МАМЛАКАТДАГИ ИСЛОҲОТЛАР ЖАРАЁНИДА МАҲАЛЛА ИНСТИТУТИНИНГ ЎРНИ ВА АҲАМИЯТИ
2026 йил 27 апрель куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар бўлиб ўтди.
Тадбир давомида мамлакатда изчил амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнида жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ҳамда давлат бошқарувини янада халқчил ва самарали ташкил этишда маҳалла институтининг ўрни алоҳида таъкидланди.
Қайд этилганидек, маҳалла бугунги кунда жойларда ижтимоий-иқтисодий муаммоларни ҳал этиш, аҳоли билан манзилли ишлаш ва давлат сиёсати ижросини таъминлашда энг муҳим бўғин сифатида намоён бўлмоқда. Унинг имкониятлари кенгайиб бораётгани эса ҳудудлардаги реал вазиятни чуқур ўрганиш ва тезкор чоралар кўришга хизмат қилмоқда.
Айниқса, сўнгги йилларда жорий этилган “маҳалла еттилиги” тизими аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ва жамоатчилик иштирокини кучайтиришда самарали механизм сифатида баҳоланди. Ушбу ёндашув орқали ҳудудлардаги долзарб масалаларни аниқлаш, уларга манзилли ечимлар ишлаб чиқиш ва амалий натижага эришиш имкониятлари сезиларли даражада ошгани таъкидланди.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилингани маҳалла институтини давлат ва жамият ҳаётида янги босқичга олиб чиқишга қаратилган муҳим стратегик қарор экани алоҳида қайд этилди.

27 апреля 2026 года в городе Ташкенте при участии председателей махаллей состоялся научно-практический семинар на тему «Роль системы махалли в контексте масштабных реформ, осуществляемых в Узбекистане».
В ходе мероприятия особо подчёркивалась роль института махалли (махалля — орган самоуправления на уровне местного сообщества) в обеспечении устойчивого развития общества, повышении благосостояния населения, а также в построении более народно ориентированной и эффективной системы государственного управления в условиях последовательно проводимых в стране реформ.
Было отмечено, что сегодня махалля выступает важнейшим звеном в решении социально-экономических проблем на местах, адресной работе с населением и обеспечении реализации государственной политики. Расширение её возможностей служит углублённому изучению реального положения дел на территориях и принятию оперативных мер реагирования.
В частности, внедрённая в последние годы система «семёрки махалли» была оценена как эффективный механизм решения проблем населения на местах, укрепления социальной стабильности и расширения участия гражданского общества. Было подчёркнуто, что данный подход существенно расширил возможности для выявления актуальных вопросов в регионах, выработки адресных решений и достижения практических результатов.
На мероприятии также особо отмечалось, что объявление Президентом Республики Узбекистан 2026 года «Годом развития махалли и подъёма общества» является важным стратегическим решением, направленным на выведение института махалли на качественно новый уровень в жизни государства и общества.