Давос–2026: жаҳон кун тартиби шаклланадиган глобал мулоқот майдони
World Economic Forum (WEF)нинг навбатдаги йиллик йиғилиши —    “Давос–2026” форуми    2026 йил    19–23 январь    кунлари Швейцариянинг Давос–Клостерс шаҳрида бўлиб ўтмоқда. Ушбу форум халқаро миқёсдаги энг нуфузли мулоқот платформаларидан бири сифатида жаҳон иқтисодиёти, глобал хавфсизлик ва барқарор ривожланишга оид устувор йўналишларни белгилашда муҳим аҳамият касб этади.
Форум доирасида жаҳон иқтисодий тараққиётининг истиқболлари, геосиёсий жараёнлар, уруш ва тинчлик масалалари, энергетик хавфсизлик, сунъий интеллект ва рақамли трансформация, иқлим ўзгариши ҳамда барқарор ривожланиш масалалари атрофлича муҳокама қилинади.
Давос–2026 форуми қатнашчилари қаторига    давлат ва ҳукумат раҳбарлари, йирик халқаро корпорациялар ва молиявий институтлар етакчилари, БМТ, Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси каби халқаро ташкилотлар вакиллари, шунингдек, технология, сунъий интеллект, иқлим ва барқарор ривожланиш соҳаларидаги етакчи экспертлар киради.
Давос форуми    — глобал муаммолар юзасидан қарор қабул қилувчи асосий акторлар ўртасидаги    стратегик мулоқотни таъминлайдиган, жаҳон келажаги муҳокама қилинадиган    халқаро майдондир.

Davos 2026: A Global Dialogue Platform for Shaping the World Agenda
The next annual meeting of the World Economic Forum (WEF) — the Davos 2026 Forum — is taking place from 19 to 23 January 2026 in Davos-Klosters, Switzerland. This forum is one of the most prestigious international dialogue platforms and plays a pivotal role in setting priority directions for the global economy, international security, and sustainable development.
The forum provides a comprehensive discussion of the prospects for global economic development, geopolitical processes, issues of war and peace, energy security, artificial intelligence and digital transformation, climate change, and sustainable development.
Among the participants of the Davos 2026 Forum are heads of state and government, leaders of major international corporations and financial institutions, representatives of international organisations such as the UN, the World Bank, and the International Monetary Fund, as well as leading experts in the fields of technology, artificial intelligence, climate, and sustainable development.
The Davos Forum is an international arena where the future of the world is debated and strategic dialogue among key decision-makers on global challenges is facilitated.