Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йилида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда “Маҳалла — жамият бўлаги”
26-02-2026 230
2026 йил 26 февраль куни Барқарор ривожланиш маркази Тошкент вилояти бўлими ҳамда    Тошкент вилояти Овчилар ва балиқчилар бирлашмаси билан ҳамкорликда “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йилида Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда “Маҳалла — жамият бўлаги” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Тошкент вилояти Овчилар ва балиқчилар бирлашмаси овчилари ҳамда ходимлари иштирок этди. Давра суҳбати Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг маҳалла институтининг жамият ҳаётидаги ўрни ва аҳамиятига бағишланган фикрларидан келиб чиққан ҳолда ташкил этилди. Тадбирда маҳалланинг ижтимоий ҳамжиҳатликни таъминлаш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва фуқаролик жамияти институтларини мустаҳкамлашдаги ўрни алоҳида таъкидланди.
Тадбир доирасида Барқарор ривожланиш маркази Тошкент вилояти бўлинмаси раҳбари Тўлаганов Абдуманноп “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” доирасида “Маҳалла — жамият бўлаги” шиори остида Барқарор ривожланиш мақсадларининг ижтимоий йўналишлари хусусида маъруза қилди. Унда маҳалланинг аҳоли ижтимоий фаоллигини ошириш, кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлаш ва жамоатчилик назоратини кучайтиришдаги ўрнини илмий-амалий асосда ёритиб берди.
Шунингдек, Азизов Шодиёр — Барқарор ривожланиш маркази эксперти        2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга оширишнинг устувор йўналишлари ҳақида маълумот берди. Маърузада глобал ва миллий даражада белгиланган стратегик вазифаларнинг маҳалла институти фаолияти билан ўзаро уйғунлиги таҳлил қилинди.

«Махалля — часть общества»: роль местных сообществ в достижении Целей устойчивого развития в Год развития махалли и возрождения общества
26-02-2026 228
26 февраля 2026 года Центр устойчивого развития совместно с Ташкентским областным отделением и Ташкентским областным обществом охотников и рыболовов провёл круглый стол на тему «Достижение Целей устойчивого развития в Год развития махалли и возрождения общества: Махалля — часть общества».
В мероприятии приняли участие охотники и сотрудники Ташкентского областного общества охотников и рыболовов. Круглый стол был организован в духе концептуальных положений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о роли и значении института махалли в жизни общества. В ходе мероприятия особо подчёркивалась роль махалли в обеспечении социальной сплочённости, повышении благосостояния населения и укреплении институтов гражданского общества.
В рамках мероприятия руководитель Ташкентского областного отделения Центра устойчивого развития Абдуманноп Тулаганов выступил с докладом о социальных направлениях Целей устойчивого развития в контексте реализации девиза «Махалля — часть общества» в рамках «Года развития махалли и возрождения общества». Докладчик на научно-практической основе раскрыл роль махалли в повышении социальной активности населения, поддержке малообеспеченных семей и усилении общественного контроля.
Кроме того, Шодиёр Азизов — эксперт Центра устойчивого развития — представил информацию о приоритетных направлениях реализации национальных целей и задач в сфере устойчивого развития до 2030 года. В докладе был проведён анализ взаимосвязи стратегических задач глобального и национального уровней с деятельностью института махалли.