Ислоҳотлар даврида маҳалла институтининг аҳамияти
2026 йил 10 март куни Тошкент шаҳрида маҳалла раислари иштирокида “Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида маҳалла тизимининг ўрни” мавзусида илмий-амалий семинар ўтказилди.
Тадбирда жамият барқарор ривожланиши, аҳоли фаровонлигини ошириш ва давлат бошқарувини халқчил қилишда маҳалла институти муҳим ўрин тутаётгани таъкидланди.             Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизими аҳоли муаммоларини жойида ҳал этиш, ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш ва жамоатчилик иштирокини кучайтиришга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Шунингдек, камбағалликни қисқартириш, сифатли таълим, соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, гендер тенглик ва барқарор жамоаларни таъминлашда маҳалланинг роли алоҳида экани таъкидланди. 2026 йилнинг “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили” деб эълон қилиниши маҳалланинг давлат ва жамият ҳаётидаги аҳамиятини янада оширишга қаратилган муҳим қарор сифатида баҳоланди.

10 марта 2026 года в г. Ташкенте с участием председателей махаллей был проведён научно-практический семинар на тему «Роль системы махалли в контексте масштабных реформ, осуществляемых в Узбекистане».
На мероприятии была подчёркнута важная роль института махалли в обеспечении устойчивого развития общества, повышении благосостояния населения и приближении государственного управления к народу. Особо отмечалось, что система «семёрки махалли» служит инструментом решения проблем граждан на местах, укрепления социальной стабильности и расширения общественного участия.
Была также выделена особая роль махалли в сокращении бедности, обеспечении качественного образования, пропаганде здорового образа жизни, достижении гендерного равенства и формировании устойчивых сообществ. Объявление 2026 года «Годом развития махалли и всего общества» было оценено как важное решение, направленное на дальнейшее повышение значимости махалли в жизни государства и общества.