Ўзбекистонда туризм соҳасининг барқарор ривожланиш тенденциялари ва истиқболлари
Ўзбекистонда туризм соҳаси сўнгги йилларда иқтисодиётнинг устувор йўналишларидан бирига айланиб, мамлакатнинг халқаро майдондаги имижини оширишда муҳим роль ўйнамоқда. Маданий мерос, тарихий шаҳарлар ва табиий манзаралар туристлар учун жозибадор макон яратади. Барқарор туризм эса туризм фаолиятини ривожлантиришда экологик ва ижтимоий барқарорликни сақлаб қолишни назарда тутади.
Барқарор туризмнинг ҳуқуқий асослари
Барқарор туризм БМТ Жаҳон туризм ташкилоти томонидан “ҳозирги авлод эҳтиёжини қондириб, келажак авлод манфаатларига зарар етказмаслик” тамойили асосида амалга оширилади. Ўзбекистонда барқарор туризмни қонунчилик асосида ривожлантиришга эътибор қаратилган. 2019 йил 16 апрелда қабул қилинган “Туризм тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 10.07.2020 йилдаги 433-сонли “туризм соҳасини тиклаш ва ривожлантириш учун қулай шарт-шароитларни яратиш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорлари соҳадаги фаолиятни тартибга солиш билан бирга барқарор ривожланишни таъминлайди. Шу билан бирга, “Янги Ўзбекистон – 2030” стратегияси мамлакатда экологик барқарорликка асосланган туризмни ривожлантириш вазифасини белгилайди.
Туризм инфратузилмаси ривожи
Ўзбекистонда туризм инфратузилмаси тизимли равишда модернизация қилиняпти. Тошкент ва Самарқанд халқаро аэропортларининг қурилиши, туристик шаҳарлардаги мажмуалар барпо этилиши, тоғ ва экологик ҳудудларда экотуризм кластерлари ташкил этилиши барқарор ривожланишга хизмат қилади. Масалан, Тошкент халқаро аэропортининг янги терминали замонавий технологиялар асосида қурилиб, йилига 15 миллионгача йўловчи қабул қилиш имкониятини яратади. Туристик йўналишларда темир йўл ва автомобиль йўллари инфратузилмаси янгиланмоқда: “Афросиёб” тезюрар поезди орқали Самарқанд–Бухоро–Хива қатновлари барқарор туризмни қўллаб-қувватламоқда.
Ўзбекистонда туристик ҳудудлар ва мажмуаларни барпо этиш йўналишида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Жумладан, 2022 йилда фойдаланишга топширилган “Silk Road Samarkand” халқаро туристик маркази экотуризм, конференция ва маданий тадбирлар учун замонавий инфратузилма асосида қурилган.
“Amirsoy”, “Ugamriver”, “Charvak resort zone” ҳамда “Beldersoy–Chimgan–Nanay” туристик кластерлари тоғ ва экотуризмни ривожлантириш мақсадида давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилаётган йирик лойиҳалардан саналади.
Бундан ташқари, “Khiva City” ва “Bukhara City” лойиҳалари тарихий шаҳарларни асраб-авайлаш ҳамда замонавий инфратузилмани интеграция қилиш орқали маданий туризм салоҳияти ва мамлакатнинг халқаро туристик имиджини оширишга хизмат қилмоқда.
Нурота, Зомин ва Сурхон миллий боғларида экологик маршрутлар, ҳамда “eco-lodge” туридаги турар жойлар яратилмоқда. Шу билан бирга, қишлоқ туризми дастури доирасида маҳаллий аҳоли ўз уйларини меҳмонхона сифатида фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлди. Бу эса иқтисодий барқарорликни таъминлаш, аҳолининг ижтимоий фаоллигини ошириш ва маҳаллий туризм салоҳиятини ривожлантиришга хизмат қилмоқда.
Муаммолар ва истиқболлар
Барқарор туризмни ривожлантириш жараёнида инфратузилма етишмаслиги, экологик стандартларнинг тўлиқ жорий этилмагани ҳамда туризм йўналишидаги гидларнинг етишмаслиги каби масалалар ҳануз мавжудлигича қолмоқда. Минтақалар ўртасида туризм инфратузилмаси ва хизмат сифати бўйича номутаносиблик мавжуд — масалан, Фарғона водийси, Сурхондарё ва Қашқадарё каби минтақаларда меҳмонхона, йўл, логистика, реклама ва маркетинг йўналишлари тўлиқлигача тизимга солинмаган. Туризм соҳаси ходимларининг малакаси, хорижий тил билиш даражаси, хизмат кўрсатиш сифати ва тарғибот қобилияти етарли даражада эмаслиги, туризмни бу минтақада ривожланиб кетишига        тўсқинлик қилади. Яна бир муаммолардан бири транспорт алоқасидаги чекловлар — масалан, Хива шаҳрига рейслар камлиги ва поезд йўналишлари билан боғлиқ муаммолар мавжуд эканлиги барқарор туризмнинг ривожланишини секинлаштиради.
