Ўзбекистонда яшил иқтисодиёт: барқарор ривожланишнинг янги модели
2025 йилнинг 28 октябрь куни Тошкент тиббиёт академияси Урганч филиалида «Олима» аёл уюшмаси, Урганч давлат университети, Маъмун академияси, Урганч давлат педогогика институти, Урганч инновацион университети, Урганч Ранч технология университети, Урганч Маъмун университети ҳамда Барқарор Ривожланиш Маркази Хоразм вилояти бўлинмаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда яшил иқтисодиёт: барқарор ривожланишнинг янги модели” мавзусида республика илмий-амалий конференцияси бўлиб ўтди. Конференцияда вилоят олий таълим университетлари профессор-ўқитувчилари, магистрлар ва иқтидорли талабалар ҳамда соҳа мутахассислари иштирок этдилар.
Конференцияни Тошкент тиббиёт академияси Урганч филиали ректори, профессор Р.Рузибоев очди. Конференцияга Хоразм вилояти Ҳокими ўринбосари проф. С.Салаев, Ўзбекистон хотин-қизлар «Олима» аёл уюшмаси раиси проф. Р. Муртазаева табрик сўзи йўлладилар
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирининг пахтачилик ва селекциячилик бўйича маслаҳатчиси Б. Тожиев “Глобал иқлим ўзгариши оқибатларига мослашиш ва уларни юмшатиш – давр талаби” мавзусида, Маъмун университети доценти И. Юрьевна “Альтернативные источники энергии для отопления сельских школ Узбекистана” мавзусида, Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети профессори Д. Бабажанова “Ўзбекистонда экологик вазият: соғломлаштириш ва яшил иқтисодиётни ривожлантириш” мавзусида, Абу Райҳон Беруний номидаги УрДУ кафедри мудири, профессор, Д. Матёқубова “Яшил иқтисодиёт тамойиллари асосида ҳудудий бизнес тузилмаларининг инновацион        диверсификациясини таъминлашнинг самарали механизмлари” мавзусида, Хоразм вилояти бўлинмаси раҳбари, профессор Б. Рузметов “Минтақани барқарор ва комплексривожлантириш устувор йўналишлари” мавзусида ва бошқалар маруза қилдилар.
Профессор Б. Рузметов ўз сўзида Барқарор ривожланиш мақсадларини минтақавий хусусиятлари, минтақани комплекс ривожланиш муамолари, уларга самарали ечимлар топиш имкониятлари, вилоят Барқарор ривожланиш маркази фаолияти ҳақида батафсил маълумот берди. У Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни “Яшил Ўзбекистоннинг «Яшил» тараққиёт йўли” асарида белгиланган вазифаларни амалга оширишда птофессор-ўқитувчиларни, талабаларини, ёшларни рўлига тўхталди.
Бунинг учун Ўзбекистонда қабул қилинган “2019-2030 йилларга мўлжалланган яшил иқтисодиётга ўтиш статегиясини” бажаришга эътибор қаратишни такидлади.
Конференцияда қуйдаги йўналишларда муаммолар муҳокама қилинди:
1.            Миллий манфаатларга хос умумбашарий муаммолар ҳамда таълим ва тиббиёт соҳасини инновацион ривожлантириш
2.            Инсон қадрини юксалтириш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш ҳамда миллий ва ҳудудлар иқтисодиётини жадал ривожлантириш
Конференциянинг аҳамиятли томони у дебат шаклида ташкил қилиниб, иштирокчиларни қизиқтирган саволларга ҳам жавоб бериб ўтилди.

28 октября 2025 года в Ургенчском филиале Ташкентской медицинской академии при совместной организации женской ассоциации «Олима», Ургенчского государственного университета, Академии Маъмун, Ургенчского государственного педагогического института, Ургенчского инновационного университета, Ургенчского технологического университета Ранч, Ургенчского университета Маъмун и Хорезмского регионального отделения Центра устойчивого развития была проведена республиканская научно-практическая конференция на тему «Зелёная экономика в Узбекистане: новая модель устойчивого развития».
В конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений области, магистранты, талантливые студенты и отраслевые специалисты.
Конференцию открыл ректор Ургенчского филиала Ташкентской медицинской академии, профессор Р. Рузибоев. С приветственными словами к участникам обратились заместитель хокима Хорезмской области, профессор С. Салаев, и председатель женской ассоциации «Олима» Республики Узбекистан, профессор Р. Муртазаева.
В рамках конференции были заслушаны следующие доклады: советник Министра сельского хозяйства Республики Узбекистан по вопросам хлопководства и селекции Б. Тожиев выступил с докладом «Адаптация к последствиям глобального изменения климата и их смягчение — требование времени»; доцент Университета Маъмун И. Юрьевна представила доклад «Альтернативные источники энергии для отопления сельских школ Узбекистана»; профессор Узбекского государственного университета мировых языков Д. Бабажанова — «Экологическая обстановка в Узбекистане: оздоровление и развитие зелёной экономики»; заведующая кафедрой УрГУ им. Абу Райхана Беруни, профессор Д. Матёкубова — «Эффективные механизмы обеспечения инновационной диверсификации региональных бизнес-структур на основе принципов зелёной экономики»; руководитель Хорезмского регионального отделения, профессор Б. Рузметов — «Приоритетные направления устойчивого и комплексного развития региона».
Профессор Б. Рузметов в своём выступлении подробно осветил региональные особенности Целей устойчивого развития, проблемы комплексного развития региона и пути их эффективного решения, а также деятельность областного Центра устойчивого развития. Он остановился на роли профессорско-преподавательского состава, студентов и молодёжи в реализации задач, обозначенных в книге Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева «“Зелёный” путь развития Зелёного Узбекистана». Особое внимание было уделено выполнению принятой в стране «Стратегии перехода к зелёной экономике на 2019–2030 годы».
На конференции были обсуждены проблемы по следующим направлениям: 1. Общечеловеческие проблемы, отвечающие национальным интересам, а также инновационное развитие сферы образования и здравоохранения. 2. Повышение достоинства человека и дальнейшее развитие гражданского общества, ускоренное развитие национальной и региональной экономики.
Важной особенностью конференции стало её проведение в формате дебатов, в ходе которых участники также получили ответы на интересующие их вопросы.