Маънавият – Янги Ўзбекистоннинг зуҳро юлдузи
Шу кунларда Қоҳира шаҳридаги “Ал-Вефақ” (“Dar al-Wefaq Publishing & Distribution”) нашриётида ироқлик адиб Аҳмад Жасим Зубайдийнинг    “Маънавият – Янги Ўзбекистоннинг Зуҳро юлдузи. Ислом – инсонийлик, билим ва маърифат фалсафаси”    номли китоби нашрдан чиқди.
Ёзувчи Аҳмад Зубайдийнинг мазкур асарнинг мазмун ва моҳиятига бағишланган    “Маънавият – Янги Ўзбекистоннинг Зуҳро юлдузи”    номли махсус мақоласи бирин-кетин араб дунёсининг етакчи медиаплатформалари — Ироқнинг    “Саут аль-Ирак”, Мисрнинг “Аль-Юм ас-Сабеа”,        Жазоирнинг “Аль-Қайид ньюз”    газеталарида, шунингдек, араб тилидаги қатор ижтимоий саҳифаларда эълон қилинди.
Мақолада қайд этилишича, мазкур асар Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг инсонпарварлик, маънавий, илмий-маърифий соҳада олиб бораётган сиёсатининг туб моҳияти ва фалсафасига бағишланган.
“Бу асар оддий воқеалар солномаси эмас, балки Ўзбекистон давлати раҳбарининг халқлар ўртасида инсонийлик, тинчлик ва ҳамкорлик тамойилларини мустаҳкамлаш бўйича илгари сурган глобал ташаббусларининг жаҳон мамлакатлари келажаги учун қанчалик муҳим ва стратегик аҳамиятга эга экани ҳақидаги теран мушоҳададир. Зеро, бугунги Ўзбекистон нафақат буюк ўтмишнинг вориси, балки инсоният ҳаётида ижобий ўзгариш яратаётган тарихий ташаббуслар манзил-макони ҳамдир”, – дея эътироф этади мақола муаллифи.
Хусусан, “Ал-Вефак” нашриётининг бош директори –    Доктор Абуд Мустафа    Абуднингсўзларига кўра, “Шу кунларда Яқин Шарқда содир бўлаётган қонли можаролар дунё ҳамжамиятини яна бир бор жиддий ўйга толдирди. Бу воқелик Жаноб Олийлари Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилаётган халқлар ўртасида ўзаро ҳурмат ва ишонч, тотувлик ва бағрикенглик тамойилларини мустаҳкамлашга қаратилган глобал ташаббусларининг нақадар долзарб ва умумбашарий аҳамиятга эга эканини яққол намоён этмоқда”.
Доктор Абуд Мустафа ўзининг ижтимоий тармоқдаги саҳифаларида “Мен шундай буюк ва азиз инсон – Шавкат Мирзиёев олиб бораётган сиёсатга бағишланган мазкур китобнинг бизнинг нашриёмизда чоп этилганидан беҳад хурсандман. Зеро, Ўзбекистон раҳбарининг эзгу ғоялари ҳамда ушбу мамлакат қадимий алломаларининг беназир маънавий мероси акс этган мазкур асарни дунё аҳлига йўналтирилган эзгу бир мурожаат деб биламан” – деб қайд этди.
Китоб муаллифи    Аҳмад Зубайдийнинг сўзларига кўра, араб оламида Ўзбекистон давлатининг ички ва ташқи сиёсати катта ҳурмат ва эътибор билан кузатилмоқда. Бугун Марказий Осиёнинг қоқ юрагида абадий қадриятлар — ор-номус, инсон шаъни ва маънавий камолот яна жонланмоқда. Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуслари туфайли минтақа давлатлари ўртасида дўстлик ва ҳамкорлик ришталари янги босқичга кўтарилмоқда. Зеро, глобал хавфсизликни таъминлашнинг энг ишончли йўли — бу қарама-қаршиликни    чуқурлаштириш эмас, балки умумий қадриятлар ва муштарак манфаатлар атрофида бирлашишдир.
Бугун Ўзбекистон давлати глобал равишда илм-фан, бағрикенглик ва маърифат ғояларини илгари сурмоқда. Шу нуқтаи назардан, давлат раҳбари инсон ҳуқуқ ва эркинликларини энг олий қадрият деб билувчи буюк гуманист сифатида, шунингдек, асрлар давомида шаклланган маънавий анъаналар билан замонавий дунёвий давлат тамойиллари ўртасида мувозанатни таъминловчи Конституция кафили сифатида намоён бўлмоқда.
“Аниқ мисоллар орқали бугунги замонавий жамият шароитида ҳам маънавий қадриятлар фундаментал аҳамиятга эга эканини кўрсатишга ҳаракат қилдим. Бу ёндашув замирида маънавиятни фуқаролик жамияти ва маданиятлараро мулоқот тамойиллари билан уйғунлашишга қодир ижодкор куч манбаи сифатида англаш ётади. Бу ерда эътиқод ажратиш омили эмас, балки бирлашув ва очиқлик макони сифатида намоён бўлади”, – деб таъкидлайди асар муаллифи.
