Маҳалла — барқарор ривожланишда таъсирли механизм
2025 йил 1-2    декабрь куни Барқарор ривожланиш маркази    Хоразм вилояти ҳамда    Тошкент шаҳри    маҳалла    фуқаролари йиғинлари    раислари учун    “Барқарор ривожланиш мақсадлари ва “Ўзбекистон — 2030”    стратегиясида    “маҳалла еттилиги” тизимининг роли”    мавзусида амалий семинар    ташкил этилди.
Тадбирда Президентнинг 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ–158-сон Фармони асосида тасдиқланган “Ўзбекистон — 2030” стратегияси мазмун-моҳияти, устувор йўналишлари ва Барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунлиги тақдим этилди. Стратегия асосий мақсадлари: барқарор иқтисодий ўсиш, таълим ва соғлиқни сақлашни халқаро стандарт даражасига кўтариш, экологик муҳитни яхшилаш, адолатли давлат ва миллий хавфсизликни таъминлаш.
Маҳалла еттилиги тизими орқали аҳолининг кундалик муаммолари маҳалланинг ўзида ҳал қилиниши, ижтимоий-иқтисодий барқарорлик ва оила–мактаб–маҳалла ҳамкорлиги таъминланиши таъкидланди. Шунингдек, БРМнинг камбағалликни қисқартириш, сифатли таълим, гендер тенглик ва барқарор жамоалар каби йўналишлари маҳалла тизимидаги ислоҳотлар билан узвий боғлиқлиги қайд этилди.
Семинарда маҳалла раислари ва фаолларининг саволларига жавоблар берилиб, БРМ ва миллий стратегия ўртасидаги амалий боғланишлар ҳақида қўшимча тушунтиришлар тақдим этилди.

1–2 декабря 2025 года Центр устойчивого развития организовал практический семинар для председателей сходов граждан махаллей Хорезмской области и города Ташкента на тему «Роль системы семёрки махалли в Целях устойчивого развития и Стратегии Узбекистан — 2030».
На мероприятии были представлены содержание, приоритетные направления Стратегии «Узбекистан — 2030», утверждённой Указом Президента № ПФ–158 от 11 сентября 2023 года, а также её согласованность с Целями устойчивого развития. Основные цели Стратегии: устойчивый экономический рост, повышение образования и здравоохранения до международных стандартов, улучшение экологической среды, обеспечение справедливого государственного управления и национальной безопасности.
Было особо подчёркнуто, что через систему семёрки махалли повседневные проблемы населения решаются непосредственно на уровне махалли, обеспечиваются социально-экономическая стабильность и взаимодействие семьи, школы и махалли. Также было отмечено органическое единство таких направлений ЦУР, как сокращение бедности, качественное образование, гендерное равенство и устойчивые сообщества, с реформами в системе махалли.
В ходе семинара были даны ответы на вопросы председателей и активистов махаллей, предоставлены дополнительные разъяснения о практических взаимосвязях между ЦУР и национальной стратегией.