Барқарор ривожланиш мақсадлари ва “Ўзбекистон — 2030” стратегияси ижросида “маҳалла еттилиги”нинг ўрни
25-11-2025 218
Тошкент, 24 ноябрь 2025 йил — Барқарор ривожланиш маркази эксперти Тошкент шаҳар маҳалла раислари учун Барқарор ривожланиш мақсадлари ва “Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган вазифаларни самарали амалга оширишда “маҳалла еттилиги” тизимининг ўрни ва аҳамиятига бағишланган илмий-амалий семинар ташкил этилди.
Тадбирда марказ эксперти Авазбек Халбеков маҳалланинг замонавий бошқарув тизимидаги вазифалари, аҳоли билан мулоқотни кучайтириш усуллари ва жойларда ижтимоий лойиҳаларни самарали амалга оширишга қаратилган янги ёндашувлар юзасидан маълумотлар тақдим этди.
Эксперт таъкидлаганидек, маҳалла институтини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш орқали аҳолининг давлат органларига ишончини ошириш, ижтимоий муаммоларни ўз вақтида аниқлаш ва бартараф этиш, шунингдек, ёшлар ва хотин-қизлар билан ишлашда манзилли ёндашувларни мустаҳкамлаш мумкин.
Семинарда шунингдек, “маҳалла еттилиги” тизимининг аҳоли билан бевосита мулоқотни йўлга қўйиш, ижтимоий шерикликни кенгайтириш ва маҳаллада мавжуд ресурслардан самарали фойдаланишдаги аҳамияти муҳокама қилинди.
Таъкидланишича, маҳалла институти ҳудудларни барқарор ривожлантириш, маҳаллий ташаббусларни қўллаб-қувватлаш, экологик хавфсизликни таъминлаш ва жамоатчилик бирдамлигини мустаҳкамлашда муҳим омил ҳисобланади.
Якуний қисмида иштирокчилар маҳалла тизимини такомиллаштириш, аҳолининг фаол иштирокини ошириш ҳамда жамоатчилик назорати ва ҳамкорлигини кенгайтиришга оид саволларига жавоб олдилар.

Роль системы «Махалла Еттилиги» в реализации Целей устойчивого развития и Стратегии «Узбекистан — 2030»
25-11-2025 216
Ташкент, 24 ноября 2025 года — Центром устойчивого развития был организован научно-практический семинар для председателей махаллей города Ташкента, посвящённый роли и значению системы «Махалла Еттилиги» в эффективном выполнении задач, определённых Целями устойчивого развития и Стратегией «Узбекистан — 2030».
В ходе мероприятия эксперт Центра Авазбек Халбеков представил сведения о функциях махалли в современной системе управления, методах усиления коммуникации с населением, а также о новых подходах, направленных на эффективную реализацию социальных проектов на местах.
Как подчеркнул эксперт, всестороннее содействие институту махалли позволяет укрепить доверие населения к государственным органам, своевременно выявлять и устранять социальные проблемы, а также совершенствовать адресные подходы в работе с молодёжью и женщинами.
На семинаре также была обсуждена роль системы «Махалла Еттилиги» в налаживании прямого диалога с населением, расширении социального партнёрства и эффективном использовании имеющихся ресурсов в рамках махалли.
Было отмечено, что институт махалли является важным фактором устойчивого развития территорий, поддержки местных инициатив, обеспечения экологической безопасности и укрепления общественной солидарности.
В заключительной части участники получили ответы на вопросы, касающиеся совершенствования системы махалли, повышения активного участия населения, а также расширения общественного контроля и партнёрства.