Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йилида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда “Маҳалла — жамият бўлаги”
26-02-2026 230
2026 йил 26 февраль куни Барқарор ривожланиш маркази Тошкент вилояти бўлими ҳамда    Тошкент вилояти Овчилар ва балиқчилар бирлашмаси билан ҳамкорликда “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йилида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда “Маҳалла — жамият бўлаги” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Тошкент вилояти Овчилар ва балиқчилар бирлашмаси овчилари ҳамда ходимлари иштирок этди. Давра суҳбати Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг маҳалла институтининг жамият ҳаётидаги ўрни ва аҳамиятига бағишланган фикрларидан келиб чиққан ҳолда ташкил этилди. Тадбирда маҳалланинг ижтимоий ҳамжиҳатликни таъминлаш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва фуқаролик жамияти институтларини мустаҳкамлашдаги ўрни алоҳида таъкидланди.
Тадбир доирасида Барқарор ривожланиш маркази Тошкент вилояти бўлинмаси раҳбари Тўлаганов Абдуманноп “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” доирасида “Маҳалла — жамият бўлаги” шиори остида Барқарор ривожланиш мақсадларининг ижтимоий йўналишлари хусусида маъруза қилди. Унда маҳалланинг аҳоли ижтимоий фаоллигини ошириш, кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш ва жамоатчилик назоратини кучайтиришдаги ўрнини илмий-амалий асосда ёритиб берди.
Шунингдек, Азизов Шодиёр — Барқарор ривожланиш маркази эксперти        2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга оширишнинг устувор йўналишлари ҳақида маълумот берди. Маърузада глобал ва миллий даражада белгиланган стратегик вазифаларнинг маҳалла институти фаолияти билан ўзаро уйғунлиги таҳлил қилинди.

'Mahalla — A Cell of Society': The Role of Local Communities in Achieving the Sustainable Development Goals in the Year of Mahalla Development and Community Advancement
26-02-2026 226
On 26 February 2026, the Sustainable Development Centre, in partnership with its Tashkent Regional Branch and the Tashkent Regional Union of Hunters and Fishermen, convened a roundtable discussion entitled 'Achieving the Sustainable Development Goals in the Year of Mahalla Development and Community Advancement: Mahalla — A Cell of Society'.
The event was attended by hunters and staff members of the Tashkent Regional Union of Hunters and Fishermen. The roundtable was organised in accordance with the conceptual framework articulated by President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev regarding the role and significance of the mahalla institution in public life. The event placed particular emphasis on the mahalla's role in ensuring social cohesion, improving the welfare of the population, and strengthening civil society institutions.
Within the framework of the event, Abdumannon Tulaganov, Head of the Tashkent Regional Branch of the Sustainable Development Centre, delivered a presentation on the social dimensions of the Sustainable Development Goals in the context of implementing the motto 'Mahalla — A Cell of Society' as part of the 'Year of Mahalla Development and Community Advancement'. Drawing on a scholarly and practical foundation, he elaborated on the mahalla's role in increasing public social engagement, supporting low-income families, and strengthening community oversight.
In addition, Shodiyar Azizov — an expert at the Sustainable Development Centre — provided an overview of the priority directions for fulfilling national goals and objectives in the field of sustainable development through 2030. The presentation analysed the alignment between strategic objectives defined at the global and national levels and the operational activities of the mahalla institution.