Нью-Йоркда Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича юқори даражадаги сиёсий форум: Ўзбекистон ташаббуслари глобал ҳамкорликни мустаҳкамламоқда
10-07-2026 636
АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти қароргоҳида Барқарор ривожланиш мақсадлари бўйича Юқори даражадаги форум (High-Level Political Forum on Sustainable Development – HLPF 2026) бўлиб ўтмоқда. 7–15 июль кунлари ташкил этилган мазкур нуфузли анжуман БМТнинг 2030 йилгача мўлжалланган Барқарор ривожланиш кун тартибини амалга ошириш юзасидан давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, эришилган натижаларни баҳолаш ҳамда келгуси вазифаларни белгилаб олишга хизмат қилувчи энг муҳим глобал сиёсий мулоқот майдони ҳисобланади.
Бу йилги форум    “Барча учун барқарор келажакни таъминлаш мақсадида 2030 кун тартиби ва Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш бўйича трансформациявий, адолатли, инновацион ва мувофиқлаштирилган ҳаракатлар”    мавзусига бағишланган.
Унда БМТга аъзо давлатлар ҳукуматлари, халқаро ташкилотлар, молия институтлари, парламентлар, маҳаллий ҳокимиятлар, фуқаролик жамияти институтлари, илмий доиралар ҳамда хусусий сектор вакиллари иштирок этмоқда.
Форумнинг асосий вазифаси 2030 йилгача белгиланган Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш жараёнини ҳар томонлама таҳлил қилиш, давлатларнинг миллий тажрибасини ўрганиш, илғор амалиётларни оммалаштириш, ихтиёрий миллий ҳисоботларни муҳокама қилиш ҳамда глобал муаммоларни ҳал этиш бўйича халқаро ҳамкорликнинг янги механизмларини ишлаб чиқишдан иборат. Айниқса, жорий йилги форумда Барқарор ривожланиш мақсадларининг бешта устувор йўналиши — тоза сув ва санитария (6-мақсад), арзон ва тоза энергия (7-мақсад), саноат, инновациялар ва инфратузилма (9-мақсад), барқарор шаҳарлар ва аҳоли пунктлари (11-мақсад) ҳамда мақсадлар йўлида глобал шериклик (17-мақсад) бўйича эришилаётган натижалар ва келгуси вазифалар чуқур муҳокама қилинмоқда.
Бугунги кунда иқлим ўзгариши, сув танқислиги, озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлиги, иқтисодий беқарорлик каби глобал чақириқлар кучайиб бораётган бир шароитда мазкур форум давлатлар ўртасидаги ўзаро ишонч ва ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Ушбу жараёнларда Ўзбекистон ҳам фаол иштирок этмоқда. Мамлакатимиз делегацияси форум доирасида Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш бўйича эришилган натижалар, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳамда мамлакатимизнинг халқаро ташаббусларини тақдим этмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон БМТнинг 6-мақсади — “Тоза сув ва санитария”га бағишланган юқори даражадаги махсус тадбирда иштирок этиб, сув ресурсларини интеграциялашган бошқариш, сув тежовчи технологияларни жорий этиш, аҳолини сифатли ичимлик суви билан таъминлаш, трансчегаравий сув ҳамкорлигини ривожлантириш ва Оролбўйида экологик барқарорликни таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларни халқаро ҳамжамиятга тақдим этмоқда. Шунингдек, форум доирасида мамлакатимиз вакиллари БМТ агентликлари, халқаро молия институтлари ва қатор давлатлар делегациялари билан икки томонлама учрашувлар ўтказиб, барқарор тараққиёт соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистоннинг БМТ майдонида илгари сураётган ташаббуслари халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланмоқда. Бунинг ёрқин тасдиғи сифатида 2026 йил 20 май куни БМТ Бош Ассамблеяси томонидан    “Марказий Осиё минтақасида барқарор ривожланишни таъминлаш учун минтақавий ҳамкорлик ва иқтисодий интеграцияни кучайтириш”    тўғрисидаги резолюция бир овоздан қабул қилинди.
