Барқарор ривожланишда халқ дипломатиясининг ўрни
2025 йил 1–5 декабрь кунлари Ўзбекистонда “Фуқаролик жамияти ҳафталиги” ўтказилишини мамлакатда демократик жараёнларни чуқурлаштириш ва жамоатчилик институтлари салоҳиятини оширишга қаратилган муҳим қадам сифатида баҳоланиш мумкин. Тадбирлар дастури парламент, давлат органлари, маҳаллий ва халқаро    ННТлар, оммавий ахборот воситалари ҳамда дипломатик корпус вакилларини бир майдонга жамлайди. Бу жараён фуқаролик жамиятининг давлат сиёсатидаги ўрнини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Беш кунлик тадбирлар доирасида    4    декабрь куни Тошкентда Ўзбекистонда ШҲТнинг Халқ дипломатияси маркази ва Барқарор ривожланиш маркази томонидан        “Миллий, минтақавий ва умумбашарий даражада халқ дипломатияси орқали барқарор ривожланишни таъминлаш” мавзусида халқаро конференция ўтказилади. Конференция парламент аъзолари, давлат органлари, дипломатик ваколатхоналар ва халқаро ташкилотлар вакиллари, фуқаролик жамиятлари ва таҳлил марказлари экспертлари, илмий тадқиқотчилар ва талаба ёшлар иштирок этиши режалаштирилган. Ушбу конференция нафақат Ўзбекистон, балки бутун Марказий Осиё минтақаси ва ундан ташқаридаги давлатлар учун долзарб масалаларни муҳокама қилиш майдонига айланади.
Конференция доирасида иштирокчиларнинг чиқишлари    “Барқарор тараққиёт йўлида миллий ҳамда умумбашарий даражада халқ ва маданий дипломатиянинг ўрни”мавзусига бағишланганлиги ва бу борадаги мавжуд муаммолар ечими ҳамда        янги таклиф ва фикрлар билан бўлишиши кутилмоқда.
Халқаро конференцияда миллий даражада фуқаролик жамияти ва давлат ҳамкорлиги, маданий интеграция, журналистика ва адабиётнинг халқлар ўртасида ишончни мустаҳкамлашдаги аҳамияти каби масалалар кенг муҳокама этилади. Бу йўналишдаги фикрлар мамлакатлар ички барқарор тараққиёти учун амалий йўриқнома вазифасини бажаради. Минтақавий ва умумбашарий даражада эса Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти ҳамда халқаро маданий дипломатиянинг истиқболлари кўриб чиқилади.        Бу жараёнлар орқали давлатлар ўртасидаги мулоқотни кучайтириш, маданий ва сиёсий интеграцияни чуқурлаштириш, шунингдек, барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда янги имкониятлар очилиши кутилмоқда.
Тошкентда ўтказилиши кутилаётган халқаро конференциянинг иштирокчилар учун умумбашарий аҳамияти қуйидагича намоён бўлади:
Ўзбекистон учун    – мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш, барқарор ривожланиш мақсадларини амалга оширишда фуқаролик жамияти ва давлат ҳамкорлигини мустаҳкамлаш.
Марказий Осиё давлатлари учун    – минтақавий барқарорлик ва интеграция жараёнларини кучайтириш, маданий мулоқот орқали ишонч ва ҳамжиҳатликни таъминлаш.
Жаҳон ҳамжамияти учун    – умумбашарий барқарор ривожланишда халқ дипломатиясининг ўрнини белгилаш, турли маданий ва сиёсий моделларни уйғунлаштириш орқали умумий мақсадларга эришиш.
Тадбир ниҳоясида иштирокчилар томонидан барқарор тараққиёт ва халқ дипломатияси соҳасида амалий ҳаракатлар учун йўл харитаси вазифасини бажарадиган халқаро конференция резолюцияси қабул қилиниши кутилмоқда. Бугунги умумбашарий муаммолар – иқлим ўзгариши, миграция, маданий ихтилофлар ва иқтисодий барқарорлик масалалари – фақат давлатлар расмий сиёсатлари билан эмас, балки халқлар ўртасидаги ишонч ва мулоқот орқали ҳал этилиши мумкин.
