Озиқ-овқат хавфсизлиги: барқарор ривожланишни таъминлашда давлат сиёсатининг устувор йўналишлари
2025 йил 19 ноябрь куни Халқаро Нордик университетида “Ўзбекистон–2030” стратегияси: амалга оширилаётган ислоҳотлар таҳлили, муаммолар ва ечимлар” мавзусида мамлакат тараққиётининг асосий йўналишларини қамраб олган республика илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Мазкур анжуманда давлат бошқаруви, иқтисодиёт, экология, ташқи сиёсат, рақамли трансформация, туризм ва жамият ривожи каби устувор соҳалардаги ислоҳотларни илмий жамоатчилик иштирокида таҳлил қилиш, уларнинг амалий натижаларини муҳокама этиш ҳамда истиқболдаги вазифаларни белгилашга асосий эътибор қаратилди.
Конференцияда Барқарор ривожланиш маркази эксперти Искандар Ўроқбоев “Ўзбекистон-2030” стратегиясида озиқ-овқат хавфсизлиги: барқарор ривожланишни таъминлашда давлат сиёсатининг устувор йўналишлари” мавзусидаги маруза билан иштирок этди.
Жаҳон иқтисодиётининг глобаллашуви, турли инқирозлар, жумладан пандемиялар, табиий офатлар ҳамда геосиёсий муаммолар мамлакатларнинг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашга бўлган эҳтиёжини кескин ошириб бормоқда. Жумладан, 2024 йилда тахминан 673 миллион одам очликка дуч келган бўлиб, бу жаҳон аҳолисининг 8,3 фоизини ташкил этади. Худди шу даврда тахминан 2,3 миллиард одамўртача ёки оғир даражадаги озиқ-овқат хавфсизлиги муаммосини бошдан кечирган.
Бундай шароитда озиқ-овқат хавфсизлиги масаласи ҳар бир давлат учун стратегик аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистон учун ҳам ушбу масала устувор аҳамиятга эга бўлиб, у мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий барқарорлиги, аҳолининг турмуш даражаси ва фаровонлигига бевосита таъсир кўрсатади.
Маърузада қуйидаги йўналишлар муҳокама этилди:
Ўзбекистонда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш мақсадида қишлоқ хўжалиги соҳасида кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилаётгани;
Анъанавий тарзда пахта ва ғалла етиштиришга ихтисослаштирилган айрим ер майдонлари қисқартирилиб, ўрнига сабзавот, дуккакли ва полиз экинларини етиштиришга устувор аҳамият қаратилаётгани;
Қишлоқ хўжалигида кластер ва кооперация тизимларининг жорий этилиши қайта ишлаш, сақлаш ва экспорт салоҳиятини сезиларли даражада оширгани;
Томорқа хўжаликларига давлат томонидан имтиёзли кредитлар ва субсидиялар ажратилаётгани.
Шу билан бирга, инновацион ечимлар ва замонавий технологиялар озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди. Хусусан, блокчейн технологияларининг жорий этилиши маҳсулотлар сифатини назорат қилиш ва таъминот занжирини шаффофлаштиришда ўз самарасини бермоқда. Агрологистика тизимини такомиллаштириш, сақлаш иншоотларини модернизация қилиш орқали маҳсулот йўқотишларини камайтиришга эришилаётганлигига алоҳида урғу берилди.
Конференцияда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашдаги қатор муаммолар ва уларни бартараф этишга қаратилган таклифлар муҳокама қилинди.
Жумладан, қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилди:
Иқлим ўзгариши, қурғоқчилик ва сув танқислиги қишлоқ хўжалиги маҳсулдорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Глобал инқирозлар — пандемия, иқтисодий ноустуворлик ва жаҳон иқтисодий тебранишлари озиқ-овқат таъминотига хавф туғдирмоқда.
Илмий тадқиқотлар ва малакали кадрлар етишмаслиги соҳада ривожланишга тўсиқ бўлмоқда.
