Ўзбекистонда “5 миллион сунъий интеллект етакчилари” лойиҳаси: инновация ва барқарор ривожланишнинг янги босқичи
03-12-2025 292
2025 йил 28 ноябрь куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида сунъий интеллект соҳасини ривожлантиришга қаратилган форум бўлиб ўтди ва мамлакатимизда амалга оширилаётган рақамли трансформация жараёнлари, сунъий интеллектни жорий этиш ва ёшлар салоҳиятини ошириш билан боғлиқ устувор масалалар муҳокама қилинди. Сўнгги йилларда Ўзбекистонда рақамли иқтисодиётнинг улуши икки баробарга ошди, сунъий интеллект ва АТ технологияларига қарийб 2 млрд доллар инвестициялар жалб этилди. АТ хизматлари экспорти эса 4,5 баробар ўсиб, 1 миллиард долларга яқинлашди. Бу кўрсаткичлар мамлакатнинг барқарор иқтисодий ўсишида    cунъий интеллект имкониятлари стратегик аҳамият касб этаётганини англатади.
Сунъий интеллект технологияларининг амалиётга жорий этилиши соғлиқни сақлаш соҳасида ҳам сезиларли самара бермоқда. Рақамли диагностика тизимларидан фойдаланиш натижасида 50 мингдан ортиқ беморга СИ ёрдамида аниқ ташхис қўйилган, Қорақалпоғистонда ўтказилган маммография текширувларининг 70 фоизи сунъий интеллект платформаси орқали таҳлил қилинган. Ташхис қўйиш вақти бир неча кундан икки соатгача қисқаргани тиббий хизмат сифати ошганини кўрсатади. Форумда энг муҳим янгилик сифатида “5 миллион сунъий интеллект етакчилари” лойиҳасига расман старт берилди. Лойиҳа 2030 йилга қадар 4,75 млн ўқувчи ва талаба, 150 минг ўқитувчи ва 100 минг давлат хизматчиларини сунъий интеллект бўйича ўқитишни кўзда тутади. Мактаблар ўртасида ҳар йили СИ йўналишида танловлар ташкил қилиниб, ғолиблар учун энг замонавий лабораториялар барпо этилади. Шунингдек, иқтидорли ёшларни саралаш ва рағбатлантириш мақсадида “Сунъий интеллект бўйича Президент танлови” жорий этилади. Чекка ҳудудлардан тортиб, республика даражасигача ҳар йили 100 нафар энг иқтидорли ёшлар танлаб олиниб, АҚШ, БАА ва Европанинг илғор технологик компанияларига стажировкага юборилади. Бу инсон капитали ривожи ва юқори технологик билимларнинг мамлакатга қайтиб кириб келишига хизмат қилади. Ҳар йили ноябрь ойини “Ёшлар учун сунъий интеллект ойлиги” деб эълон қилиш таклиф этилгани, мамлакатда СИ технологияларини тарғиб қилиш ва ёшларнинг инновацион жараёнлардаги иштирокини кучайтиришга қаратилган муҳим ташаббусдир.
Президентимиз томонидан илгари сурилган ташаббуслар сунъий интеллект экотизимини барча соҳаларда жорий этиш, иқтисодий ўсишни рағбатлантириш ва инсон капиталини ривожлантиришга қаратилган бўлиб, бу жараёнлар Барқарор ривожланиш мақсадлари — таълим, соғлиқ, иқтисодиёт, инновациялар ва халқаро ҳамкорлик тамойилларига тўлиқ мос ҳолда амалга оширилмоқда.

Проект «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта» в Узбекистане: новый этап инноваций и устойчивого развития
03-12-2025 286
28 ноября 2025 года под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялся форум, посвящённый развитию сферы искусственного интеллекта, на котором были обсуждены приоритетные вопросы, связанные с процессами цифровой трансформации, внедрением искусственного интеллекта и повышением потенциала молодёжи в стране.
За последние годы доля цифровой экономики в Узбекистане удвоилась, в сфере искусственного интеллекта и IT-технологий было привлечено около 2 млрд долларов инвестиций. Экспорт IT-услуг вырос в 4,5 раза и приближается к отметке в 1 миллиард долларов. Эти показатели свидетельствуют о том, что возможности искусственного интеллекта приобретают стратегическое значение для устойчивого экономического роста страны.
Внедрение технологий искусственного интеллекта даёт ощутимые результаты и в системе здравоохранения. Благодаря применению систем цифровой диагностики более 50 000 пациентам был поставлен точный диагноз с помощью ИИ; 70% маммографических обследований, проведённых в Каракалпакстане, были проанализированы посредством платформы искусственного интеллекта. Сокращение времени постановки диагноза с нескольких дней до двух часов свидетельствует о повышении качества медицинской помощи.
Наиболее значимой новостью форума стал официальный старт проекта «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта». Проект предусматривает обучение 4,75 млн учащихся и студентов, 150 000 педагогов и 100 000 государственных служащих в области искусственного интеллекта к 2030 году. Ежегодно среди школ будут организовываться соревнования по направлению ИИ, а для победителей будут создаваться самые современные лаборатории.
Кроме того, в целях отбора и поощрения талантливой молодёжи вводится «Президентский конкурс по искусственному интеллекту». Ежегодно от районного до республиканского уровня будут отбираться 100 наиболее талантливых молодых людей для направления на стажировку в ведущие технологические компании США, ОАЭ и Европы. Это будет способствовать развитию человеческого капитала и возвращению передовых технологических знаний в страну.
Инициатива объявить каждый ноябрь «Месяцем искусственного интеллекта для молодёжи» является важным шагом, направленным на популяризацию ИИ-технологий в стране и усиление вовлечённости молодёжи в инновационные процессы.
Инициативы, выдвинутые Президентом, направлены на внедрение экосистемы искусственного интеллекта во все отрасли, стимулирование экономического роста и развитие человеческого капитала. Данные процессы осуществляются в полном соответствии с Целями устойчивого развития — в области образования, здравоохранения, экономики, инноваций и международного сотрудничества.