Кенг кўламли ислоҳотлар жараёнида маҳалланинг ўрни ва аҳамияти
2026 йил 2 март    куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари учун    “Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни”мавзусида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Тадбирда жамиятни барқарор ривожлантириш, аҳоли фаровонлигини ошириш ва давлат бошқарувини янада халқчил қилишда маҳалла институтига алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди. Айниқса,    “маҳалла еттилиги”    тизими аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ҳамда жамоатчилик иштирокини кучайтиришда муҳим ўрин тутаётгани қайд этилди.
Шунингдек, камбағалликни қисқартириш, сифатли таълим, соғлом турмуш тарзи, гендер тенглик, барқарор жамоалар ҳамда тинчлик ва адолатни таъминлашда маҳалланинг роли алоҳида экани таъкидланди. Президент томонидан 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили”    деб эълон қилиниши маҳалланинг давлат ва жамият ҳаётидаги ўрнини янги даражага олиб чиқишга қаратилган стратегик қарор сифатида баҳоланди. Зеро, маҳалла — бу фақат ҳудудий тузилма эмас, балки халқимизнинг бирдамлиги, бағрикенглиги ва ўзаро ёрдам анъаналарини мужассам этган ижтимоий макондир.

2 марта 2026 года в городе Ташкенте для председателей махаллей был проведён научно-практический семинар на тему «Роль системы махалли в рамках широкомасштабных реформ, проводимых в Узбекистане».
На мероприятии было особо подчёркнуто, что институту махалли уделяется исключительное внимание в вопросах устойчивого развития общества, повышения благосостояния населения и дальнейшей демократизации государственного управления. В частности, было отмечено, что система «семёрки махалли» играет важную роль в оперативном решении проблем населения на местах, укреплении социальной стабильности и повышении общественного участия.
Также была особо отмечена роль махалли в сокращении бедности, обеспечении качественного образования, формировании здорового образа жизни, достижении гендерного равенства, развитии устойчивых сообществ, а также обеспечении мира и справедливости. Объявление Президентом 2026 года «Годом развития махалли и подъёма общества» было оценено как стратегическое решение, направленное на возведение роли махалли в государственной и общественной жизни на новый уровень. Ибо махалла — это не просто территориальная единица, но и социальное пространство, воплощающее в себе традиции единства, толерантности и взаимопомощи нашего народа.