Кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида маҳалланинг ўрни ва аҳамияти
2026 йил 2 март    куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари учун    “Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни”мавзусида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Тадбирда жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва давлат бошқарувини янада халқчил қилишда маҳалла институтига алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Айниқса,    “маҳалла еттилиги”    тизими аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда жамоатчилик иштирокини кучайтиришда муҳим ўрин тутаётгани қайд этилди.
Шунингдек, камбағалликни қисқартириш, сифатли таълим, соғлом турмуш тарзи, гендер тенглик, барқарор жамоалар ҳамда тинчлик ва адолатни таъминлашда маҳалланинг роли алоҳида экани таъкидланди. Президент томонидан 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили”    деб эълон қилиниши маҳалланинг давлат ва жамият ҳаётидаги ўрнини янги даражага олиб чиқишга қаратилган стратегик қарор сифатида баҳоланди. Зеро, маҳалла — бу фақат ҳудудий тузилма эмас, балки халқимизнинг бирдамлиги, бағрикенглиги ва ўзаро ёрдам анъаналарини мужассам этган ижтимоий макондир.

On 2 March 2026, a scientific-practical seminar was held in Tashkent for mahalla chairpersons on the topic 'The Role of the Mahalla System in the Context of Wide-Ranging Reforms Being Implemented in Uzbekistan'.
The event emphasised that the mahalla institution is receiving particular attention in the areas of sustainable societal development, improving public welfare, and making state governance more people-centred. In particular, it was noted that the 'mahalla sevens' system plays a vital role in resolving the problems of the population on the ground, strengthening social stability, and enhancing civic participation.
The distinct role of the mahalla in reducing poverty, ensuring quality education, promoting healthy lifestyles, achieving gender equality, developing sustainable communities, and ensuring peace and justice was also underscored. The President's declaration of 2026 as the 'Year of Mahalla Development and Social Progress' was assessed as a strategic decision aimed at elevating the role of the mahalla in state and public life to a new level. For the mahalla is not merely a territorial unit, but a social space that embodies the traditions of solidarity, tolerance, and mutual assistance of our people.