Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили
2026 йилнинг 18 май куни Чирчиқ шаҳридаги 1-сонли касб-ҳунар техникумида “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” шиори остида, шунингдек, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қаратилган “Янги Ўзбекистонда замонавий маҳалланинг ўрни” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди. Мазкур учрашувда жами 90 нафар иштирокчи, жумладан, шаҳар ҳокимияти вакиллари, техникум ўқитувчи ва ўқувчилари, Чирчиқ шаҳар маҳаллалар уюшмаси раиси, 4 та маҳалла раиси қатнашди.
Анжуманда ишида иштирокчилар Барқарор ривожланиш мақсадлари ва уларни амалга ошириш борасида олиб борилаётган ишлар билан яқиндан таништирилди. Хусусан, Барқарор ривожланиш марказининг Тошкент вилояти бўйича раҳбари А. Тўлаганов барқарор ривожланишнинг асосий мақсад, вазифа ва йўналишларини батафсил тушунтириб ўтди. Мажлис координатори Ш.Азизов эса сифатли таълим ва муносиб иш ўринлари йўналишларига тўхталиб, ёшлар учун давлат томонидан яратилаётган кенг кўламли имкониятлар ва ташаббуслар ҳақида сўз юритди. Шунингдек, Чирчиқ шаҳар маҳаллалар уюшмаси раиси С. Тешабоев шаҳарда олиб борилаётган ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари ҳамда ёшларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳалар тўғрисида маълумот берди.
Давра суҳбатида ёшлар жуда фаол иштирок этиб, ўзларини қизиқтирган долзарб саволлар билан мурожаат қилдилар ва мутасаддилардан асосли ва аниқ кўрсатмалар олдилар. Тадбир давомида йиғилганларга мавзуга оид тарқатма материал ва буклетлар тақдим этилди.

Год развития махалли и подъёма общества
18 мая 2026 года в профессионально-техническом колледже №1 города Чирчик под девизом «Год развития махалли и подъёма общества», а также в рамках достижения Целей устойчивого развития состоялась круглая дискуссия на тему «Роль современной махалли в Новом Узбекистане». В данной встрече приняли участие в общей сложности 90 человек, в том числе представители городского хокимията, преподаватели и учащиеся колледжа, председатель Ассоциации махаллей города Чирчик, а также председатели четырёх махаллей.
В ходе мероприятия участников подробно ознакомили с Целями устойчивого развития и работой, проводимой по их реализации. В частности, руководитель Центра устойчивого развития по Ташкентской области А. Тулаганов детально разъяснил основные цели, задачи и направления устойчивого развития. Координатор заседания Ш. Азизов, в свою очередь, остановился на направлениях качественного образования и достойных рабочих мест, рассказав о масштабных возможностях и инициативах, создаваемых государством для молодёжи. Кроме того, председатель Ассоциации махаллей города Чирчик С. Тешабоев представил информацию о проводимых в городе работах по благоустройству и озеленению, а также о проектах, направленных на поддержку молодёжи.
Молодёжь приняла весьма активное участие в дискуссии, обратившись с актуальными вопросами, вызвавшими у них интерес, и получив от ответственных лиц обоснованные и чёткие разъяснения. В ходе мероприятия собравшимся были предоставлены раздаточные материалы и буклеты по теме встречи.