“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси: Экологик барқарорлик ва стратегик марралар
Ўзбекистонда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш борасида амалга оширилаётган “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси бугун ўз меваларини бера бошлади. Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан Миллий дендрология боғига асос солиниши мамлакатимизни яшил ўлкага айлантириш йўлидаги муҳим қадам бўлди. Сўнгги йилларда республикада яшиллик даражасининг 8 фоиздан 14,2 фоизга кўтарилгани ушбу хайрли ишларнинг самарадорлигини кўрсатиб турибди.
Тоғ, чўл ва адирларда 256 минг гектар янги ўрмонзорлар барпо этилгани ҳудудлардаги биохилма-хилликни тиклашда муҳим пойдевор бўлди. Бу натижалар изчил олиб борилган ислоҳотлар самарасидир: биргина ўтган йилда Хўжайли, Янгибозор ва Оҳангарон каби туманларда йилига 5,5 миллион туп кўчат етиштирадиган замонавий кўчатхоналар ишга туширилди.
Хитой тажрибаси асосида Арнасой, Қоракўл ва Нукус каби туманларда илк бор 50 гектармайдонда сувсизликка чидамли галофит боғларининг яратилиши шўрланишга қарши курашда янги босқични бошлаб берди. 2026 йилги режаларга кўра, “Мен ҳам кўчат экаман” ташаббуси доирасида 75 миллион тупдан зиёд дарахт ва бута кўчатлари экилгани жамиятимизда экологик маданият юксалаётганидан далолат беради.
“Ўзбекистон — 2030” стратегиясида белгиланган устувор вазифалар ва “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасининг янги босқичи доирасида мамлакатимизда умумий яшиллик даражасини 30 фоизга, жон бошига тўғри келадиган яшил ҳудудларни эса 10 квадрат метргаетказиш бўйича катта марралар белгилаб олинди. Бунинг учун Сурхондарёда 10 минг гектарлик “яшил макон”, Сирдарёда эса 84 километрли “яшил девор” барпо этилади. Қорақалпоғистонда 1 миллион гектар, Навоий ва Бухорода эса 300 минг гектардан янги ўрмонзорлар ташкил қилиниши белгиланган.
Ушбу ислоҳотларнинг муҳим жиҳати шундаки, эндиликда соҳага илмий ёндашув ва жамоатчилик иштироки янада кенгайтирилмоқда. Жорий йилдан ҳар бир ҳудудда “яшил” техникумлар фаолияти йўлга қўйилиб, йилига 10 минг нафар мутахассис тайёрлаш бошланади. “Менинг боғим” дастури доирасида лойиҳаларни молиялаштириш миқдорининг 400 миллион сўмдан оширилиши эса аҳолининг ўз яшаш ҳудудини ободонлаштиришдаги фаоллигини қўллаб-қувватлашга хизмат қилади.
Хулоса қилиб шуни айтиш мумкинки, бугун яхши ният билан экилаётган ҳар бир ниҳол — бу нафақат тоза ҳаво ва соғлом муҳит, балки келажак авлод учун қолдирилаётган энг қимматли меросдир.

Общенациональный проект «Яшил макон» («Зелёное пространство»), реализуемый в Узбекистане в сфере охраны окружающей среды, сегодня начинает приносить свои плоды. Закладка Национального дендрологического парка по инициативе главы государства Шавката Мирзиёева стала важным шагом на пути превращения нашей страны в «зелёную державу». О результативности этой благородной работы свидетельствует повышение уровня озеленённости республики с 8 до 14,2 процента за последние годы.
Создание 256 тысяч гектаров новых лесных массивов в горных, пустынных и предгорных районах заложило важный фундамент для восстановления биоразнообразия в регионах. Эти результаты являются плодом последовательно проводимых реформ: только за прошедший год в таких районах, как Хўжайли, Янгибозор и Ахангаран, введены в эксплуатацию современные питомники мощностью 5,5 миллиона саженцев в год.
Создание на площади 50 гектаров первых галофитных садов, устойчивых к засухе, в таких районах, как Арнасой, Каракуль и Нукус — по опыту Китая — открыло новый этап в борьбе с засолением почв. Согласно планам на 2026 год, в рамках инициативы «Я тоже сажаю дерево» высажено более 75 миллионов саженцев деревьев и кустарников, что свидетельствует о росте экологической культуры в нашем обществе.
В рамках приоритетных задач, определённых стратегией «Узбекистан — 2030», и нового этапа общенационального проекта «Яшил макон» намечены масштабные рубежи по доведению общего уровня озеленённости страны до 30 процентов, а площади зелёных зон в расчёте на душу населения — до 10 квадратных метров. В этих целях в Сурхандарье будет создано «зелёное пространство» площадью 10 тысяч гектаров, а в Сырдарье — «зелёная стена» протяжённостью 84 километра. Запланировано создание новых лесных массивов: в Каракалпакстане — площадью 1 миллион гектаров, в Навои и Бухаре — по 300 тысяч гектаров.
Существенным аспектом данных реформ является то, что отныне в отрасли всё шире внедряются научный подход и общественное участие. Начиная с текущего года в каждом регионе будет налажена деятельность «зелёных» техникумов с ежегодной подготовкой 10 тысяч специалистов. Увеличение объёма финансирования проектов в рамках программы «Мой сад» свыше 400 миллионов сумов призвано поддержать активность населения в благоустройстве собственной жилой территории.
Подводя итог, можно с уверенностью сказать: каждый саженец, посаженный сегодня с добрыми намерениями, — это не только чистый воздух и здоровая среда, но и самое ценное наследие, оставляемое грядущим поколениям.