Шу маънода, “Фуқаролик жамияти ҳафталиги” доирасидаги тадбирлар иштирокчилар учун стратегик аҳамиятга эга бўлиб, барқарор ривожланиш йўлида халқ дипломатиясини кучайтиришга хизмат қилади. Ўзбекистонда демократик институтларни мустаҳкамлаш, жамоатчилик назоратини кучайтириш ва давлат–жамоат ҳамкорлигини янги босқичга олиб чиқиш жараёни нафақат миллий ислоҳотлар, балки халқаро ҳамкорлик ва Барқарор ривожланиш мақсадлари билан уйғунликда амалга оширилаётганини кўрсатади.

Проведение в Узбекистане с 1 по 5 декабря 2025 года «Недели гражданского общества» можно расценивать как важный шаг, направленный на углубление демократических процессов в стране и укрепление потенциала общественных институтов. Программа мероприятий объединяет на единой площадке представителей парламента, государственных органов, отечественных и международных НКО, средств массовой информации, а также дипломатического корпуса. Данный процесс служит укреплению роли гражданского общества в государственной политике.
В рамках пятидневных мероприятий 4 декабря в Ташкенте Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане и Центром устойчивого развития планируется проведение международной конференции на тему «Обеспечение устойчивого развития посредством народной дипломатии на национальном, региональном и глобальном уровнях». В конференции предполагается участие членов парламента, представителей государственных органов, дипломатических миссий и международных организаций, экспертов гражданского общества и аналитических центров, учёных и студенческой молодёжи. Данная конференция станет площадкой для обсуждения актуальных вопросов не только для Узбекистана, но и для всего Центральноазиатского региона и стран за его пределами.
В ходе конференции выступления участников будут посвящены теме «Роль народной и культурной дипломатии на национальном и глобальном уровнях на пути к устойчивому развитию», а также ожидается обмен мнениями по существующим проблемам и новым предложениям в данной области.
На международной конференции широко обсудятся такие вопросы, как сотрудничество гражданского общества и государства на национальном уровне, культурная интеграция, а также роль журналистики и литературы в укреплении доверия между народами. Идеи в этом направлении будут служить практическим руководством для внутреннего устойчивого развития стран. На региональном и глобальном уровнях будут рассмотрены перспективы Шанхайской организации сотрудничества, Организации тюркских государств и международной культурной дипломатии. Ожидается, что посредством этих процессов откроются новые возможности для активизации диалога между государствами, углубления культурной и политической интеграции, а также достижения целей устойчивого развития.
Общемировое значение международной конференции, планируемой в Ташкенте, для её участников проявляется следующим образом:
Для Узбекистана — повышение авторитета страны на международной арене, укрепление сотрудничества гражданского общества и государства в реализации целей устойчивого развития.
Для государств Центральной Азии — усиление региональной стабильности и интеграционных процессов, обеспечение доверия и сплочённости посредством культурного диалога.
Для мирового сообщества — определение роли народной дипломатии в достижении глобального устойчивого развития, достижение общих целей путём гармонизации различных культурных и политических моделей.
По завершении мероприятия ожидается принятие участниками резолюции международной конференции, которая послужит дорожной картой практических действий в области устойчивого развития и народной дипломатии. Актуальные глобальные проблемы — изменение климата, миграция, культурные конфликты и экономическая стабильность — могут быть решены не только посредством официальной политики государств, но и через доверие и диалог между народами.
В этом смысле мероприятия в рамках «Недели гражданского общества» имеют стратегическое значение для участников и служат укреплению народной дипломатии на пути к устойчивому развитию. Всё это свидетельствует о том, что процессы укрепления демократических институтов в Узбекистане, расширения общественного контроля и выведения государственно-общественного партнёрства на новый уровень осуществляются не только в рамках национальных реформ, но и в гармонии с международным сотрудничеством и Целями устойчивого развития.