“Фуқаролик жамияти ҳафталиги” доирасида “Миллий, минтақавий ва глобал даражада халқ дипломатияси орқали барқарор ривожланишни таъминлаш” мавзусида халқаро конференция
04-12-2025 220
Мамлакатимизда    1–5 декабрь    кунлари фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қуватлаш соҳасида амалга оширилган ишлар таҳлили ва соҳани янада ривожлантириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида “Фуқаролик жамияти ҳафталиги” бўлиб ўтмоқда.
Ушбу ҳафталикда республикамизнинг барча ҳудудларидан    1500    нафардан ортиқ фуқаролик жамияти вакиллари қатнашмоқда.
2025 йил    4 декабрь    куни Тошкент шаҳридаги Ёшлар ижод саройида ҳафталик доирасида энг муҳим тадбирлардан бири –    Миллий, минтақавий ва глобал даражада халқ дипломатияси орқали барқарор ривожланишни таъминлаш”    мавзусидаги халқаро конференция    бўлиб ўтади.
Мазкур тадбир Барқарор ривожланиш маркази, Ўзбекистонда ШҲТ Халқ дипломатияси маркази, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан ташкил этилмоқда.
Конференциянинг асосий мақсади    – халқ дипломатияси механизмлари орқали барқарор ривожланишни таъминлаш, фуқаролик жамияти институтлари ва давлат органлари ҳамкорлигини мустаҳкамлаш ҳамда ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш учун қулай замин яратишдан иборат.
Шу билан бирга, миллий, минтақавий ва глобал даражадаги ҳамкорлик платформаларини ривожлантириш, халқлар ўртасида ишонч, очиқ мулоқот ва ўзаро англашув муҳитини кучайтириш орқали тинч ва барқарор тараққиётга ҳисса қўшиш анжуманнинг муҳим вазифаларидан биридир.
Мазкур анжуман орқали давлатлар ва жамиятлар ўртасидаги мулоқотни чуқурлаштириш, миллий маданий мерос ва қадриятларни тарғиб қилиш, ёшлар ва аёллар иштирокини ошириш, экологик ва гуманитар лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш каби долзарб масалаларга ечимлар излаш кўзда тутилган.
Конференция    икки сессиядан    ташкил топди:
Биринчи сессия.    Миллий даражада халқ дипломатияси ва барқарор ривожланиш – мазкур сессияда барқарор ривожланишни таъминлашда халқ дипломатияси, фуқаролик жамияти институтлари ва маданий дипломатиянинг ўзаро боғлиқ ўрни комплекс таҳлил қилинди.
Тадбир иштирокчилари томонидан халқ дипломатияси механизмларини замонавий талаблар асосида мустаҳкамлаш ва улар орқали БРМга эришишга кўмаклашиш борасида фикр-мулоҳазалар билдирилди. Шу билан бирга, журналистика ва адабиётнинг тинчлик, бирлик ва бағрикенглик ғояларини тарғиб қилишдаги ўрни алоҳида таъкидланиб, медиа ва ижод аҳли халқлар ўртасида дипломатик кўприк вазифасини бажариши эътироф этилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан Ўзбекистон учун 16 та миллий мақсад ва 126 та вазифа белгиландиги конференция иштирокчиларининг диққат марказида бўлди. Бу БРМни миллий ривожланиш сиёсатига мослаштиришда биринчи институционал қадам бўлганлиги алоҳида уқдириб ўтилди.
Унда нодавлат ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари, маданий-маърифий марказлар, таълим муассасалари, экспертлар ва академик ҳамжамиятнинг ўзаро ҳамкорлигини кенгайтиришга алоҳида аҳамият қаратилди ва амалий таклифлар билдирилди.
Сессия доирасида Марказий Осиёда маданий дипломатия ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамкорлигини ривожлантириш имкониятлари ҳам таҳлил қилиниб, умумий тарихий ва маданий илдизлар асосида минтақавий барқарорлик, тинчлик ва фаровонликни таъминлашда ННТлар, ёшлар ва аёллар ташкилотлари ҳамда интеллектуал марказларнинг ўрни муҳим омил сифатида кўрсатилади.
Иккинчи сессия.    Минтақавий ва глобал даражада халқ дипломатияси орқали барқарор ривожланишни таъминлаш – барқарор ривожланишни таъминлашда халқ дипломатиясининг ўрни комплекс тарзда муҳокама қилинди.
Муҳокамалар давомида миллатлараро мулоқотни чуқурлаштириш, мамлакатлар ва жамиятлар ўртасида ишончни мустаҳкамлаш ҳамда глобал барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда халқ дипломатиясининг стратегик аҳамияти ҳақида сўз юритилди.
2025 йилда “Барқарор ривожланиш ечимлари тармоғи” халқаро ташкилоти томонидан        эълон қилиган хисоботга кўра Ўзбекистон 167 та давлат орасида 73,1 балл билан, 19 поғонага кўтарилиб, 62-ўринни эгаллагани кўрсатиб ўтилди.
Шу билан бирга, халқ дипломатиясининг амалдаги механизмлари — трансмиллий лойиҳалар, маданий ва таълимий алмашинувлар, минтақавий ҳамкорлик дастурлари — тинчлик, барқарорлик ва қўшничилик муносабатларини кучайтиришдаги таъсири нуқтаи назаридан таҳлил қилинади.
Шунингдек, халқ дипломатиясининг давлатнинг ижобий халқаро имижини шакллантирувчи кучли драйвер сифатидаги аҳамияти масалаларига оид фикр ва таклифлар билдирилди.
