Тошкентда "Барқарор ривожланиш маркази" ННТнинг Жаҳон халқлари Ассамблеяси делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди
22-04-2026 561
2026 йил 22 апрель куни Тошкент шаҳрида "Барқарор ривожланиш маркази" ННТ раҳбариятининг "Жаҳон халқлари Ассамблеяси" ноҳукумат ташкилотлари халқаро иттифоқи Бош кенгаши Раиси С.К. Смирнова бошчилигидаги делегация билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув давомида томонлар "Барқарор ривожланиш маркази" ННТ ва "Жаҳон халқлари ассамблеяси" нодавлат нотижорат ташкилотлари халқаро иттифоқи ўртасида аввал имзоланган ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандумнинг жорий ҳолати ва уни амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилдилар. Икки томонлама ҳамкорликни амалий жиҳатдан бойитиш, жумладан, қўшма халқаро тадбирлар ўтказиш, ёшлар ва таълим лойиҳаларини ривожлантириш, шунингдек, жамоатчилик дипломатияси ва гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Томонлар шерикликни янада ривожлантиришдан ўзаро манфаатдор эканликларини тасдиқлаб, ҳадли келишувлардан қўшма амалий лойиҳаларга ўтиш муҳимлигини таъкидладилар.
Учрашув якунида ҳамкорлик бўйича "йўл харитаси"ни тайёрлаш, шунингдек, Тошкент ва Москвада қўшма тадбирлар ўтказиш имкониятларини кўриб чиқиш бўйича келишувга    эришилди.
Томонлар ўзаро манфаатли қўшма ташаббусларни мазмунан ва ташкилий жиҳатдан қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини таъкидладилар.
Учрашув конструктив ва хайрихоҳлик руҳида ўтди ҳамда томонлар ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришда муҳим қадам бўлди.

22 апреля 2026 года в городе Ташкент состоялась встреча руководства НПО «Центр устойчивого развития» с делегацией во главе с Председателем Генерального совета Международного союза некоммерческих организаций «Ассамблея народов мира» С.К. Смирновой.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы реализации ранее подписанного Меморандума о сотрудничестве между НПО «Центр устойчивого развития» и Международным союзом некоммерческих организаций «Ассамблея народов мира». Особое внимание было уделено практическому обогащению двустороннего сотрудничества, в том числе проведению совместных международных мероприятий, развитию молодёжных и образовательных проектов, а также укреплению общественной дипломатии и гуманитарного взаимодействия.
Подтвердив взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии партнёрства, стороны подчеркнули важность перехода от рамочных договорённостей к совместным практическим проектам.
По итогам встречи была достигнута договорённость о подготовке «дорожной карты» сотрудничества, а также о рассмотрении возможности проведения совместных мероприятий в Ташкенте и Москве.
Стороны выразили готовность оказывать содержательную и организационную поддержку совместным инициативам, отвечающим взаимным интересам.
Встреча прошла в конструктивном и доброжелательном духе и стала важным шагом в развитии сотрудничества между сторонами.