“Аёллар, бизнес ва қонун” индексида Ўзбекистон ютуқлари
Ўзбекистонда хотин-қизлар ҳуқуқларини мустаҳкамлаш ва уларнинг иқтисодий фаоллигини ошириш бўйича олиб борилаётган ислоҳотлар халқаро даражада ўз натижасини кўрсатиб бормоқда. Жаҳон банкининг “Аёллар, бизнес ва қонун” индекси бўйича 2026 йилги ҳисоботида мамлакатимиз 190 та давлат орасида 82,1 балл тўплаб, 43 поғонага юқорилади ва кучли 50 таликдан ўрин олди. Айниқса, “Эркинлик”, “Оила”, “Меҳнатга ҳақ тўлаш”, “Бола парвариши” ҳамда “Мулк ва мерос” йўналишлари бўйича максимал — 100 балл натижа қайд этилди. “Меҳнат” индикатори 50 баллдан 91,75 баллгача, “Пенсия” кўрсаткичи эса 50 баллдан 66,75 баллгача ошди. Шунингдек, Ўзбекистон барча асосий кўрсаткичлар бўйича жаҳон ўртача даражасидан юқори натижаларни намойиш этди. “Европа ва Марказий Осиё” минтақасида ҳам ўртача кўрсаткичлардан устунлик қайд этилди. Иқтисодий имкониятлари ўхшаш давлатлар билан таққослаганда, ҳуқуқий тенглик борасида қарийб 24 баллга илгарилагани алоҳида эътиборга молик.
Бу натижалар изчил олиб борилган ислоҳотлар самарасидир. 2020 йилда Ўзбекистон хотин-қизлар ҳуқуқлари ва гендер тенглик бўйича муҳим ўзгаришларни амалга оширган 27 та давлат қаторидан жой олди. Шундан кейин кўрсаткичлар босқичма-босқич яхшиланиб борди: 2021–2023 йилларда индекс бўйича 70,6 балл қайд этилди. 2024 йилда эса 82,5 балл билан Марказий Осиёда биринчи ўринни қайд этди.
2023 йил октябрдан 2025 йил октябргача бўлган даврда Ўзбекистон гендер тенглик йўналишида фаол ислоҳотлар ўтказган 68 та давлат қаторига киритилди. Биргина “Тадбиркорлик” йўналишида давлат харидлари тизимига гендер тамойилларини жорий этган етакчи 6 давлатдан бири сифатида эътироф этилди.
Ушбу натижалар мамлакатимизда хотин-қизлар учун тенг ҳуқуқий шароит яратиш ва уларнинг иқтисодий фаоллигини қўллаб-қувватлаш борасида амалий ишлар олиб борилаётганини кўрсатади.

Достижения Узбекистана в индексе «Женщины, бизнес и закон»
Проводимые в Узбекистане реформы по укреплению прав женщин и повышению их экономической активности демонстрируют ощутимые результаты на международном уровне. Согласно докладу Всемирного банка по индексу «Женщины, бизнес и закон» за 2026 год, страна набрала 82,1 балла среди 190 государств, поднявшись на 43 позиции и войдя в топ-50 сильнейших.
Особого внимания заслуживают максимальные — 100 баллов — по направлениям «Свобода передвижения», «Семья», «Оплата труда», «Уход за ребёнком», а также «Собственность и наследство». Показатель «Труд» вырос с 50 до 91,75 балла, показатель «Пенсия» — с 50 до 66,75 балла. По всем ключевым индикаторам Узбекистан превысил среднемировой уровень. Аналогичное превышение зафиксировано и по среднему показателю в регионе «Европа и Центральная Азия». В сравнении со странами со схожим уровнем экономического развития прогресс в области правового равенства составил почти 24 балла.
Полученные результаты являются итогом последовательных реформ. В 2020 году Узбекистан вошёл в число 27 государств, осуществивших наиболее значимые преобразования в сфере прав женщин и гендерного равенства. В последующий период показатели неуклонно улучшались: в 2021–2023 годах индексный балл составлял 70,6, а в 2024 году достиг 82,5, что позволило стране занять первое место в Центральной Азии.
За период с октября 2023 по октябрь 2025 года Узбекистан вошёл в число 68 государств, активно проводивших реформы в области гендерного равенства. В частности, по направлению «Предпринимательство» страна признана одной из шести ведущих стран, внедривших принципы гендерного равенства в систему государственных закупок.
Достигнутые результаты свидетельствуют о реальных усилиях по созданию равных правовых условий для женщин и поддержке их экономической активности.