Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда маҳалла институтининг тутган ўрни
2026 йил 9 апрель куни юртимизда давом этаётган “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” доирасида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда маҳалла институтининг тутган ўрнини муҳокама қилиш мақсадида масофавий давра суҳбати ташкил этилди. Зумм иловаси орқали ўтказилган ушбу тадбирда Чиноз туманидаги 40 та маҳалла фуқаролар йиғинининг раислари ҳамда соҳа мутахассисларидан иборат жами 70 нафар вакил иштирок этди.
Тадбир аввалида Барқарор ривожланиш маркази Тошкент вилояти бўлими раҳбари Абдуманоп Туляганов “Маҳалла — жамиятнинг фаол бўғини” мавзусида маъруза қилди. Маърузачи барқарор ривожланиш жараёнларида аҳолининг ижтимоий ҳолати устувор аҳамиятга эга эканлигини таъкидлаб, ушбу йўналишдаги ишларни иқтисодий ва экологик мезонлар билан уйғун ҳолда олиб бориш зарурлигини илмий асослаб берди. Шу билан бирга, марказ эксперти Шодиёр Азизов 2030 йилгача мўлжалланган Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсадлар ва стратегияда белгиланган вазифалар ижросига тўхталиб ўтди. Эксперт жамият тараққиётида давлат ташкилотлари ва аҳоли ўртасидаги фаол ҳамкорлик ҳамда фуқаролик позициясининг муҳимлигини алоҳида қайд этди.
Амалий таҳлиллар жараёнида Чиноз тумани маҳалла уюшмаси раиси Шерзод Кулибоев ҳудуддаги жорий вазият юзасидан маълумот бериб, аҳолидан келиб тушган 151 та мурожаатнинг асосий қисми ижтимоий ва молиявий кўмак билан боғлиқ эканлигини маълум қилди. Маҳаллалар ихтиёрида мустақил маблағлар шаклланиши натижасида мурожаатларнинг 80 фоизи жойида ҳал этилганлиги ислоҳотларнинг амалий самараси сифатида эътироф этилди. Шунингдек, давлат томонидан йўналтирилган инвестициялар эвазига йил якунига қадар туманни ичимлик суви билан қамраб олиш даражасини 95-100 фоизга етказиш режалаштирилганлиги билдирилди.
Мулоқот давомида экологик масалалар ва инфратузилма ҳолати ҳам диққат марказида бўлди. Кўтарма МФЙ раиси “Яшил макон” лойиҳаси доирасида экилган кўчатларни парваришлашда тизимли ёндашув зарурлигини таъкидлади, натижада май ойида жамоатчилик назорати тартибида ўрганиш ишларини ўтказишга келишиб олинди. А. Навоий МФЙ раиси эса кўп қаватли уйлар атрофидаги ободонлаштириш ишларига қурилиш ташкилотларини жалб этиш ва яшил ҳудудларни кенгайтириш таклифини илгари сурди. Тадбир якунида маҳалла уюшмаси ва Барқарор ривожланиш маркази бўлинмаси ҳамкорлигида халқ депутатлари туман Кенгаши билан алоқаларни мустаҳкамлаш ҳамда мавжуд муаммоларни жойига чиққан ҳолда бартараф этиш юзасидан тегишли чора-тадбирлар белгилаб олинди.

Роль института махалли в достижении Целей устойчивого развития
9 апреля 2026 года в рамках продолжающегося в стране «Года развития махалли и процветания общества» состоялась дистанционная дискуссия, посвящённая обсуждению роли института махалли в достижении Целей устойчивого развития. В мероприятии, проведённом посредством приложения Zoom, приняли участие 70 представителей, в том числе председатели 40 собраний граждан махаллей Чиназского района, а также профильные специалисты.
В начале мероприятия руководитель Ташкентского областного отделения Центра устойчивого развития Абдуманоп Туляганов выступил с докладом на тему «Махалля — активное звено общества». Докладчик научно обосновал приоритетное значение социального положения населения в процессах устойчивого развития, подчеркнув необходимость ведения этой работы в гармонии с экономическими и экологическими критериями. Эксперт центра Шодиёр Азизов, в свою очередь, остановился на выполнении национальных целей и задач, определённых стратегией в области устойчивого развития до 2030 года, особо отметив важность активного сотрудничества между государственными организациями и населением, а также гражданской позиции в развитии общества.
В ходе практического анализа председатель ассоциации махаллей Чиназского района Шерзод Кулибоев сообщил о текущей ситуации в регионе, отметив, что основная часть из 151 поступившего от населения обращения связана с социальной и финансовой помощью. Тот факт, что 80 процентов обращений были урегулированы на месте благодаря формированию самостоятельных средств в распоряжении махаллей, был признан практическим результатом проводимых реформ. Также было сообщено о планах довести к концу года охват района питьевой водой до 95–100 процентов за счёт государственных инвестиций.
В ходе диалога в центре внимания находились и экологические вопросы, а также состояние инфраструктуры. Председатель МФЙ «Кўтарма» подчеркнул необходимость системного подхода к уходу за саженцами, высаженными в рамках проекта «Яшил макон», в результате чего была достигнута договорённость о проведении в мае проверочных мероприятий в порядке общественного контроля. Председатель МФЙ имени А. Навои выдвинул предложение о привлечении строительных организаций к работам по благоустройству территорий вокруг многоэтажных домов и расширению зелёных зон. По итогам мероприятия совместно с ассоциацией махаллей и отделением Центра устойчивого развития были определены соответствующие меры по укреплению связей с районным Советом народных депутатов и устранению имеющихся проблем на местах.