Барқарор ривожланиш бўйича минтақавий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
2026 йил 13 май куни Тошкент шаҳрида «Петербург мулоқоти» форумининг «Иқтисодиёт» ишчи гуруҳи доирасида «Катта Евроосиё, Россия ва Европа мамлакатларининг савдо-иқтисодий ҳамкорлиги: чақириқлар ва имкониятлар» мавзусида халқаро форум бўлиб ўтди.
Халқаро тадбирда Ўзбекистон, Россия ва Германиянинг илмий-таҳлилий марказлари, иқтисодий институтлари, бизнес ва эксперт доиралари вакиллари иштирок этди. Жумладан, Форумнинг «Иқтисодиёт» ишчи гуруҳи раҳбарияти, ВЭБ.РФ, ВЭБ Институти, СПбДУнинг Тошкент филиали, Россия Фанлар академияси, халқаро экспертлар, тадқиқотчилар ҳамда иқтисодий ҳамкорлик ва барқарор ривожланиш соҳаси мутахассислари ўз фикр-мулоҳазалари билан қатнашди.
Форумнинг иккинчи сессияси «Марказий Осиё мамлакатларининг барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорлиги» мавзусига бағишланди. Унда ер, сув ва инсон ресурсларидан самарали фойдаланиш, экологик стандартларни уйғунлаштириш, шаҳар муҳити сифатини яхшилаш, энергетик ўтиш ва “яшил” трансформация самарадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Сессияда «Барқарор ривожланиш маркази» ННТ вакили «Марказий Осиё мамлакатларининг барқарор ривожланиш соҳасидаги ҳамкорлиги: ресурслар, стандартлар, технологиялар ва жамоатчилик шериклиги» мавзусида кириш маърузаси билан иштирок этди.
Маърузада Марказий Осиё учун барқарор ривожланиш фақат экологик кун тартиби эмас, балки сув, ер, энергия, озиқ-овқат хавфсизлиги, инсон капитали, шаҳар инфратузилмаси ва минтақавий ишонч билан бевосита боғлиқ стратегик масала экани таъкидланди.
Шунингдек, минтақада сув — ер — энергия — озиқ-овқат — экология — инсон ўртасидаги ўзаро боғлиқликни инобатга олган ҳолда, ҳамкорликни амалий лойиҳалар, қўшма таҳлиллар, таълим дастурлари, пилот ташаббуслар ва жамоатчилик мулоқоти орқали ривожлантириш зарурлиги қайд этилди.
«Барқарор ривожланиш маркази» барқарор ривожланиш мақсадларини жамият учун тушунарли қилиш, минтақавий сиёсатда инобатга олиш ва уларни амалий таклифлар ҳамда лойиҳаларга айлантириш йўлида экспертлик, жамоатчилик мулоқоти ва халқаро шерикликни ривожлантиришга тайёрлигини билдирди.

Обсуждены вопросы регионального сотрудничества в области устойчивого развития
13 мая 2026 года в городе Ташкенте в рамках рабочей группы «Экономика» форума «Петербургский диалог» состоялся международный форум на тему «Торгово-экономическое сотрудничество стран Большой Евразии, России и Европы: вызовы и возможности».
В международном мероприятии приняли участие представители научно-аналитических центров, экономических институтов, деловых и экспертных кругов Узбекистана, России и Германии. В частности, со своими мнениями и предложениями выступили руководство рабочей группы «Экономика» Форума, ВЭБ.РФ, Институт ВЭБ, Ташкентский филиал СПбГУ, Российская академия наук, международные эксперты, исследователи, а также специалисты в области экономического сотрудничества и устойчивого развития.
Вторая сессия Форума была посвящена теме «Сотрудничество стран Центральной Азии в области устойчивого развития». На ней обсуждались вопросы эффективного использования земельных, водных и человеческих ресурсов, гармонизации экологических стандартов, улучшения качества городской среды, повышения эффективности энергетического перехода и «зелёной» трансформации.
На сессии представитель ННО «Центр устойчивого развития» выступил с вступительным докладом на тему «Сотрудничество стран Центральной Азии в области устойчивого развития: ресурсы, стандарты, технологии и общественное партнёрство».
В докладе было подчёркнуто, что для Центральной Азии устойчивое развитие — это не только экологическая повестка, но и стратегический вопрос, напрямую связанный с водной, земельной, энергетической и продовольственной безопасностью, человеческим капиталом, городской инфраструктурой и региональным доверием.
Также было отмечено, что с учётом взаимосвязи между водой, землёй, энергией, продовольствием, экологией и человеком в регионе сотрудничество необходимо развивать посредством практических проектов, совместных аналитических исследований, образовательных программ, пилотных инициатив и общественного диалога.
«Центр устойчивого развития» выразил готовность развивать экспертную деятельность, общественный диалог и международное партнёрство в целях разъяснения целей устойчивого развития для общества, их учёта в региональной политике и преобразования в практические предложения и проекты.