Давос–2026: жаҳон кун тартиби шаклланадиган глобал мулоқот майдони
World Economic Forum (WEF)нинг навбатдаги йиллик йиғилиши —    “Давос–2026” форуми    2026 йил    19–23 январь    кунлари Швейцариянинг Давос–Клостерс шаҳрида бўлиб ўтмоқда. Ушбу форум халқаро миқёсдаги энг нуфузли мулоқот платформаларидан бири сифатида жаҳон иқтисодиёти, глобал хавфсизлик ва барқарор ривожланишга оид устувор йўналишларни белгилашда муҳим аҳамият касб этади.
Форум доирасида жаҳон иқтисодий тараққиётининг истиқболлари, геосиёсий жараёнлар, уруш ва тинчлик масалалари, энергетик хавфсизлик, сунъий интеллект ва рақамли трансформация, иқлим ўзгариши ҳамда барқарор ривожланиш масалалари атрофлича муҳокама қилинади.
Давос–2026 форуми қатнашчилари қаторига    давлат ва ҳукумат раҳбарлари, йирик халқаро корпорациялар ва молиявий институтлар етакчилари, БМТ, Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси каби халқаро ташкилотлар вакиллари, шунингдек, технология, сунъий интеллект, иқлим ва барқарор ривожланиш соҳаларидаги етакчи экспертлар киради.
Давос форуми    — глобал муаммолар юзасидан қарор қабул қилувчи асосий акторлар ўртасидаги    стратегик мулоқотни таъминлайдиган, жаҳон келажаги муҳокама қилинадиган    халқаро майдондир.

Давос-2026: глобальная диалоговая площадка для формирования мировой повестки дня
Очередное ежегодное заседание Всемирного экономического форума (ВЭФ) — форум «Давос-2026» — проходит с 19 по 23 января 2026 года в швейцарском городе Давос-Клостерс. Данный форум является одной из наиболее авторитетных международных диалоговых платформ и имеет ключевое значение для определения приоритетных направлений в области мировой экономики, глобальной безопасности и устойчивого развития.
В рамках форума всесторонне обсуждаются перспективы мирового экономического развития, геополитические процессы, вопросы войны и мира, энергетическая безопасность, искусственный интеллект и цифровая трансформация, изменение климата и устойчивое развитие.
В числе участников форума «Давос-2026» — руководители государств и правительств, лидеры крупных международных корпораций и финансовых институтов, представители таких международных организаций, как ООН, Всемирный банк, Международный валютный фонд, а также ведущие эксперты в области технологий, искусственного интеллекта, климата и устойчивого развития.
Давосский форум представляет собой международную площадку, где обсуждается будущее мира и обеспечивается стратегический диалог между ключевыми участниками процесса принятия решений по глобальным проблемам.