Шунингдек, “Фуқаролик жамияти ҳафталиги”    давомида:
• нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий форуми;
• ногиронлиги бўлган шахслар маҳсулотлари ярмаркаси;
• Олий Мажлис ва Адлия вазирлиги билан учрашувлар;
• ижтимоий лойиҳаларни молиялаштириш учун    “Мақсадли лойиҳалар”    акцияси ҳам ўтказилмоқда.
Шунингдек,    халқаро    тадбир мобайнида,    конференция резолюцияси    лойиҳасини тақдим этиш,    халқаро ҳамкорлик“    бўйича амалий    таклифларOʼz    ишлаб чиқиш, Ўзбекистонда ШҲТ Халқ дипломатияси маркази ва    Ижтимоий ва сиёсий фанлар институти ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандумини имзолаш маросими    bekistбўлиб ўтиши режалаштирилган.

Международная конференция «Обеспечение устойчивого развития посредством народной дипломатии на национальном, региональном и глобальном уровнях» в рамках «Недели гражданского общества»
04-12-2025 218
В нашей стране с 1 по 5 декабря проходит «Неделя гражданского общества», целью которой является анализ проделанной работы в сфере поддержки институтов гражданского общества и разработка предложений по дальнейшему развитию отрасли.
В мероприятии принимают участие более 1500 представителей гражданского общества со всех регионов республики.
4 декабря 2025 года во Дворце творчества молодёжи в Ташкенте в рамках недели состоится одно из ключевых мероприятий — международная конференция на тему «Обеспечение устойчивого развития посредством народной дипломатии на национальном, региональном и глобальном уровнях».
Организаторами данного мероприятия выступают Центр устойчивого развития, Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане и Общественный фонд по поддержке институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
Основная цель конференции состоит в обеспечении устойчивого развития посредством механизмов народной дипломатии, укреплении партнёрства между институтами гражданского общества и государственными органами, а также в создании благоприятных условий для реализации социально значимых проектов.
Наряду с этим, развитие платформ сотрудничества на национальном, региональном и глобальном уровнях, содействие укреплению доверия, открытого диалога и взаимопонимания между народами в целях мирного и устойчивого развития являются важнейшими задачами форума.
В ходе конференции предполагается поиск решений по таким актуальным вопросам, как углубление диалога между государствами и обществами, пропаганда национального культурного наследия и ценностей, расширение участия молодёжи и женщин, поддержка экологических и гуманитарных проектов.
Первая сессия. Народная дипломатия и устойчивое развитие на национальном уровне
В ходе данной сессии был проведён комплексный анализ взаимосвязанной роли народной дипломатии, институтов гражданского общества и культурной дипломатии в обеспечении устойчивого развития.
Участники форума высказали соображения относительно укрепления механизмов народной дипломатии в соответствии с современными требованиями и их использования для содействия достижению ЦУР. Особо подчёркивалась роль журналистики и литературы в пропаганде идей мира, единства и толерантности, а также признавалась функция СМИ и творческой интеллигенции в качестве дипломатического моста между народами.
В центре внимания участников конференции находился тот факт, что постановлением Кабинета министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускорению реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития до 2030 года» для Узбекистана были установлены 16 национальных целей и 126 задач. Было особо отмечено, что данное решение является первым институциональным шагом в адаптации ЦУР к национальной политике развития.
Особое внимание было уделено расширению взаимодействия между НКО, институтами гражданского общества, культурно-просветительными центрами, учебными заведениями, экспертами и академическим сообществом, а также выдвинуты практические предложения.
В рамках сессии были также проанализированы возможности развития культурной дипломатии и партнёрства институтов гражданского общества в Центральной Азии, при этом НКО, молодёжные и женские организации, а также аналитические центры были представлены как важный фактор обеспечения региональной стабильности, мира и процветания на основе общих исторических и культурных корней.
Вторая сессия. Обеспечение устойчивого развития посредством народной дипломатии на региональном и глобальном уровнях
В ходе второй сессии комплексно обсуждалась роль народной дипломатии в обеспечении устойчивого развития.
Дискуссии были посвящены стратегическому значению народной дипломатии в углублении межнационального диалога, укреплении доверия между странами и обществами, а также достижении глобальных целей устойчивого развития.
Согласно докладу международной организации «Сеть решений в области устойчивого развития», опубликованному в 2025 году, Узбекистан занял 62-е место среди 167 государств, набрав 73,1 балла и поднявшись на 19 позиций.
Помимо этого, практические механизмы народной дипломатии — транснациональные проекты, культурный и образовательный обмен, региональные программы сотрудничества — были проанализированы с точки зрения их влияния на укрепление мира, стабильности и добрососедских отношений.
Также были высказаны мнения и предложения по вопросам значимости народной дипломатии как мощного драйвера формирования позитивного международного имиджа государства.
Дополнительные мероприятия в рамках «Недели гражданского общества»
•                        Национальный форум негосударственных некоммерческих организаций
•                        Ярмарка продукции людей с инвалидностью
•                        Встречи с Олий Мажлисом и Министерством юстиции
•                        Акция «Целевые проекты» для финансирования социальных проектов
Также в рамках международного мероприятия запланированы: представление проекта резолюции конференции, разработка практических предложений по международному сотрудничеству, а также церемония подписания меморандума о взаимном сотрудничестве между Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане и Институтом социальных и политических наук.