“Фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолияти самарадорлигини ошириш” мавзусида давра суҳбати ўтказилди
06-03-2026 208
2026 йил 3 март куни Хоразм вилояти малака ошириш институти мажлислар залида вилоятнинг шаҳар ва туманлари фуқаролар йиғини раислари иштирокида    “Фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолияти самарадорлигини ошириш”    мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирни фуқаролар йиғини раислари малакасини ошириш курслари раҳбари И.Маткаримов кириш сўзи билан очиб, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолиятини такомиллаштириш, маҳалла институтининг жамият ҳаётидаги аҳамиятини янада кучайтириш бугунги ислоҳотлар жараёнида муҳим аҳамият касб этаётганини таъкидлади.
Давра суҳбати давомида бир қатор маърузалар тингланди. Жумладан, И.Маткаримов    “Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси ва қонунларида фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари фаолиятининг ҳуқуқий асослари”    мавзусида маъруза қилиб, мазкур тизим фаолиятини тартибга солувчи ҳуқуқий механизмлар ва уларнинг амалиётдаги аҳамияти ҳақида атрофлича тўхталди. Барқарор ривожланиш маркази Хоразм вилояти бўлинмаси раҳбари, профессор Бахтиёр Рузметов    “Ўзбекистон - 2030” стратегиясида белгиланган мақсадларни самарали амалга оширишда “маҳалла еттилиги”нинг ўрни ва роли”    ҳақида фикр юритиб, маҳалла институти жамиятни барқарор ривожлантиришда муҳим ижтимоий механизм сифатида хизмат қилаётганини таъкидлади. Шунингдек, Маъмун университети доценти Ғ.Сапоев маҳаллаларда қонун устуворлигини таъминлаш, аҳоли муаммоларини ҳал этишда жамоатчилик назоратини кучайтириш, мутасаддиларнинг аҳоли олдида ҳисобот бериш тартиб-тамойиллари юзасидан маъруза қилди.
Профессор Б.Рузметов ўз маърузасида “Ўзбекистон - 2030” стратегиясида белгиланган бешта устувор йўналишнинг мазмун-моҳиятига алоҳида тўхталиб, уларни амалга оширишда маҳалланинг ўрни муҳим эканини таъкидлади. Жумладан, ҳар бир инсоннинг ўз салоҳиятини рўёбга чиқариши учун муносиб шароитлар яратиш, барқарор иқтисодий ўсиш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлаш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, қонун устуворлигини таъминлаш ҳамда халқ хизматидаги давлат бошқарувини шакллантириш, шунингдек “хавфсиз ва тинчликсевар давлат” тамойилига асосланган сиёсатни изчил давом эттириш каби вазифаларга алоҳида эътибор қаратилди.
“Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш йили”    давлат дастурини амалга ошириш доирасида маҳаллаларда мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни самарали ҳал этишга қаратилган амалий тавсиялар берилди. Давра суҳбати иштирокчиларнинг фикр-мулоҳазалари ҳамда савол-жавоблар билан мазмунли ва самарали тарзда ўтди.

Состоялся круглый стол «Повышение эффективности деятельности органов самоуправления граждан»
3 марта 2026 года в конференц-зале Хорезмского областного института повышения квалификации с участием председателей собраний граждан городов и районов области состоялся круглый стол на тему «Повышение эффективности деятельности органов самоуправления граждан».
Мероприятие открылось вступительным словом И. Маткаримова — руководителя курсов повышения квалификации председателей собраний граждан, — который подчеркнул, что совершенствование деятельности органов самоуправления граждан и дальнейшее укрепление роли института махалли в жизни общества имеет приоритетное значение в ходе проводимых реформ.
В ходе круглого стола был заслушан ряд докладов. И. Маткаримов выступил с докладом «Правовые основы деятельности органов самоуправления граждан в Конституции и законодательстве Республики Узбекистан», в котором подробно остановился на правовых механизмах регулирования данной системы и их практической значимости. Руководитель Хорезмского областного отделения Центра устойчивого развития, профессор Бахтиёр Рузметов рассмотрел роль и значение «семёрки махалли» в эффективной реализации целей, определённых стратегией «Узбекистан — 2030», подчеркнув, что институт махалли служит важным социальным механизмом устойчивого развития общества. Доцент Университета Маъмун Ғ. Сапоев выступил с докладом об обеспечении верховенства закона в махаллях, усилении общественного контроля при решении проблем населения и принципах подотчётности должностных лиц перед гражданами.
В своём докладе профессор Б. Рузметов особо остановился на содержании пяти приоритетных направлений, определённых стратегией «Узбекистан — 2030», и подчеркнул ключевую роль махалли в их реализации. В частности, акцент был сделан на следующих задачах: создание достойных условий для реализации потенциала каждого человека; обеспечение благосостояния населения посредством устойчивого экономического роста; рациональное использование водных ресурсов и охрана окружающей среды; обеспечение верховенства закона и формирование государственного управления, служащего народу; а также последовательное проведение политики, основанной на принципе «безопасного и миролюбивого государства».
В рамках реализации государственной программы «Год развития махалли и подъёма общества» были выработаны практические рекомендации по выявлению существующих проблем в махаллях и эффективному их решению. Круглый стол прошёл в содержательной и продуктивной атмосфере — с активным обменом мнениями участников и сессией вопросов и ответов.