Барқарор ривожланиш йўлида Янги Ўзбекистоннинг космик ташаббуслари
Сўнгги йилларда дунё миқёсида технологик тараққиёт ва инновацион рақобат янги босқичга чиқиб, космик технологиялар стратегик аҳамиятга эга соҳалардан бирига айланмоқда. Ўзбекистонда ҳам мазкур йўналишда тизимли ёндашув шаклланиб, сунъий йўлдош технологиялари ва космик тадқиқотларга қаратилган ташаббуслар изчил ривожланмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев томонидан сунъий йўлдош учириш ва биринчи миллий фазогирни тайёрлаш бўйича илгари сурилган вазифалар мамлакатнинг барқарор ривожланиш стратегияси, хусусан, 9-БРМ – саноат, инновация ва инфратузилмани ривожлантириш мақсадлари билан бевосита уйғунлик касб этади.
Мамлакатимизда космик маълумотлардан фойдаланиш амалиёти нисбатан яқин даврда бошланган бўлса-да, қисқа вақт ичида сезиларли амалий натижаларга эришилди. Давлат космик мониторинги тизими жорий қилиниб, бугунги кунда космик мониторинг имкониятларидан 10 дан зиёд давлат идоралари ва барча ҳокимликлар фаол фойдаланмоқда. Сўнгги беш йилда масофадан зондлаш маълумотларига талабнинг 3 карра ошгани космик технологияларнинг иқтисодиёт ва бошқарув тизимидаги аҳамияти тобора кучайиб бораётганини кўрсатади.
Космик соҳада миллий инфратузилмани шакллантириш устувор вазифа сифатида белгиланмоқда. Хусусан, сунъий йўлдошларни бошқариш, космик маълумотларни қайта ишлаш ва улардан амалиётда самарали фойдаланиш тизимини ривожлантириш мамлакатнинг ахборот мустақиллиги ва технологик салоҳиятини мустаҳкамлашга хизмат қилади. Бу эса иқтисодий жараёнларни янада аниқ таҳлил қилиш ва давлат ресурсларини самарали бошқариш имконини яратади. Биринчи илмий сунъий йўлдош — 6U форматдаги “Мирзо Улуғбек” лойиҳаси ишлаб чиқилди. Ушбу лойиҳа 2028 йилда муваффаққиятли тугатилиши мақсад қилинган. Таъкидлаш жоизки, соҳадаги ислоҳотлар миллий муҳандислик мактабларини ривожлантириш, илмий салоҳиятни ошириш ва юқори малакали мутахассислар тайёрлаш нуқтаи назаридан муҳим аҳамият касб этади.
Умуман олганда, космик технологияларни ривожлантиришга қаратилган мазкур ташаббуслар Янги Ўзбекистоннинг инновацион тараққиёти, илмий салоҳияти ва халқаро нуфузини мустаҳкамлашга хизмат қилувчи стратегик қадамлар сифатида намоён бўлмоқда. Бу жараёнлар барқарор ривожланиш тамойиллари билан уйғун ҳолда мамлакатнинг узоқ муддатли ривожланиши учун мустаҳкам замин яратади.

Космические инициативы Нового Узбекистана на пути к устойчивому развитию
В последние годы технологический прогресс и инновационная конкуренция в мировом масштабе вышли на новый уровень, превратив космические технологии в одну из стратегически значимых отраслей. В Узбекистане также формируется системный подход в данном направлении: инициативы в области спутниковых технологий и космических исследований последовательно развиваются. Задачи по запуску спутников и подготовке первого национального космонавта, выдвинутые Президентом Шавкатом Мирзиёевым, непосредственно согласуются со стратегией устойчивого развития страны, и в частности с Целью устойчивого развития №9 — развитием промышленности, инноваций и инфраструктуры.
Практика применения космических данных в нашей стране начата относительно недавно, однако за короткий срок достигнуты ощутимые практические результаты. Внедрена государственная система космического мониторинга, которой в настоящее время активно пользуются более 10 государственных органов и все хокимияты. Трёхкратный рост спроса на данные дистанционного зондирования за последние пять лет свидетельствует о неуклонно возрастающей роли космических технологий в экономике и системе государственного управления.
Формирование национальной космической инфраструктуры определено как приоритетная задача. В частности, развитие системы управления спутниками, обработки космических данных и их эффективного практического применения служит укреплению информационной независимости и технологического потенциала страны. Это, в свою очередь, создаёт условия для более точного анализа экономических процессов и эффективного управления государственными ресурсами. Разработан первый научный спутник в формате 6U — проект «Мирзо Улугбек». Завершение данного проекта намечено на 2028 год. Следует подчеркнуть, что отраслевые реформы имеют важнейшее значение с точки зрения развития национальных инженерных школ, наращивания научного потенциала и подготовки высококвалифицированных специалистов.
В целом рассматриваемые инициативы по развитию космических технологий выступают стратегическими шагами, направленными на укрепление инновационного потенциала, научных возможностей и международного авторитета Нового Узбекистана. Эти процессы, развивающиеся в гармонии с принципами устойчивого развития, закладывают прочный фундамент для долгосрочного развития страны.