Таклиф сифатида самарали ўқитиш ва тренинг дастурларини йўлга қўйиш, соҳада илмий изланишларни кучайтириш ҳамда кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш зарурлиги қайд этилди.
Тадбир якунида таклиф ва тавсиялар умумлаштирилиб, “Ўзбекистон–2030” стратегияси ҳамда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича келгуси режалар, вазифалар белгилаб олинди. Бу эса мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотларни янада изчил равишда олиб борилишига хизмат қилади.

Продовольственная безопасность: приоритетные направления государственной политики в обеспечении устойчивого развития
20-11-2025 214
19 ноября 2025 года в Международном Нордическом университете состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему «Стратегия «Узбекистан–2030»: анализ проводимых реформ, проблемы и решения», охватившая ключевые направления развития страны.
На данном форуме основное внимание было уделено научному анализу реформ в приоритетных сферах — государственного управления, экономики, экологии, внешней политики, цифровой трансформации, туризма и общественного развития — с участием научной общественности, обсуждению их практических результатов и определению перспективных задач.
В конференции принял участие эксперт Центра устойчивого развития Искандар Уракбаев с докладом на тему «Продовольственная безопасность в стратегии «Узбекистан-2030»: приоритетные направления государственной политики в обеспечении устойчивого развития».
Глобализация мировой экономики, различные кризисы — в том числе пандемии, стихийные бедствия и геополитические проблемы — неуклонно повышают потребность государств в обеспечении продовольственной безопасности. В частности, в 2024 году около 673 миллионов человек столкнулись с голодом, что составляет 8,3% населения мира. В тот же период около 2,3 миллиарда человек испытывали проблемы с продовольственной безопасностью средней или тяжёлой степени.
В подобных условиях вопрос продовольственной безопасности приобретает стратегическое значение для каждого государства. Для Узбекистана данная проблема также носит приоритетный характер, поскольку напрямую влияет на социально-экономическую стабильность страны, уровень и благосостояние населения.
В докладе были рассмотрены следующие направления:
–                    Реализация масштабных реформ в сельском хозяйстве Узбекистана в целях обеспечения продовольственной безопасности;
–                    Сокращение части площадей, традиционно специализированных на выращивании хлопка и зерновых, и приоритетное внимание к производству овощей, бобовых и бахчевых культур;
–                    Внедрение кластерных и кооперативных систем в сельском хозяйстве, существенно повысившее потенциал переработки, хранения и экспорта;
–                    Предоставление государством льготных кредитов и субсидий для личных подсобных хозяйств.
Вместе с тем был подчёркнут важный вклад инновационных решений и современных технологий в укреплении продовольственной безопасности. В частности, отмечено, что внедрение технологий блокчейн даёт ощутимые результаты в контроле качества продукции и обеспечении прозрачности цепочки поставок. Особо отмечалось достижение снижения потерь продукции за счёт совершенствования агрологистической системы и модернизации хранилищ.
На конференции были обсуждены ряд проблем в обеспечении продовольственной безопасности и предложения по их устранению.
В частности, особое внимание было уделено следующим вопросам:
–                    Изменение климата, засуха и дефицит воды оказывают негативное воздействие на производительность сельского хозяйства.
–                    Глобальные кризисы — пандемия, экономическая нестабильность и мировые экономические колебания — создают угрозы для продовольственного снабжения.
–                    Нехватка научных исследований и квалифицированных кадров сдерживает развитие отрасли.
В качестве предложений была отмечена необходимость организации эффективных программ обучения и тренингов, активизации научных исследований в отрасли и совершенствования системы подготовки кадров.
По завершении мероприятия были обобщены предложения и рекомендации, определены предстоящие планы и задачи по достижению стратегии «Узбекистан–2030» и Целей устойчивого развития. Это призвано способствовать более последовательному проведению реформ, осуществляемых в стране.