жозибадорлигини ошириш ва халқаро рейтинглардаги мавқеини мустаҳкамлаш кучли давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади. Ўзбекистон қонунчилигида ҳам ташқи савдони либераллаштириш ва инвестициявий муҳитни яхшилашга алоҳида эътибор қаратилган.    “The Heritage Foundation”томонидан эълон қилинган 2026 йилги индексда мамлакатимиз илк бор    “ўртача”тоифага киритилган ва    60,3 баллбилан дунёда    86-ўринниэгаллагани жамиятда иқтисодий барқарорликни таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Шунингдек, тадбиркорлик субъектлари ташқи иқтисодий фаолиятда ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда халқаро стандартлар асосида иштирок этиш ҳуқуқига эга. Бу имкониятлар нафақат ҳуқуқий жиҳатдан, балки амалий жиҳатдан ҳам таъминланмоқда. Хусусан, мамлакатимизнинг савдо эркинлиги бўйича    80,6 баллҳамда инвестиция эркинлиги бўйича    70 баллтўплагани жаҳондаги ўртача кўрсаткичлардан (70,2 ва 53,4) анча юқори бўлиб, мамлакатнинг очиқлик сиёсати намоён бўлаётганини кўрсатади. Айниқса, ташқи савдо айланмаси ва хорижий инвестицияларни жалб қилишга қаратилган алоҳида динамика ҳам мавжуд. Жумладан, асосий капиталга киритилган хорижий инвестициялар ва кредитлар ҳажми 2025 йилда    422,1 триллион сўмгаетиб, ўсиш    109,3 фоизниташкил этгани иқтисодий фаолликни мустаҳкамлашга хизмат қилади. Шу билан бирга, 2026 йилнинг дастлабки икки ойида ташқи савдо айланмаси    11,6 миллиард долларгаетгани экспорт-импорт амалиётларининг юқори суръатларини муҳофаза қилишга ёрдам беради.
Халқаро рейтинглардаги ижобий баҳо – бу фақат рақамлар билан чекланиб қолмайди. Ушбу жараёнда    Барқарор ривожланишнинг 8-мақсадидабелгиланган иқтисодий ўсиш ва муносиб иш жойларини таъминлаш, шунингдек, ташқи савдо балансини мувозанатлаштириш муҳим аҳамиятга эга. Жорий йилнинг бошида экспорт ҳажми олтин сотилишисиз    23,4 фоизгакамайиб, ўсиш асосан импорт ҳисобига юз берган бўлса-да, инвестициявий фаолликнинг сақланиб қолаётгани соҳадаги янги стратегик чора-тадбирларни талаб этади.
Хулоса қилиб айтганда, иқтисодий эркинлик даражасини юксалтириш – бу фақат рейтинг масаласи эмас, балки мамлакат тараққиётининг асосий омилларидан биридир. Чунки иқтисодий эркинлик ва инвестициявий ҳимоя таъминланган жамиятда барқарор ривожланишга эришиш имконияти янада ортиб боради.

Сегодня повышение экономической привлекательности страны и укрепление позиций в международных рейтингах является одним из важнейших направлений государственной политики. В законодательстве Узбекистана также уделяется особое внимание либерализации внешней торговли и улучшению инвестиционного климата. В индексе за 2026 год, опубликованном The Heritage Foundation, страна впервые вошла в категорию «умеренно свободных», заняв 86-е место в мире с результатом 60,3 балла, что имеет важное значение для обеспечения экономической стабильности в обществе.
Субъекты предпринимательства имеют право участвовать во внешнеэкономической деятельности и реализации инвестиционных проектов в соответствии с международными стандартами. Эти возможности обеспечиваются не только в правовом, но и в практическом отношении. В частности, показатель страны по свободе торговли составил 80,6 балла, а по свободе инвестиций — 70 баллов, что значительно превышает мировые средние значения (70,2 и 53,4 соответственно) и свидетельствует о проводимой политике открытости. Отмечается также положительная динамика в привлечении иностранных инвестиций и росте внешнеторгового оборота. В частности, объём иностранных инвестиций и кредитов, направленных в основной капитал, в 2025 году достиг 422,1 трлн сумов, показав рост на 109,3%, что способствует укреплению экономической активности. Кроме того, внешнеторговый оборот за первые два месяца 2026 года составил 11,6 млрд долларов, что способствует поддержанию высоких темпов экспортно-импортных операций.
Положительная оценка в международных рейтингах не ограничивается лишь цифрами. В данном процессе важную роль играет достижение 8-й Цели устойчивого развития — обеспечение экономического роста и достойных рабочих мест, а также сбалансирование внешнеторгового баланса. Несмотря на то что в начале текущего года экспорт без учёта продажи золота сократился на 23,4%, а рост был обусловлен преимущественно импортом, сохранение инвестиционной активности требует новых стратегических мер в данной сфере.
В заключение следует отметить, что повышение уровня экономической свободы — это не только вопрос рейтинга, но и один из ключевых факторов развития страны. Ибо в обществе, где обеспечены экономическая свобода и защита инвестиций, возможности для достижения устойчивого развития неуклонно возрастают.