МАМЛАКАТДА АМАЛГА ОШИРИЛАЁТГАН КЕНГ КЎЛАМЛИ ИСЛОҲОТЛАР ДОИРАСИДА МАҲАЛЛА ИНСТИТУТИНИНГ ЎРНИ ВА АҲАМИЯТИ
31-03-2026 542
2026 йил 30 март куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбирда жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ҳамда давлат бошқарувини янада халқчил тамойиллар асосида такомиллаштиришда маҳалла институтининг ўрни ва аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланганидек, маҳалла тизими жойларда ижтимоий-иқтисодий масалаларни ҳал этиш, аҳоли билан манзилли ишлаш ва давлат сиёсати ижросини таъминлашда муҳим бўғин сифатида намоён бўлмоқда.
Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизимининг жорий этилиши аҳоли муаммоларини жойида ва тезкор ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда жамоатчилик иштирокини кенгайтиришда самарали механизм сифатида баҳоланди. Ушбу тизим орқали ҳудудлардаги муаммоларни аниқлаш ва уларга манзилли ечимлар ишлаб чиқиш имкониятлари кенгайгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилиниши маҳалла институтини давлат ва жамият ҳаётида янги босқичга олиб чиқишга қаратилган муҳим стратегик қарор сифатида баҳоланди.

РОЛЬ И ЗНАЧЕНИЕ ИНСТИТУТА МАХАЛЛИ В КОНТЕКСТЕ ПРОВОДИМЫХ В СТРАНЕ МАСШТАБНЫХ РЕФОРМ
30 марта 2026 года в городе Ташкенте с участием председателей махаллей был организован научно-практический семинар на тему «Роль системы махалли в контексте проводимых в Узбекистане масштабных реформ».
На данном мероприятии особое внимание было уделено роли и значению института махалли в обеспечении устойчивого развития общества, повышении благосостояния населения, а также в совершенствовании государственного управления на основе принципов народовластия. Было подчёркнуто, что система махалли выступает важным звеном в решении социально-экономических вопросов на местах, адресной работе с населением и обеспечении реализации государственной политики.
В частности, введение системы «семёрки махалли» было оценено как эффективный механизм оперативного решения проблем населения на местах, укрепления социальной стабильности и расширения участия общественности. Было отмечено, что посредством данной системы расширились возможности для выявления проблем на территориях и разработки адресных решений для их устранения.
Объявление 2026 года Президентом Республики Узбекистан «Годом развития махалли и подъёма общества» было оценено как важное стратегическое решение, направленное на вывод института махалли на новый этап в жизни государства и общества.