Барқарор ривожланиш бўйича минтақавий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йил 13 май куни Тошкент шаҳрида «Петербург мулоқоти» форумининг «Иқтисодиёт» ишчи гуруҳи доирасида «Катта Евроосиё, Россия ва Европа мамлакатларининг савдо-иқтисодий ҳамкорлиги: чақириқлар ва имкониятлар» мавзусида халқаро форум бўлиб ўтди.
Халқаро тадбирда Ўзбекистон, Россия ва Германиянинг илмий-таҳлилий марказлари, иқтисодий институтлари, бизнес ва эксперт доиралари вакиллари иштирок этди. Жумладан, Форумнинг «Иқтисодиёт» ишчи гуруҳи раҳбарияти, ВЭБ.РФ, ВЭБ Институти, СПбДУнинг Тошкент филиали, Россия Фанлар академияси, халқаро экспертлар, тадқиқотчилар ҳамда иқтисодий ҳамкорлик ва барқарор ривожланиш соҳаси мутахассислари ўз фикр-мулоҳазалари билан қатнашди.
Форумнинг иккинчи сессияси «Марказий Осиё мамлакатларининг барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорлиги» мавзусига бағишланди. Унда ер, сув ва инсон ресурсларидан самарали фойдаланиш, экологик стандартларни уйғунлаштириш, шаҳар муҳити сифатини яхшилаш, энергетик ўтиш ва “яшил” трансформация самарадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Сессияда «Барқарор ривожланиш маркази» ННТ вакили «Марказий Осиё мамлакатларининг барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорлиги: ресурслар, стандартлар, технологиялар ва жамоатчилик шериклиги» мавзусида кириш маърузаси билан иштирок этди.
Маърузада Марказий Осиё учун барқарор ривожланиш фақат экологик кун тартиби эмас, балки сув, ер, энергия, озиқ-овқат хавфсизлиги, инсон капитали, шаҳар инфратузилмаси ва минтақавий ишонч билан бевосита боғлиқ стратегик масала экани таъкидланди.
Шунингдек, минтақада сув — ер — энергия — озиқ-овқат — экология — инсон ўртасидаги ўзаро боғлиқликни инобатга олган ҳолда, ҳамкорликни амалий лойиҳалар, қўшма таҳлиллар, таълим дастурлари, пилот ташаббуслар ва жамоатчилик мулоқоти орқали ривожлантириш зарурлиги қайд этилди.
«Барқарор ривожланиш маркази» барқарор ривожланиш мақсадларини жамият учун тушунарли қилиш, минтақавий сиёсатда инобатга олиш ва уларни амалий таклифлар ҳамда лойиҳаларга айлантириш йўлида экспертлик, жамоатчилик мулоқоти ва халқаро шерикликни ривожлантиришга тайёрлигини билдирди.

Regional Cooperation Issues in the Field of Sustainable Development Discussed
On 13 May 2026, an international forum on the topic "Trade and Economic Cooperation of Greater Eurasia, Russia and the Countries of Europe: Challenges and Opportunities" was held in the city of Tashkent within the framework of the "Economy" working group of the "Petersburg Dialogue" forum.
The international event was attended by representatives of scientific and analytical centres, economic institutions, business and expert circles of Uzbekistan, Russia and Germany. In particular, the leadership of the Forum's "Economy" working group, VEB.RF, the VEB Institute, the Tashkent branch of Saint Petersburg State University (SPbU), the Russian Academy of Sciences, international experts, researchers, as well as specialists in the field of economic cooperation and sustainable development shared their views and considerations.
The second session of the Forum was dedicated to the topic "Cooperation of Central Asian Countries in the Field of Sustainable Development." It addressed issues of the efficient use of land, water and human resources, the harmonisation of environmental standards, the improvement of urban environment quality, and enhancing the effectiveness of the energy transition and "green" transformation.
During the session, a representative of the "Centre for Sustainable Development" NGO delivered an introductory presentation on the topic "Cooperation of Central Asian Countries in the Field of Sustainable Development: Resources, Standards, Technologies and Public Partnership."
The presentation emphasised that, for Central Asia, sustainable development is not merely an environmental agenda but a strategic matter directly linked to water, land, energy and food security, human capital, urban infrastructure and regional trust.
It was also noted that, taking into account the interconnection between water, land, energy, food, the environment and people in the region, cooperation should be developed through practical projects, joint analytical studies, educational programmes, pilot initiatives and public dialogue.
The "Centre for Sustainable Development" expressed its readiness to advance expert work, public dialogue and international partnership with a view to making the Sustainable Development Goals comprehensible to society, factoring them into regional policy, and translating them into practical proposals and projects.