Меҳнат миграциясида янги босқич: ҳуқуқий ҳимоя ва рақамлаштириш
2025 йил 18 ноябрь куни Президент Шавкат Мирзиёев ташқи меҳнат миграцияси тизимини такомиллаштиришга бағишланган ҳисоботни қабул қилди. Ушбу йиғилишда хорижда меҳнат қилаётган фуқаролар манфаатларини ҳимоя қилиш, хизматларни соддалаштириш ва миграция жараёнларини шаффофлаштириш билан боғлиқ асосий масалалар муҳокама қилинди. Расмий маълумотларга кўра, 2016 йилда 3,8 миллиард доллар бўлган мигрантлар пул ўтказмалари 2025 йилнинг 10-ойига келиб 15,8 миллиард долларга етган. Бу ташқи меҳнат миграциясининг иқтисодий аҳамияти кескин ошганини ва ҳуқуқий ҳимояни кучайтириш долзарб вазифага айланганини кўрсатади. Ходимларнинг меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва улар учун хавфсиз меҳнат шароитларини яратиш (8.8), 2030 йилгача янги иш ўринларини кўпайтириш, иқтисодий фаоллик ва туризмнинг барқарор ривожланишини рағбатлантириш (8.9), шунингдек, тартибга солинган, хавфсиз ва бошқариладиган меҳнат миграциясига кўмаклашиш (10.7) каби устувор йўналишларни ўз ичига олади. Ана шу глобал вазифалардан келиб чиқиб, халқаро меҳнат бозорида ҳозирда 140 минг нафар малакали мутахассисга талаб борлиги, аммо уларни тайёрлаш бўйича амалий ишлар ҳали етарли эмаслиги таъкидланди. Мавжуд эҳтиёжни қондириш, меҳнат муҳожирларининг касбий рақобатбардошлигини ошириш ва уларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириш мақсадида Учтепа туманида “Хорижга ишга тайёрлаш маркази”, Термиз шаҳрида “Ягона миграция хизматлари” маркази, Яшнобод туманида эса немис ва япон тилларига ихтисослашган ўқув мактабларини ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Бугунги кунда “Хорижда иш” платформаси орқали 25 турдаги хизматлар кўрсатилмоқда ва бу йилнинг ўзида 524 минг фуқаро онлайн хизматлардан фойдаланган. Бироқ барча жараёнлар тўлиқ рақамлашмагани сабабли сунъий интеллект технологияларини жорий этиш, биометрик идентификация, реал вақтда иш ўринларини кузатиш ҳамда масофавий маслаҳат бериш хизматларини йўлга қўйиш таклиф этилмоқда.
Шунингдек, Президентимиз ноқонуний миграция ва лицензиясиз консалтинг фаолияти билан боғлиқ фирибгарлик ҳолатлари ортиб бораётганини қайд этиб, жарималарни ошириш, аэропортларда интерактив инфокиосклар ўрнатиш ва Жиноят кодексига тегишли ўзгартишлар киритиш бўйича кўрсатмалар берди. Умуман олганда, Президент томонидан илгари сурилган ташаббуслар меҳнат миграцияси жараёнларини хавфсиз, қулай ва шаффоф қилишга қаратилган бўлиб, бу нафақат иқтисодий барқарорликка, балки инсон қадри, ҳуқуқий ҳимоя ва барқарор ривожланиш тамойилларига мувофиқ равишда амалга оширилмоқда.

18 ноября 2025 года Президент Шавкат Мирзиёев принял доклад, посвящённый совершенствованию системы внешней трудовой миграции. На совещании были рассмотрены ключевые вопросы, связанные с защитой интересов граждан, работающих за рубежом, упрощением услуг и повышением прозрачности миграционных процессов. Согласно официальным данным, объём денежных переводов трудовых мигрантов вырос с 3,8 млрд долларов в 2016 году до 15,8 млрд долларов по итогам первых десяти месяцев 2025 года. Это свидетельствует о резком возрастании экономической значимости внешней трудовой миграции и о том, что усиление правовой защиты стало неотложной задачей. В числе приоритетных направлений — защита трудовых прав работников и обеспечение безопасных условий труда (ЦУР 8.8), содействие созданию новых рабочих мест, экономической активности и устойчивому развитию туризма до 2030 года (ЦУР 8.9), а также поддержка упорядоченной, безопасной и управляемой трудовой миграции (ЦУР 10.7). Исходя из этих глобальных задач, было отмечено, что на международном рынке труда существует спрос на 140 тысяч квалифицированных специалистов, однако практическая работа по их подготовке пока недостаточна. В целях удовлетворения имеющегося спроса, повышения профессиональной конкурентоспособности трудовых мигрантов и усиления их правовой защиты планируется создание «Центра подготовки к работе за рубежом» в Учтепинском районе, центра «Единые миграционные услуги» в городе Термез, а также специализированных учебных школ с углублённым изучением немецкого и японского языков в Яшнабадском районе.
В настоящее время через платформу «Работа за рубежом» оказывается 25 видов услуг, и только в этом году 524 тысячи граждан воспользовались онлайн-сервисами. Вместе с тем, поскольку не все процессы полностью оцифрованы, предлагается внедрение технологий искусственного интеллекта, биометрической идентификации, мониторинга рабочих мест в режиме реального времени, а также организация услуг дистанционного консультирования.
Кроме того, Президент обратил внимание на рост числа мошеннических случаев, связанных с незаконной миграцией и нелицензированной консалтинговой деятельностью, и дал поручения по увеличению штрафных санкций, установке интерактивных инфокиосков в аэропортах и внесению соответствующих изменений в Уголовный кодекс. В целом инициативы, выдвинутые Президентом, направлены на обеспечение безопасности, удобства и прозрачности процессов трудовой миграции, что отвечает не только задачам экономической стабильности, но и принципам человеческого достоинства, правовой защиты и устойчивого развития.