Ўзбекистонда исломнинг асл, инсонпарварлик моҳиятини тарғиб қилиш бўйича улкан ишлар амалга оширилмоқда. Айниқса, ёшларни тарбиялашда Ўзбекистон Халқаро ислом академияси, Тошкентдаги Ислом цивилизацияси маркази ва Самарқанддаги Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази каби муассасалар алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Ўзбекистонда Президентнинг шахсий ташаббуси билан ташкил этилган ушбу даргоҳлар мамлакат тараққиётининг “Зуҳро юлдузи”га айланган.
Ишонаманки, китоб халқлар ва маданиятлараро мулоқотга муносиб ҳисса қўшади ва тадқиқотчилар, дипломатлар, журналистлар, тадбиркорлар ҳамда буюк ғоялар қандай қилиб илм-маърифат ва зиё орқали ҳаётда амалий ифода топаётганини кўришни истаган барча учун фойдали бўлади, – деб қайд этилади мақолада.
Муаллифнинг сўзларига кўра, ушбу китоб ўзбекистонлик арабшунослар билан яқин ҳамкорликда ўзбек тилида нашрга тайёрланмоқда.

В настоящее время в каирском издательстве «Дар аль-Вефак» («Dar al-Wefaq Publishing & Distribution») вышла в свет книга иракского писателя Ахмада Джасима Зубайди под названием «Духовность — Венера Нового Узбекистана. Ислам — философия гуманизма, знания и просвещения».
Специальная статья писателя Ахмада Зубайди, посвящённая содержанию и сути данного произведения, под заголовком «Духовность — Венера Нового Узбекистана» последовательно была опубликована на ведущих медиаплатформах арабского мира — в иракской газете «Саут аль-Ирак», египетской «Аль-Йаум ас-Сабиа», алжирской «Аль-Каид ньюз», а также на ряде арабоязычных социальных страниц.
В статье отмечается, что данное произведение посвящено сущности и философии гуманистической, духовной, научно-просветительской политики, проводимой Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым.
"Этот труд — не просто хроника событий, но глубокое осмысление того, насколько важны и стратегически значимы для будущего народов мира глобальные инициативы руководителя Узбекистана по утверждению принципов гуманизма, мира и сотрудничества между народами. Ибо сегодняшний Узбекистан — не только наследник великого прошлого, но и средоточие исторических инициатив, созидающих позитивные перемены в жизни человечества"
Так, по словам генерального директора издательства «Аль-Вефак» — доктора Абуда Мустафы Абуда: «Кровопролитные конфликты, происходящие сегодня на Ближнем Востоке, вновь заставили мировое сообщество задуматься над серьёзными проблемами. Эта реальность наглядно демонстрирует, насколько актуальны и общечеловечески значимы глобальные инициативы Его Превосходительства Шавката Мирзиёева, направленные на укрепление взаимного уважения и доверия, солидарности и толерантности между народами».
Доктор Абуд Мустафа на своих страницах в социальных сетях отметил: «Я чрезвычайно рад тому, что в нашем издательстве вышла эта книга, посвящённая политике столь великого и почтенного человека — Шавката Мирзиёева. Ибо данный труд, отражающий благородные идеи руководителя Узбекистана и уникальное духовное наследие великих учёных этой страны, я расцениваю как благое обращение ко всему человечеству».
По словам автора книги Ахмада Зубайди, в арабском мире с большим уважением и интересом следят за внутренней и внешней политикой Узбекистана. Сегодня в самом сердце Центральной Азии вновь возрождаются вечные ценности — честь, человеческое достоинство и духовное совершенствование. Благодаря инициативам Шавката Мирзиёева узы дружбы и сотрудничества между государствами региона выходят на новый уровень. Ведь самый надёжный путь к обеспечению глобальной безопасности — это не углубление противоречий, а объединение вокруг общих ценностей и взаимных интересов.
Сегодня государство Узбекистан на глобальном уровне продвигает идеи науки, толерантности и просвещения. В этом отношении глава государства предстаёт как великий гуманист, признающий права и свободы человека высшей ценностью, а также как гарант Конституции, обеспечивающий баланс между духовными традициями, сложившимися на протяжении столетий, и принципами современного светского государства.
"Я стремился показать на конкретных примерах, что духовные ценности имеют фундаментальное значение и в условиях современного общества. В основе этого подхода лежит понимание духовности как источника созидательной силы, способной гармонировать с принципами гражданского общества и межкультурного диалога. Здесь вера выступает не разделяющим, а объединяющим и открытым началом"
В Узбекистане ведётся масштабная работа по пропаганде подлинной, гуманистической сущности ислама. В особенности в деле воспитания молодёжи важную роль играют такие учреждения, как Международная исламская академия Узбекистана, Центр исламской цивилизации в Ташкенте и Международный научно-исследовательский центр имени Имама Бухари в Самарканде.
Созданные в Узбекистане по личной инициативе Президента, эти очаги знаний превратились в «Венеру» развития страны.
Я убеждён, что книга внесёт достойный вклад в межнациональный и межкультурный диалог и будет полезна исследователям, дипломатам, журналистам, предпринимателям, а также всем, кто желает видеть, как великие идеи находят практическое воплощение через науку, просвещение и свет знаний — говорится в статье.
По словам автора, данная книга готовится к изданию на узбекском языке в тесном сотрудничестве с узбекскими арабистами.