МАМЛАКАТДА АМАЛГА ОШИРИЛАЁТГАН КЕНГ КЎЛАМЛИ ИСЛОҲОТЛАР ДОИРАСИДА МАҲАЛЛА ИНСТИТУТИНИНГ ЎРНИ ВА АҲАМИЯТИ
31-03-2026 542
2026 йил 30 март куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбирда жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ҳамда давлат бошқарувини янада халқчил тамойиллар асосида такомиллаштиришда маҳалла институтининг ўрни ва аҳамиятига алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланганидек, маҳалла тизими жойларда ижтимоий-иқтисодий масалаларни ҳал этиш, аҳоли билан манзилли ишлаш ва давлат сиёсати ижросини таъминлашда муҳим бўғин сифатида намоён бўлмоқда.
Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизимининг жорий этилиши аҳоли муаммоларини жойида ва тезкор ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда жамоатчилик иштирокини кенгайтиришда самарали механизм сифатида баҳоланди. Ушбу тизим орқали ҳудудлардаги муаммоларни аниқлаш ва уларга манзилли ечимлар ишлаб чиқиш имкониятлари кенгайгани қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилиниши маҳалла институтини давлат ва жамият ҳаётида янги босқичга олиб чиқишга қаратилган муҳим стратегик қарор сифатида баҳоланди.

On March 30, 2026, a scientific-practical seminar titled "The Role of the Mahalla System in the Context of Large-Scale Reforms Being Carried Out in Uzbekistan" was held in the city of Tashkent with the participation of mahalla chairpersons.
At this event, particular attention was paid to the role and significance of the mahalla institution in ensuring the sustainable development of society, improving the well-being of the population, and enhancing public administration on the basis of people-centred principles. It was emphasized that the mahalla system serves as a crucial link in resolving socio-economic issues at the local level, conducting targeted work with the population, and ensuring the implementation of state policy.
In particular, the introduction of the "mahalla sevens" system was assessed as an effective mechanism for the prompt resolution of public issues at the local level, strengthening social stability, and expanding civic participation. It was noted that this system has broadened opportunities for identifying local problems and developing targeted solutions to address them.
The declaration by the President of the Republic of Uzbekistan of 2026 as the "Year of Mahalla Development and the Elevation of Society" was assessed as a significant strategic decision aimed at bringing the mahalla institution to a new stage in the life of the state and society.