“Карьера куни” меҳнат ярмаркаси: Барқарор ривожланиш мақсадлари доирасида ёшлар бандлигини қўллаб-қувватлаш
02-04-2026 469
2026 йил 31 март куни Тошкент давлат шарқшунослик университетида талабалар ва иш берувчи ташкилотлар ўртасида самарали ҳамкорликни ривожлантириш мақсадида “Карьера куни” меҳнат ярмаркаси ташкил этилди. Мазкур тадбир ёш мутахассисларни меҳнат бозорига интеграция қилиш, уларнинг касбий салоҳиятини ривожлантириш ҳамда барқарор бандликни таъминлашга қаратилган ташаббус сифатида муҳим аҳамият касб этди.
Тадбирда давлат муассасалари, акционерлик жамиятлари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва хусусий сектор вакиллари фаол иштирок этдилар. Жумладан, Барқарор ривожланиш маркази ушбу тадбирда фаол иштирок этиб, ташкилот фаолияти, устувор йўналишлари ҳамда мавжуд имкониятлар юзасидан битирувчи курс талабалари учун батафсил маълумотлар тақдим этди. Марказ вакиллари томонидан ташкилотнинг асосий вазифалари, амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамда барқарор ривожланиш тамойилларини жорий этиш бўйича олиб борилаётган ишлар юзасидан тушунтиришлар берилди.
Шунингдек, Барқарор ривожланиш маркази вакиллари томонидан битирувчи курс талабалари учун марказ фаолиятига оид йўналишлар, жумладан, барқарор ривожланиш мақсадларини тарғиб қилиш, экологик, ижтимоий ва иқтисодий йўналишларда амалга оширилаётган дастурлар, ёшлар учун мавжуд амалиёт (стажировка) ва ишга жойлашиш имкониятлари ҳақида маълумотлар берилди. Тадбир давомида талабалар марказ мутахассислари билан бевосита мулоқот қилиш, ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олиш ҳамда келгусида ҳамкорлик қилиш имкониятларини муҳокама қилиш имконига эга бўлдилар.
Барқарор ривожланиш марказининг ушбу тадбирдаги иштироки алоҳида аҳамиятга эга бўлиб, марказ томонидан ёшлар бандлигини таъминлаш, уларнинг барқарор ривожланиш соҳасидаги билим ва кўникмаларини ошириш ҳамда инновацион ёндашувларни тарғиб қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Мазкур ёндашув ёшларнинг нафақат иш билан таъминланишига, балки ижтимоий масъулиятли ва барқарор ривожланишга йўналтирилган мутахассис сифатида шаклланишига хизмат қилади. Шу билан бирга, марказ томонидан талабалар учун ахборот материаллари тарқатилиб, барқарор ривожланиш тамойилларининг замонавий меҳнат бозоридаги аҳамияти кенг ёритилди.
“Карьера куни” тадбири Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Барқарор ривожланиш мақсадлари билан узвий боғлиқ ҳолда амалга оширилди. Хусусан, мазкур ташаббус 4-мақсад – Сифатли таълим, 8-мақсад – Муносиб иш-ўринлари ва иқтисодий ўсиш ҳамда 17-мақсад – Барқарор ривожланиш йўлида ҳамкорлик йўналишларини қўллаб-қувватлашга хизмат қилди. Тадбир доирасида талабалар ўз касбий йўналишлари бўйича иш берувчилар билан тўғридан-тўғри мулоқот қилиш имкониятига эга бўлдилар, бу эса уларнинг меҳнат бозоридаги рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади.
Тадбир якунида Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Тошкент давлат шарқшунослик университети ҳамда Ташқи сиёсат ва халқаро иқтисодий муносабатлар институти жамоаси томонидан Барқарор ривожланиш марказига алоҳида миннатдорчилик билдирилди. Ёш авлодни ватанга муҳаббат, касбга садоқат руҳида тарбиялашга қўшган муносиб ҳиссаси учун Марказ жамоаси университет раҳбариятининг ТАШАККУРНОМАСИ билан тақдирланди.

Ярмарка труда «День карьеры»: поддержка занятости молодёжи в рамках Целей устойчивого развития
31 марта 2026 года в Ташкентском государственном университете востоковедения была организована ярмарка труда «День карьеры» с целью развития эффективного взаимодействия между студентами и работодателями. Данное мероприятие приобрело важное значение как инициатива, направленная на интеграцию молодых специалистов на рынок труда, развитие их профессионального потенциала и обеспечение устойчивой занятости.
В мероприятии активное участие приняли представители государственных учреждений, акционерных обществ, негосударственных некоммерческих организаций и частного сектора. В частности, Центр устойчивого развития принял активное участие в данном мероприятии и предоставил студентам выпускных курсов подробную информацию о деятельности организации, приоритетных направлениях и имеющихся возможностях. Представители Центра дали разъяснения относительно основных задач организации, реализуемых проектов, а также проводимой работы по внедрению принципов устойчивого развития.
Кроме того, представители Центра устойчивого развития ознакомили студентов выпускных курсов с направлениями деятельности центра, в том числе с продвижением целей устойчивого развития, программами в экологической, социальной и экономической сферах, а также с доступными для молодёжи возможностями прохождения стажировки и трудоустройства. В ходе мероприятия студенты получили возможность непосредственно пообщаться со специалистами центра, получить ответы на интересующие их вопросы и обсудить перспективы дальнейшего сотрудничества.
Участие Центра устойчивого развития в данном мероприятии имело особое значение: центр уделил особое внимание вопросам обеспечения занятости молодёжи, повышения их знаний и навыков в области устойчивого развития, а также продвижения инновационных подходов. Данный подход служит не только обеспечению занятости молодёжи, но и формированию специалистов, ориентированных на социально ответственное и устойчивое развитие. Вместе с тем центром были распространены информационные материалы для студентов, широко освещающие значимость принципов устойчивого развития на современном рынке труда.
Мероприятие «День карьеры» было реализовано в тесной взаимосвязи с Целями устойчивого развития Организации Объединённых Наций. В частности, данная инициатива способствовала поддержке Цели 4 — Качественное образование, Цели 8 — Достойный труд и экономический рост, а также Цели 17 — Партнёрство в интересах устойчивого развития. В рамках мероприятия студенты получили возможность напрямую пообщаться с работодателями по своим профессиональным направлениям, что способствует повышению их конкурентоспособности на рынке труда.
По завершении мероприятия Центру устойчивого развития была выражена особая благодарность со стороны коллектива Ташкентского государственного университета востоковедения и Института внешней политики и международных экономических отношений Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан. За достойный вклад в воспитание молодого поколения в духе любви к Родине и преданности профессии коллектив Центра был удостоен БЛАГОДАРСТВЕННОГО ПИСЬМА руководства университета.