Маҳалла институти — барқарор ривожланиш ва ижтимоий бирдамликнинг асоси сифатида
Тошкент, 3 ноябрь — Барқарор ривожланиш маркази томонидан Тошкент шаҳар маҳалла раислари учун    “Барқарор ривожланиш мақсадлари ва “Ўзбекистон — 2030”    стратегиясида маҳалла еттилиги тизимининг ўрни” мавзусида семинар ташкил этилди.
Тадбирда марказнинг етакчи эксперти Авазбек Халбеков “Ўзбекистон — 2030” стратегиясининг асосий йўналишлари ва унинг Барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунлиги ҳақида маълумот берди. Унинг сўзларига кўра, стратегияда иқтисодий ўсиш, таълим ва тиббиётни ривожлантириш, соғлом экологик муҳит яратиш, адолатли давлат қуриш ҳамда миллий хавфсизликни таъминлаш каби устувор вазифалар белгилаб берилган.
Семинарда таъкидланишича,    “маҳалла еттилиги”    тизими мазкур вазифаларни амалга оширишда муҳим бўғин ҳисобланади. Ушбу тизим орқали аҳолининг муаммоларини жойида ҳал этиш,    “оила–мактаб–маҳалла”    ҳамкорлигини кучайтириш ва жамоатчилик назоратини самарали ташкил этиш имкони яратилади.
Шунингдек,    “маҳалла еттилиги”    институти БРМнинг “камбағалликни қисқартириш”, “сифатли таълим”, “гендер тенглик” ва “барқарор жамоалар” каби йўналишларини ҳаётга татбиқ этишда муҳим амалий восита сифатида қайд этилди.
Семинар якунида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олдилар. Шунингдек, миллий стратегия билан Барқарор ривожланиш мақсадлари ўртасидаги ўзаро боғлиқлик юзасидан қўшимча тушунтиришлар берилди.

Ташкент, 3 ноября. Центр устойчивого развития организовал семинар для председателей махалл города Ташкента по теме «Цели устойчивого развития и роль системы «семёрки махалли» в стратегии «Узбекистан — 2030»».
На мероприятии ведущий эксперт Центра Авазбек Халбеков представил информацию об основных направлениях стратегии «Узбекистан — 2030» и её соответствии Целям устойчивого развития. По его словам, стратегия определяет следующие приоритетные задачи: экономический рост, развитие образования и здравоохранения, формирование здоровой экологической среды, построение справедливого государства и обеспечение национальной безопасности.
На семинаре было подчёркнуто, что система «семёрки махалли» является важным звеном в реализации указанных задач. Данная система позволяет оперативно решать проблемы населения на местах, укреплять взаимодействие по модели «семья — школа — махалля», а также эффективно организовывать общественный контроль.
Кроме того, было отмечено, что институт «семёрки махалли» служит важным практическим инструментом реализации таких направлений деятельности ЦУР, как «сокращение бедности», «качественное образование», «гендерное равенство» и «устойчивые сообщества».
По завершении семинара участники получили ответы на интересующие их вопросы. Были также даны дополнительные разъяснения относительно взаимосвязи между национальной стратегией и Целями устойчивого развития.