Маҳалла институти — барқарор ривожланиш ва ижтимоий ҳамжихатликнинг муҳим омили сифатида
Тошкент, 10 ноябрь 2025 йил. — Барқарор ривожланиш маркази томонидан пойтахт маҳалла раислари иштирокида    “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида маҳалла тизимининг роли ва Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги аҳамияти”    мавзусида семинар ўтказилди.
Тадбирда марказнинг эксперти Авазбек Халбеков    “Ўзбекистон — 2030”    стратегиясининг асосий йўналишлари ҳамда уларнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунлиги ҳақида маълумот берди. Унинг таъкидлашича, стратегияда иқтисодий ўсиш, таълим ва соғлиқни сақлаш соҳаларини ривожлантириш, соғлом экологик муҳитни яратиш, адолатли ва самарали давлат бошқарувини таъминлаш, шунингдек, миллий хавфсизликни мустаҳкамлаш каби устувор вазифалар белгиланган.
Семинарда    “маҳалла еттилиги”    тизими ушбу вазифаларни амалга оширишда муҳим амалий механизм экани алоҳида қайд этилди. Ушбу тизим орқали аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш,    “оила–мактаб–маҳалла”    ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ва жамоатчилик назоратини самарали ташкил этиш имкониятлари кенгаймоқда.
Шунингдек,    “маҳалла еттилиги”    институти Барқарор ривожланиш мақсадларининг    “камбағалликни қисқартириш”,    “сифатли таълим”,    “гендер тенглик”    ва    “барқарор жамоалар”    каби йўналишларини амалга оширишда муҳим амалий восита сифатида эътироф этилди.
Семинар якунида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар ҳамда миллий стратегия билан Барқарор ривожланиш мақсадлари ўртасидаги ўзаро боғлиқлик юзасидан қўшимча тушунтиришлар берилди.

Ташкент, 10 ноября 2025 года. — Центром устойчивого развития при участии председателей махаллей столицы был проведён семинар на тему «Роль системы махалли в стратегии "Узбекистан — 2030" и её значение в достижении Целей устойчивого развития».
На мероприятии эксперт центра Авазбек Халбеков представил информацию об основных направлениях стратегии «Узбекистан — 2030» и их согласованности с Целями устойчивого развития. По его словам, стратегия определяет приоритетные задачи в области экономического роста, развития образования и здравоохранения, формирования здоровой экологической среды, обеспечения справедливого и эффективного государственного управления, а также укрепления национальной безопасности.
На семинаре особо было отмечено, что система «семёрки махалли» является важным практическим механизмом реализации данных задач. Посредством этой системы расширяются возможности решения проблем населения на местах, укрепления сотрудничества в формате «семья–школа–махалля», а также эффективной организации общественного контроля.
Кроме того, институт «семёрки махалли» был признан значимым практическим инструментом реализации таких направлений Целей устойчивого развития, как «сокращение бедности», «качественное образование», «гендерное равенство» и «устойчивые сообщества».
По завершении семинара участники получили ответы на интересующие их вопросы, а также дополнительные разъяснения относительно взаимосвязи между национальной стратегией и Целями устойчивого развития.