Тошкент давлат иқтисодиёт университетида талабалар учун фавқулодда вазиятларда ҳаракатланиш бўйича махсус ўқув курслари йўлга қўйилди
14-05-2026 472
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2026 йил 5 февралдаги Ф-37-сонли фармойишининг 6-бандига мувофиқ, олий таълим ташкилотларида “Фавқулодда вазиятларда ҳаракатланиш тартиби”ни ўргатиш бўйича қўлланма ва дастурларни амалиётга жорий этиш вазифаси белгиланган.
Мазкур топшириқ ижросини таъминлаш мақсадида жорий йил апрель ойидан бошлаб Тошкент давлат иқтисодиёт университетида махсус ўқув курслари ташкил этилди. Ушбу курслар Барқарор ривожланиш маркази вакили томонидан олиб борилмоқда.
Машғулотлар доирасида талабаларга фавқулодда вазиятларда тўғри ҳаракатланиш тартиби, аҳолини муҳофаза қилиш механизмлари, хавфсизлик қоидалари, тезкор эвакуация чоралари ҳамда фавқулодда ҳолатларда биринчи амалий ёрдам кўрсатиш бўйича назарий ва амалий билимлар берилмоқда.
Шунингдек, ўқув жараёнида фавқулодда вазиятларда аҳолининг тайёргарлик даражасини ошириш, ёшларда хавфсизлик маданиятини шакллантириш ва турли хавф-хатарларга нисбатан тезкор ҳамда тўғри қарор қабул қилиш кўникмаларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Мутахассислар фикрича, мазкур курслар талабаларнинг фавқулодда ҳолатларда ҳаракатланиш бўйича амалий тайёргарлигини мустаҳкамлаш ҳамда аҳоли хавфсизлигини таъминлашга қаратилган профилактик чора-тадбирлар самарадорлигини оширишда муҳим аҳамият касб этади.

В соответствии с пунктом 6 распоряжения Президента Республики Узбекистан № Ф-37 от 5 февраля 2026 года определена задача по внедрению в практику пособий и программ обучения «Порядку действий в чрезвычайных ситуациях» в организациях высшего образования.
В целях обеспечения исполнения данного поручения с апреля текущего года в Ташкентском государственном экономическом университете организованы специальные учебные курсы. Эти курсы проводятся представителем Центра устойчивого развития.
В рамках занятий студентам предоставляются теоретические и практические знания о порядке правильных действий в чрезвычайных ситуациях, механизмах защиты населения, правилах безопасности, мерах оперативной эвакуации, а также по оказанию первой практической помощи в чрезвычайных ситуациях.
Кроме того, в ходе учебного процесса особое внимание уделяется повышению уровня готовности населения к чрезвычайным ситуациям, формированию у молодёжи культуры безопасности и развитию навыков принятия оперативных и правильных решений в условиях различных угроз и опасностей.
По мнению специалистов, данные курсы имеют важное значение в укреплении практической подготовки студентов к действиям в чрезвычайных ситуациях, а также в повышении эффективности профилактических мероприятий, направленных на обеспечение безопасности населения.