Мазкур ташаббус Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2025 йил 23 сентябрь куни БМТ Бош Ассамблеясининг 80-сессиясида илгари сурилган эди. Қисқа вақт ичида ушбу ғоя халқаро ҳамжамият томонидан кенг қўллаб-қувватланиб, резолюция лойиҳаси дунёнинг 66 давлати ҳаммуаллифлигида қабул қилинди. Ҳужжат Марказий Осиёда иқтисодий интеграцияни чуқурлаштириш, транспорт ва логистика ўзаро боғлиқлигини кучайтириш, савдо муносабатларини кенгайтириш, сув-энергетика ресурсларидан оқилона фойдаланиш, экологик барқарорликни таъминлаш ва Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлидаги минтақавий ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Аслида, Нью-Йоркда ўтаётган Юқори даражадаги сиёсий форумда муҳокама қилинаётган масалалар мазкур резолюцияда белгиланган устувор вазифалар билан ҳамоҳангдир. Бу эса Ўзбекистоннинг халқаро ташаббуслари глобал кун тартибининг муҳим қисмига айланиб бораётганини кўрсатади.
Мазкур форум Ўзбекистон учун алоҳида аҳамиятга эга. Чунки мамлакатимизда Барқарор ривожланиш мақсадлари миллий тараққиёт стратегиясининг устувор йўналишларидан бири сифатида белгиланган. Сўнгги йилларда камбағалликни қисқартириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, таълим ва соғлиқни сақлаш тизимини такомиллаштириш, «яшил» иқтисодиётни ривожлантириш, қайта тикланувчи энергия манбаларини кенгайтириш, рақамли трансформация, гендер тенглик, сув ресурсларидан самарали фойдаланиш ва экологик барқарорликни таъминлаш борасида кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар ҳудуди деб эълон қилиш, иқлим ўзгариши, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, Марказий Осиёда ўзаро ишонч ва ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қатор муҳим резолюциялар қабул қилинди. Бу ташаббуслар БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш бўйича глобал саъй-ҳаракатлари билан узвий боғлиқ бўлиб, мамлакатимизнинг халқаро нуфузини янада мустаҳкамламоқда.
Нью-Йоркдаги форумда Ўзбекистоннинг фаол иштироки мамлакатимизнинг глобал барқарор тараққиёт жараёнларида фаол иштирок этаётгани, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, экологик хавфсизликни таъминлаш ва 2030 йилгача белгиланган Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида халқаро ҳамжамият билан яқин шериклик асосида изчил фаолият олиб бораётганини яна бир бор намоён этмоқда.

Политический форум высокого уровня по устойчивому развитию в Нью-Йорке: инициативы Узбекистана укрепляют глобальное сотрудничество
10-07-2026 634
В городе Нью-Йорк США, в штаб-квартире Организации Объединенных Наций, проходит Политический форум высокого уровня по устойчивому развитию (High-Level Political Forum on Sustainable Development – HLPF 2026). Данное авторитетное мероприятие, организованное с 7 по 15 июля, является важнейшей глобальной политической дискуссионной площадкой, которая служит укреплению сотрудничества между государствами, оценке достигнутых результатов и определению будущих задач по реализации Повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Тема форума в этом году:    «Трансформационные, справедливые, инновационные и скоординированные действия по реализации Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и её Целей устойчивого развития во имя устойчивого будущего для всех».
В нем принимают участие представители правительств государств-членов ООН, международных организаций, финансовых институтов, парламентов, местных органов власти, институтов гражданского общества, научных кругов и частного сектора.
Основная задача форума    включает в себя всесторонний    анализ процесса реализации Целей устойчивого развития (ЦУР), намеченных до 2030 года, изучение    национального опыта государств, популяризация передовых практик, обсуждение добровольных национальных обзоров (ДНО) и разработка новых механизмов международного сотрудничества для решения глобальных проблем. Особое внимание на нынешнем форуме уделяется глубокому обсуждению результатов и будущих задач по    пяти приоритетным направлениям ЦУР: чистая вода и санитария (Цель 6), недорогостоящая и чистая энергия (Цель 7), индустриализация, инновации и инфраструктура (Цель 9), устойчивые города и населенные пункты (Цель 11) и партнерство в интересах устойчивого развития (Цель 17).
