Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни
2026 йил 6 апрель куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Тадбирда жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва давлат бошқарувини халқчил тамойиллар асосида такомиллаштиришда маҳалла институтининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди. Қайд этилганидек, маҳалла тизими жойларда ижтимоий-иқтисодий масалаларни ҳал этиш, аҳоли билан манзилли ишлаш ҳамда давлат сиёсати ижросини таъминлашда муҳим бўғин бўлиб хизмат қилмоқда.
Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизими аҳоли муаммоларини жойида ва тезкор ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда жамоатчилик иштирокини кенгайтиришда самарали механизм сифатида баҳоланди. Ушбу тизим ҳудудлардаги муаммоларни аниқлаш ва уларга манзилли ечимлар ишлаб чиқиш имкониятларини кенгайтиргани таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилиниши маҳалла институтини янги босқичга олиб чиқишга қаратилган муҳим стратегик қарор сифатида эътироф этилди.

Роль системы махалли в рамках масштабных реформ, проводимых в Узбекистане
6 апреля 2026 года в городе Ташкенте с участием председателей махаллей состоялся научно-практический семинар на тему «Роль системы махалли в рамках масштабных реформ, проводимых в Узбекистане».
В ходе мероприятия особое внимание было уделено значению института махалли в обеспечении устойчивого развития общества, повышении благосостояния населения и совершенствовании государственного управления на основе народных принципов. Было отмечено, что система махалли служит важным звеном в решении социально-экономических вопросов на местах, адресной работе с населением и обеспечении реализации государственной политики.
В частности, система «семёрки махалли» была оценена как эффективный механизм оперативного решения проблем населения по месту жительства, укрепления социальной стабильности и расширения общественного участия. Было подчёркнуто, что данная система расширила возможности для выявления проблем на местах и разработки адресных решений.
Кроме того, объявление Президентом Республики Узбекистан 2026 года «Годом развития махалли и возрождения общества» было признано важным стратегическим решением, направленным на выведение института махалли на новый уровень.