БАРҚАРОР РИВОЖЛАНИШ ВА “ЯШИЛ МАКОН”: БЎСТОНЛИҚДАГИ ИЛМИЙ-АМАЛИЙ МУЛОҚОТ
2026 йил 2 апрель куни Барқарор ривожланиш маркази ташаббуси билан Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида маҳалла фаоллари, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда таълим тизими ходимлари иштирокида илмий-амалий давра суҳбати ташкил этилди. Тадбир туман ҳокимлиги ва Экологик партия вакиллари билан ҳамкорликда ўтказилди.
Давра суҳбатида Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ҳуқуқий ва институционал асослари, уларнинг БМТ Барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунлиги, шунингдек хорижий тажрибалар юзасидан маълумотлар тақдим этилди. Шу билан бирга, Марказ фаолияти ва амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида тушунтиришлар берилди.
Тадбир иштирокчилари томонидан билдирилган фикр ва таклифлар очиқ мулоқот муҳитида муҳокама қилиниб, жамоатчилик иштирокини янада кучайтиришга хизмат қилди.
Шунингдек, тадбирнинг иккинчи амалий қисмида амалий ташаббуслар илгари сурилди. Хусусан, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида Бўстонлиқ туманидаги таълим муассасалари ҳудудларида боғ барпо этиш мақсадида ўқувчилар ва педагоглар иштирокида кўчат экиш тадбири ташкил этилди. Унда бир қатор мевали дарахт кўчатлари экилиб, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, экологик маданиятни юксалтириш ҳамда ёшларда табиатга эҳтиёткор муносабатни шакллантиришга қаратилган муҳим амалий қадам амалга оширилди.

2 апреля 2026 года по инициативе Центра устойчивого развития в Бустонлыкском районе Ташкентской области состоялся научно-практический круглый стол с участием активистов махаллей, институтов гражданского общества и работников системы образования. Мероприятие было проведено в сотрудничестве с представителями районной администрации и Экологической партии.
В ходе круглого стола были представлены материалы о правовых и институциональных основах реформ, осуществляемых в Узбекистане, их согласованности с Целями устойчивого развития ООН, а также сведения о зарубежном опыте. Помимо этого, были даны разъяснения о деятельности Центра и реализуемых проектах.
Мнения и предложения, высказанные участниками мероприятия, были обсуждены в атмосфере открытого диалога и послужили дальнейшему укреплению участия общественности.
Во второй, практической части мероприятия были выдвинуты конкретные инициативы. В частности, в рамках общенационального проекта «Яшил макон» была организована акция по посадке саженцев с участием учащихся и педагогов на территориях образовательных учреждений Бустонлыкского района. В ходе акции был высажен ряд саженцев плодовых деревьев, что стало важным практическим шагом, направленным на охрану окружающей среды, повышение экологической культуры и формирование у молодёжи бережного отношения к природе.