В сегодняшних условиях, когда усиливаются такие глобальные вызовы, как изменение климата, дефицит воды, продовольственная и энергетическая безопасность, а также экономическая нестабильность, данный форум приобретает важное значение для укрепления взаимного доверия и сотрудничества между государствами, а также для координации усилий по достижению целей устойчивого развития.
В этих процессах Узбекистан тоже принимает активное участие. Делегация нашей страны представляет на форуме результаты, достигнутые в реализации целей устойчивого развития, широкомасштабные реформы, проводимые под руководством Президента Шавката Мирзиёева, а также международные инициативы республики.
В частности, Узбекистан принимает участие в специальном мероприятии высокого уровня, посвященном Цели 6 ООН – «Чистая вода и санитария», в котором международному сообществу были представлены реформы, реализуемые в сфере интегрированного управления водными ресурсами, внедрения технологий экономии воды, обеспечения населения качественной питьевой водой, развития трансграничного водного сотрудничества и обеспечения экологической стабильности в Приаралье. Также, в рамках форума представители нашей страны проводят двусторонние встречи с агентствами ООН, международными финансовыми институтами и делегациями ряда государств, обсуждают вопросы дальнейшего расширения сотрудничества в области устойчивого развития.
Сегодня инициативы, выдвигаемые Узбекистаном на площадке ООН, находят широкую поддержку мирового сообщества. Ярким подтверждением тому стало единогласное принятие Генеральной Ассамблеей ООН    20 мая 2026 года    резолюции    «Укрепление регионального сотрудничества и экономической интеграции для обеспечения устойчивого развития в Центральноазиатском регионе».
Данная инициатива была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 23 сентября 2025 года на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. За короткое время эта идея получила широкую поддержку международного сообщества, и проект резолюции был принят при соавторстве 66 стран мира. Документ послужит углублению экономической интеграции в Центральной Азии, усилению транспортно-логистической взаимосвязанности, расширению торговых отношений, рациональному использованию водно-энергетических ресурсов, обеспечению экологической стабильности и выведению регионального сотрудничества на пути к достижению Целей устойчивого развития на новый уровень.
По сути, вопросы, обсуждаемые на Политическом форуме высокого уровня в Нью-Йорке, полностью созвучны приоритетным задачам, определенным в этой резолюции. Это свидетельствует о том, что международные инициативы Узбекистана становятся важной частью глобальной повестки дня.
Нынешний форум имеет особое значение для Узбекистана, поскольку в нашей стране Цели устойчивого развития определены в качестве одного из приоритетных направлений национальной стратегии развития. В последние годы осуществляются широкомасштабные реформы по сокращению бедности и обеспечению занятости населения, совершенствованию систем образования и здравоохранения, развитию «зеленой» экономики и расширению возобновляемых источников энергии, цифровой трансформации и обеспечению гендерного равенства, эффективному использованию водных ресурсов и обеспечению экологической устойчивости.
Вместе с тем, по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Генеральной Ассамблеей ООН был принят ряд важных резолюций, направленных на объявление региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, противодействие изменению климата, рациональное использование водных ресурсов, а также укрепление взаимного доверия и сотрудничества в Центральной Азии. Эти инициативы неразрывно связаны с глобальными усилиями ООН по реализации Целей устойчивого развития и еще больше укрепляют международный авторитет нашей страны.
Активное участие Узбекистана в Нью-Йоркском форуме вновь демонстрирует, что страна является полноценным участником процессов глобального устойчивого развития, последовательно работая в тесном партнерстве с международным сообществом ради укрепления регионального сотрудничества, обеспечения экологической безопасности и достижения Целей устойчивого развития, намеченных до 2030 года.