“Марказий Осиё ҳамжамиятининг концептуал асослари ва модели” мавзусида халқаро анжуман бўлиб ўтди
2026 йил 21-22 май куни “Diplomat University”да “Билим карвони” нодавлат нотижорат илмий муассасаси билан ҳамкорликда “Марказий Осиё ҳамжамиятининг концептуал асослари ва модели” мавзусидаги халқаро илмий-амалий анжуман бўлиб ўтди. Мазкур нуфузли тадбир Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг 2026 йил 16 январдаги тегишли буйруғига мувофиқ ташкил этилди.
Анжуманнинг очилиш маросимида “Diplomat University” ректори У. Маҳмудов ҳамда Қозоғистон ва Озарбайжон элчихоналари масъул вакиллари сўзга чиқиб, мавзунинг долзарблигини таъкидладилар. Шунингдек, тадбирда Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркия ва Австралиянинг етакчи олий таълим ҳамда илмий-тадқиқот муассасалари вакиллари, таниқли олимлар ва экспертлар ўз маърузалари билан иштирок этишди.
Тадбир давомида “Diplomat University” ҳамда “Барқарор ривожланиш маркази” ўртасида стратегик ҳамкорлик меморандумлари имзоланди. Ушбу келишувлар қўшма илмий-тадқиқот фаолиятини ривожлантириш ва академик алоқаларни кенгайтиришга хизмат қилади. Бундан ташқари, ташкилий қўмитага келиб тушган 100 га яқин илмий ишлар орасидан энг долзарб ва юқори илмий-амалий аҳамиятга эга бўлган мақола ва тезислар сараланиб, махсус илмий тўплам ҳолида чоп этилди.

Состоялась международная конференция на тему «Концептуальные основы и модель Центральноазиатского сообщества»
22-05-2026 691
21–22 мая 2026 года в «Diplomat University» в сотрудничестве с негосударственным некоммерческим научным учреждением «Билим карвони» («Караван знаний») состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Концептуальные основы и модель Центральноазиатского сообщества». Данное авторитетное мероприятие было организовано в соответствии с соответствующим приказом Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 16 января 2026 года.
На церемонии открытия конференции с приветственными словами выступили ректор «Diplomat University» У. Махмудов, а также ответственные представители посольств Казахстана и Азербайджана, подчеркнувшие актуальность темы. В мероприятии также приняли участие со своими докладами представители ведущих высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Турции и Австралии, известные учёные и эксперты.
В ходе мероприятия между «Diplomat University» и «Центром устойчивого развития» были подписаны меморандумы о стратегическом сотрудничестве. Данные соглашения призваны способствовать развитию совместной научно-исследовательской деятельности и расширению академических связей. Кроме того, из почти 100 научных работ, поступивших в организационный комитет, были отобраны наиболее актуальные и обладающие высокой научно-практической значимостью статьи и тезисы, которые были опубликованы в виде специального научного сборника.