Филиппин Глобал Компаκт Тармоғининг барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги муваффақияти
Филиппин Глобал Компаκт Тармоғи (GCNP) Макати шаҳрида бўлиб ўтган “Sustainability Summit 2025”да хусусий сектор вакилларини Барқарор ривожланиш мақсадлари(БРМ)ни тез ва самарали амалга оширишга қаратилган “Forward Faster” ташаббусини жорий этишга чақирди. Тадбирда БМТ, йирик трансмиллий корпорациялар, давлат муассасалари ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари иштирок этди.    2025-йилда жаҳонда    барқарор ривожланиш жараёнларига эришиш 18 фоизни ташкил этмоқда. Бизнес секторини ривожлантириш учун бешта асосий йўналиш белгилаб олинди:
• иқлим бўйича қатъий чоралар,
• гендер тенглигини таъминлаш,
• муносиб турмуш даражаси,
• сув ресурсларининг барқарор бошқаруви
• БРМга мос инвестициялар.
Соҳа вакиллари таъкидлаганидек, барқарорлик эндиликда компаниянинг шунчаки имиджи эмас, балки бизнес қарорлари, сармоя тақсимоти ва корпоратив стратегияларнинг асосий қисмига айланган.
Халқаро компаниялар раҳбарлари таъкидлаганидек, экологик ва ижтимоий ечимларни жорий этиш бизнес самарадорлигини оширмоқда. Улар тоза энергиядан фойдаланиш, ресурсни тежайдиган технологияларни қўллаш ва барча учун тенг шароит яратадиган меҳнат муҳитини ривожлантириш компанияларнинг рақобатбардошлигини кучайтиришини айтдилар. Шу нуқтаи назардан, “Инсоният учун фойдали бўлган нарса бизнес учун ҳам фойдали” деган тамойил амалда ўз исботини топаётгани қайд этилди. Шунингдек, барқарор ривожланиш жараёнларига кичик ва ўрта бизнесни қўшиш зарурлиги айтилди, чунки кўп давлатларда иқтисодиётнинг асосий улуши – 90 фоиздан зиёди айнан шу секторга тўғри келади.
Forward Faster Commitment Wall доирасида белгиланган мажбуриятлар нафақат Филиппин учун, балки глобал барқарор ривожланиш жараёнлари учун ҳам туртки бўлиши мумкинлиги айтилди. Мутаҳассислар фикрича, ушбу ташаббус амалга оширилиши натижасида экология соҳасида кескинроқ чоралар кўрилиши, гендер тенглиги бўйича самарали натижа кузатилиши, ресурсни тежайдиган технологиялар янада оммалашиши ва корпоратив ҳисобдорлик кучайиши кутилмоқда. Шу билан бирга, БРМга мос инвестицияларнинг ўсишига ҳам ижобий таъсир қилиши айтилди. Умуман, GCNPнинг бу қадами бизнесни жаҳон миқёсида барқарор келажакни таъминлашда муҳим ҳаракатлантирувчи куч сифатида намоён қилишга ва БРМга эришиш суръатларини тезлаштиришга хизмат қилиши мумкин.

Успех Филиппинской сети Глобального договора в достижении Целей устойчивого развития
Филиппинская сеть Глобального договора (GCNP) на саммите «Sustainability Summit 2025», прошедшем в г. Макати, призвала представителей частного сектора к принятию инициативы «Forward Faster», направленной на ускоренное и эффективное достижение Целей устойчивого развития (ЦУР). В мероприятии приняли участие представители ООН, крупных транснациональных корпораций, государственных учреждений и гражданского общества. В 2025 году глобальный прогресс в области устойчивого развития составляет лишь 18 процентов. Для развития делового сектора были определены пять ключевых направлений:
·                                            принятие решительных мер в области климата;
·                                            обеспечение гендерного равенства;
·                                            достойный уровень жизни;
·                                            устойчивое управление водными ресурсами;
·                                            инвестиции, соответствующие ЦУР.
По словам представителей отрасли, устойчивое развитие превратилось не просто в элемент имиджа компании, а стало неотъемлемой частью бизнес-решений, распределения капитала и корпоративных стратегий.
Руководители международных компаний подчеркнули, что внедрение экологических и социальных решений повышает эффективность бизнеса. Они отметили, что использование чистой энергии, применение ресурсосберегающих технологий и формирование равноправной трудовой среды усиливают конкурентоспособность компаний. С этой точки зрения, принцип «то, что полезно для человечества, полезно и для бизнеса» находит практическое подтверждение. Также была отмечена необходимость вовлечения малого и среднего бизнеса в процессы устойчивого развития, поскольку во многих странах именно этот сектор составляет основную долю экономики — свыше 90 процентов.
Было высказано мнение, что обязательства, зафиксированные в рамках Forward Faster Commitment Wall, могут послужить стимулом не только для Филиппин, но и для глобальных процессов устойчивого развития. По мнению специалистов, реализация данной инициативы позволит принять более жёсткие меры в экологической сфере, достичь ощутимых результатов в области гендерного равенства, обеспечить более широкое распространение ресурсосберегающих технологий и усилить корпоративную подотчётность. Помимо этого, ожидается положительное воздействие на рост инвестиций, соответствующих ЦУР. В целом данный шаг GCNP призван представить бизнес как ключевую движущую силу в обеспечении устойчивого будущего в мировом масштабе и способствовать ускорению темпов достижения ЦУР.