Маҳалла институти — жамоатчилик фаоллигини ошириш ва ҳудудий ривожланишни қўллаб-қувватлашда янги имкониятлар манбаи
16-11-2025 184
Тошкент, 17 ноябрь 2025 йил. — Барқарор ривожланиш маркази томонидан пойтахт маҳалла раислари иштирокида “Ҳудудий ривожланишни таъминлашда маҳалла фаоллигининг ўрни ва янги ёндашувлар” мавзусида амaлий cеминар ташкил этилди.
Тадбирда марказ эксперти Авазбек Халбеков маҳалланинг ҳудудий бошқарув тизимидаги замонавий вазифалари, аҳоли билан мулоқотни кучайтириш ва жойлaрда ижтимоий лойиҳаларни самарали амалга оширишга доир янги ёндашувлар ҳақида маълумот берди.
Марказ эксперти таъкидлаганидек, маҳалла институтини қўллаб-қувватлаш орқали aҳолининг давлат органларига ишончи ошиши, ижтимоий муаммоларни эрта аниқлаш ва ҳал этиш, ёшлар ва хотин-қизлар билан ишлашнинг манзилли механизмларини кучайтириш имкони яратилади.
Cеминар давомида “маҳалла еттилиги” тизимининг аҳоли билан тўғридан-тўғри мулоқот қилишдаги ўрни, ижтимоий шерикликни мустаҳкамлаш ва маҳалладаги ресурслардан оқилона фойдaланишдаги амалий аҳамияти тахлил этилди.
Шунингдек, маҳалла институти ҳудудларни бaрқарор ривожлантириш, маҳаллий ташаббуcларни қўллаб-қувватлаш, экологик хавфсизликни таъминлаш ва ижтимоий ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашда муҳим омил эканлиги қайд этилди.
Якуний қисмида иштирокчилар маҳалла тизимидаги янгиланишлар, аҳолининг фаол иштирокини ошириш мехaнизмлари ҳамда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш бораcида ўз саволларига жавоб олдилар.

Институт махалли — новый источник возможностей для повышения гражданской активности и поддержки территориального развития
16-11-2025 190
Ташкент, 17 ноября 2025 года. — Центром устойчивого развития при участии председателей махаллей столицы был организован практический семинар на тему «Роль активности махалли в обеспечении территориального развития и новые подходы».
На мероприятии эксперт центра Авазбек Халбеков представил информацию о современных задачах института махалли в системе территориального управления, а также о новых подходах к укреплению диалога с населением и эффективной реализации социальных проектов на местах.
Как подчеркнул эксперт центра, поддержка института махалли создаёт возможности для повышения доверия населения к государственным органам, раннего выявления и решения социальных проблем, а также усиления адресных механизмов работы с молодёжью и женщинами.
В ходе семинара была проанализирована роль системы «семёрки махалли» в осуществлении непосредственного диалога с населением, а также её практическое значение в укреплении социального партнёрства и рациональном использовании ресурсов на уровне махалли.
Кроме того, было отмечено, что институт махалли является важным фактором устойчивого развития территорий, поддержки местных инициатив, обеспечения экологической безопасности и укрепления социальной сплочённости.
В заключительной части участники получили ответы на свои вопросы, касающиеся обновлений в системе махалли, механизмов повышения активного участия населения, а также расширения общественного участия.