“Марказий ва Жанубий Осиё: тарихий алоқалар, замонавий ҳамкорлик ва тараққиёт истиқболлари” мавзусида давра суҳбати
07-02-2026 204
2026 йил 7 февраль куни    Пойтахтимизда    Тошкент давлат шарқшунослик университети, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази Барқарор ривожланиш маркази билан    ҳамкорликда    “Марказий ва Жанубий Осиё: тарихий алоқалар, замонавий ҳамкорлик ва тараққиёт истиқболлари”мавзусида илмий    халқаро    давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир    Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги кўп асрлик тарихий, маданий, сиёсий ва иқтисодий алоқаларни комплекс илмий таҳлил қилиш, шунингдек, глобаллашув шароитида минтақалараро ҳамкорликнинг янги формат ва механизмларини аниқлаш ҳамда истиқболли ташаббусларни муҳокама қилишга қаратилган.
Давра суҳбатининг асосий мақсади Марказий ва Жанубий Осиё давлатлари ўртасидаги тарихий-маданий мерос, илм-фан, таълим, савдо-иқтисодий ва геосиёсий муносабатларни чуқур ўрганиш, мавжуд муаммоларни илмий нуқтаи назардан таҳлил қилиш ҳамда уларнинг ечимларига доир илмий асосланган таклиф ва тавсияларни ишлаб чиқишдан иборат.
Анжуманда қуйидаги устувор йўналишлар бўйича илмий маърузалар ва муҳокамалар ўтказилди, жумладан:
• Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги тарихий, ижтимоий-сиёсий ва маданий алоқалар;
• Ипак йўли цивилизацияси ва минтақалараро интеграция жараёнларининг тарихий ва замонавий жиҳатлари;
• Тил, адабиёт ва маданиятлараро мулоқотнинг долзарб масалалари;
• Таълим, илм-фан ва академик алмашинув соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари;
• Минтақавий хавфсизлик, барқарорлик ва барқарор тараққиёт масалалари.
Халқаро давра суҳбати доирасида Покистонлик ёзувчи Муҳаммад Аббос Хон ўзининг урду тилида яратилган    “Ўзбекистон: Учинчи Ренессанс – тараққиёт    концепти”    номли асарини Тошкент давлат шарқшунослик университети ректори Гулчеҳра Рихсиевага тантанали тарзда тақдим этди.
Мазкур воқеа халқаро илмий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистонда шаклланаётган    Учинчи Ренессанс ғоясининг    халқаро интеллектуал жамоатчилик томонидан эътироф    этилаётганини намоён этувчи муҳим илмий ҳодиса сифатида баҳоланмоқда.
Давра суҳбати ўзбек ва инглиз тилларида гибрид форматда ўтказилиб, унда маҳаллий ва хорижий олимлар,тадқиқотчилар, профессор-ўқитувчилар, ёш тадқиқотчилар ҳамда соҳавий мутахассислар иштирок этдилар.
Ушбу    анжуман Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни илмий жиҳатдан асослаш, академик мулоқотни мустаҳкамлаш ҳамда минтақалараро илмий ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Round Table on 'Central and South Asia: Historical Ties, Modern Cooperation and Development Prospects'
07-02-2026 198
On 7 February 2026, an international scientific round table was held in the capital of our country on the theme 'Central and South Asia: Historical Ties, Modern Cooperation and Development Prospects', organised by Tashkent State University of Oriental Studies, the SCO Centre for People's Diplomacy in Uzbekistan, in cooperation with the Sustainable Development Centre.
The event was aimed at conducting a comprehensive scientific analysis of the centuries-old historical, cultural, political, and economic ties between the regions of Central and South Asia, as well as identifying new formats and mechanisms for inter-regional cooperation in the context of globalisation and discussing prospective initiatives.
The primary objective of the round table was to conduct an in-depth study of the historical and cultural heritage, scientific, educational, trade, economic, and geopolitical relations between the states of Central and South Asia, to analyse existing challenges from a scientific standpoint, and to develop evidence-based proposals and recommendations for their resolution.
Scientific presentations and discussions were conducted at the forum on the following priority areas:
•                                    Historical, socio-political, and cultural ties between the regions of Central and South Asia;
•                                    Historical and contemporary aspects of the Silk Road civilisation and inter-regional integration processes;
•                                    Current issues of language, literature, and intercultural dialogue;
•                                    Prospects for cooperation in the fields of education, science, and academic exchange;
•                                    Issues of regional security, stability, and sustainable development.
Within the framework of the international round table, Pakistani writer Muhammad Abbas Khan ceremonially presented his work in Urdu, entitled 'Uzbekistan: The Third Renaissance — A Concept of Development', to Gulchehra Rikhsieva, Rector of Tashkent State University of Oriental Studies.
This event is regarded as a significant scientific occurrence, demonstrating the strengthening of international scientific cooperation and the recognition of the emerging concept of the Third Renaissance in Uzbekistan by the global intellectual community.
The round table was held in a hybrid format in Uzbek and English, with the participation of local and foreign scholars, researchers, faculty members, young researchers, and sectoral specialists.
This forum contributes to providing a scientific foundation for the multifaceted ties between the regions of Central and South Asia, strengthening academic dialogue, and further advancing inter-regional scientific cooperation.