“Фуқаролик жамияти ҳафталиги” доирасида Олий Мажлис Сенатида навбатдаги учрашув ўтказилди
Учрашувда Ўзбекистонда фуқаролик жамиятини ривожлантириш бўйича қонунчиликдаги ўзгаришлар ҳамда фуқаролик жамияти институтларининг миллатлараро тотувлик, бағрикенглик ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашдаги ўрни юзасидан фикр алмашилди.
Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Абдулхаким Эшмуратов чиқишида таъкидлаганидек, бугунги кунда давлат бошқарувига жамоатчиликни кенг жалб этиш, фуқаролар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва нодавлат сектори фаолияти учун қулай шароит яратиш демократик қадриятларни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда. Фуқаролик жамияти институтлари эса аҳолининг эҳтиёжларини акс эттирувчи ва давлат билан жамият ўртасида кўприк вазифасини бажарувчи муҳим механизмга айланиб бормоқда.
Янги Ўзбекистон даврида бу йўналишдаги энг катта янгиликлар Конституциявий ислоҳотлар билан бошланган. Янгиланган    Конституцияда илк бор фуқаролик жамияти институтларига алоҳида боб ажратилди. Унда нодавлат нотижорат ташкилотлари, маҳалла институтлари ва оммавий ахборот воситаларининг жамиятдаги конституциявий мақоми мустаҳкамланди.
Шунингдек, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам давлат бошқарувини халққа хизмат қилишни таъминлашга йўналтириш, жамоатчилик бошқарувини такомиллаштириш устувор йўналишлардан бири сифатида белгилаб қўйилган. Мамлакат тарихида илк марта 2021–2025 йилларга мўлжалланган Фуқаролик жамиятини ривожлантириш концепциясининг қабул қилиниши ҳам бу борадаги ислоҳотларнинг изчил давом этаётганидан далолат бериб турибди.
Тадбирда фуқаролик жамияти институтларининг миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни мустаҳкамлашдаги ўрни алоҳида қайд этилди. Савол-жавоблар жараёнида ННТ фаолиятини қўллаб-қувватлаш, жамиятда фуқаролик фаоллигини ошириш ва жамоавий ҳамкорликни кучайтиришга оид таклифлар билдирилди.

The meeting featured an exchange of views on legislative changes in the sphere of civil society development in Uzbekistan, as well as the role of civil society institutions in strengthening inter-ethnic harmony, tolerance, and international cooperation.
In his address, Abdulhakim Eshmuratov, Chairperson of the Senate Committee on Judicial-Legal Issues and Anti-Corruption, stressed that the broad engagement of the public in state governance, support for civic initiatives, and the creation of favourable conditions for the non-governmental sector are today serving to reinforce democratic values. Civil society institutions are increasingly becoming a vital mechanism that reflects the needs of the population and acts as a bridge between the state and society.
In the era of New Uzbekistan, the most significant developments in this direction began with the constitutional reforms. The updated Constitution dedicated, for the first time, a separate chapter to civil society institutions. This chapter consolidated the constitutional status of non-governmental non-profit organisations, mahalla institutions, and mass media in public life.
Furthermore, the Uzbekistan — 2030 Strategy identifies as one of its priority directions the reorientation of state governance towards serving the people, and the improvement of public self-governance. The adoption — for the first time in the country history — of the Civil Society Development Concept for 2021–2025 attests to the consistent continuation of reforms in this area.
The event gave special emphasis to the role of civil society institutions in strengthening inter-ethnic harmony and tolerance. During the question-and-answer session, proposals were put forward on supporting NGO activities, increasing civic engagement in society, and enhancing collective cooperation.