“Марказий ва Жанубий Осиё: тарихий алоқалар, замонавий ҳамкорлик ва тараққиёт истиқболлари” мавзусида давра суҳбати
07-02-2026 204
2026 йил 7 февраль куни    Пойтахтимизда    Тошкент давлат шарқшунослик университети, Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази Барқарор ривожланиш маркази билан    ҳамкорликда    “Марказий ва Жанубий Осиё: тарихий алоқалар, замонавий ҳамкорлик ва тараққиёт истиқболлари”мавзусида илмий    халқаро    давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир    Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги кўп асрлик тарихий, маданий, сиёсий ва иқтисодий алоқаларни комплекс илмий таҳлил қилиш, шунингдек, глобаллашув шароитида минтақалараро ҳамкорликнинг янги формат ва механизмларини аниқлаш ҳамда истиқболли ташаббусларни муҳокама қилишга қаратилган.
Давра суҳбатининг асосий мақсади Марказий ва Жанубий Осиё давлатлари ўртасидаги тарихий-маданий мерос, илм-фан, таълим, савдо-иқтисодий ва геосиёсий муносабатларни чуқур ўрганиш, мавжуд муаммоларни илмий нуқтаи назардан таҳлил қилиш ҳамда уларнинг ечимларига доир илмий асосланган таклиф ва тавсияларни ишлаб чиқишдан иборат.
Анжуманда қуйидаги устувор йўналишлар бўйича илмий маърузалар ва муҳокамалар ўтказилди, жумладан:
• Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги тарихий, ижтимоий-сиёсий ва маданий алоқалар;
• Ипак йўли цивилизацияси ва минтақалараро интеграция жараёнларининг тарихий ва замонавий жиҳатлари;
• Тил, адабиёт ва маданиятлараро мулоқотнинг долзарб масалалари;
• Таълим, илм-фан ва академик алмашинув соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари;
• Минтақавий хавфсизлик, барқарорлик ва барқарор тараққиёт масалалари.
Халқаро давра суҳбати доирасида Покистонлик ёзувчи Муҳаммад Аббос Хон ўзининг урду тилида яратилган    “Ўзбекистон: Учинчи Ренессанс – тараққиёт    концепти”    номли асарини Тошкент давлат шарқшунослик университети ректори Гулчеҳра Рихсиевага тантанали тарзда тақдим этди.
Мазкур воқеа халқаро илмий ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, Ўзбекистонда шаклланаётган    Учинчи Ренессанс ғоясининг    халқаро интеллектуал жамоатчилик томонидан эътироф    этилаётганини намоён этувчи муҳим илмий ҳодиса сифатида баҳоланмоқда.
Давра суҳбати ўзбек ва инглиз тилларида гибрид форматда ўтказилиб, унда маҳаллий ва хорижий олимлар,тадқиқотчилар, профессор-ўқитувчилар, ёш тадқиқотчилар ҳамда соҳавий мутахассислар иштирок этдилар.
Ушбу    анжуман Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни илмий жиҳатдан асослаш, академик мулоқотни мустаҳкамлаш ҳамда минтақалараро илмий ҳамкорликни янада ривожлантиришга хизмат қилади.

Круглый стол на тему «Центральная и Южная Азия: исторические связи, современное сотрудничество и перспективы развития»
07-02-2026 200
7 февраля 2026 года в столице нашей страны состоялся международный научный круглый стол на тему «Центральная и Южная Азия: исторические связи, современное сотрудничество и перспективы развития», организованный Ташкентским государственным университетом востоковедения, Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане совместно с Центром устойчивого развития.
Мероприятие было направлено на комплексный научный анализ многовековых исторических, культурных, политических и экономических связей между регионами Центральной и Южной Азии, а также на определение новых форматов и механизмов межрегионального сотрудничества в условиях глобализации и обсуждение перспективных инициатив.
Основная цель круглого стола заключалась в углублённом изучении историко-культурного наследия, научных, образовательных, торгово-экономических и геополитических отношений между государствами Центральной и Южной Азии, а также в научном анализе существующих проблем и разработке научно обоснованных предложений и рекомендаций по их решению.
На форуме были проведены научные доклады и дискуссии по следующим приоритетным направлениям:
•                                    Исторические, общественно-политические и культурные связи между регионами Центральной и Южной Азии;
•                                    Исторические и современные аспекты цивилизации Великого шёлкового пути и процессов межрегиональной интеграции;
•                                    Актуальные вопросы языка, литературы и межкультурного диалога;
•                                    Перспективы сотрудничества в области образования, науки и академических обменов;
•                                    Вопросы региональной безопасности, стабильности и устойчивого развития.
В рамках международного круглого стола пакистанский писатель Мухаммад Аббас Хан торжественно преподнёс ректору Ташкентского государственного университета востоковедения Гулчехре Рихсиевой своё произведение на языке урду «Узбекистан: Третий Ренессанс — концепция развития».
Это событие расценивается как важное научное явление, свидетельствующее об укреплении международного научного сотрудничества, а также о признании идеи Третьего Ренессанса, формирующейся в Узбекистане, мировым интеллектуальным сообществом.
Круглый стол проходил в гибридном формате на узбекском и английском языках с участием отечественных и зарубежных учёных, исследователей, профессорско-преподавательского состава, молодых исследователей и отраслевых специалистов.
Данный форум способствует научному обоснованию многоплановых связей между регионами Центральной и Южной Азии, укреплению академического диалога и дальнейшему развитию межрегионального научного сотрудничества.