Мавжуд муаммоларга қарамасдан, туризм соҳаси ижобий йўналишда ривожланмоқда. Туристлар сони жадал суръатда ўсмоқда: 2024 йилда 8,2 миллиондан ортиқ хорижий турист Ўзбекистонга ташриф буюрган бўлса, 2025 йилнинг январь–май ойларида бу кўрсаткич 4,2 миллиондан ошиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 48,2 фоизга ўсган. Шу билан бирга, туризмдан олинган хизматлар ҳажми ва экспорт улуши ҳам ортиб бормоқда — 2025 йилнинг биринчи чорагида туристик хизматлар ҳажми 927 миллион АҚШ долларига етган. Давлат томонидан виза олиш тартибини соддалаштириш, халқаро ҳамкорликни кучайтириш ва жаҳон туристик брендларини жорий этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар соҳа тараққиёти учун кенг имконият яратмоқда. Жумладан, бугунги кунда 93 та мамлакат фуқаролари учун Ўзбекистонга визасиз кириш тартиби жорий этилган бўлиб, бу чоралар мамлакатнинг халқаро туристик жозибадорлигини янада оширишга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистонда туризм соҳаси давлат сиёсати ва амалий лойиҳалар орқали барқарор ривожланиш йўлида қадам ташламоқда. Инфратузилма модернизацияси, экотуризм кластерлари ва маданий меросни муҳофаза қилиш лойиҳалари мамлакатнинг халқаро туристик майдондаги нуфузини оширмоқда. Тошкент ва Самарқанд халқаро аэропортлари, туристик мажмуалар ва тоғли ҳудудлардаги экотуризм лойиҳалари Ўзбекистонни Марказий Осиёда барқарор туризм марказига айлантириши шубҳасиз.

В последние годы туристическая отрасль Узбекистана стала одним из приоритетных направлений экономики, играя важную роль в укреплении международного имиджа страны. Культурное наследие, исторические города и природные пейзажи создают привлекательные условия для туристов. Устойчивый туризм предполагает сохранение экологического и социального баланса в процессе развития туристической деятельности.
Правовые основы устойчивого туризма
Устойчивый туризм реализуется Всемирной туристической организацией ООН на основе принципа «удовлетворения потребностей нынешнего поколения без ущерба для интересов будущих поколений». В Узбекистане уделяется пристальное внимание развитию устойчивого туризма на законодательной основе. Закон Республики Узбекистан «О туризме», принятый 16 апреля 2019 года, Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10.07.2020 № 433 «О мерах по созданию благоприятных условий для восстановления и развития туристической отрасли» регулируют деятельность в данной сфере и одновременно обеспечивают устойчивое развитие. При этом стратегия «Новый Узбекистан — 2030» определяет задачу развития в стране туризма, основанного на экологической устойчивости.
Развитие туристической инфраструктуры
Туристическая инфраструктура Узбекистана планомерно модернизируется. Строительство международных аэропортов в Ташкенте и Самарканде, создание туристических комплексов в туристических городах, организация кластеров экотуризма в горных и экологических зонах способствуют устойчивому развитию. Например, новый терминал Ташкентского международного аэропорта, возведённый с применением современных технологий, создаёт возможность обслуживания до 15 миллионов пассажиров в год. Обновляется инфраструктура железных и автомобильных дорог на туристических маршрутах: скоростной поезд «Афросиёб» поддерживает устойчивый туризм на направлениях Самарканд–Бухара–Хива.
В Узбекистане ведётся масштабная работа по созданию туристических зон и комплексов. В частности, Международный туристический центр «Silk Road Samarkand», введённый в эксплуатацию в 2022 году, возведён на основе современной инфраструктуры для экотуризма, проведения конференций и культурных мероприятий.
Туристические кластеры «Amirsoy», «Ugamriver», «Charvak resort zone», а также «Beldersoy–Chimgan–Nanay» относятся к крупным проектам, реализуемым на основе государственно-частного партнёрства с целью развития горного и экотуризма.
Помимо этого, проекты «Khiva City» и «Bukhara City» служат повышению потенциала культурного туризма и международного туристического имиджа страны путём сохранения исторических городов и интеграции современной инфраструктуры.
В национальных парках Нурата, Зомин и Сурхон создаются экологические маршруты и объекты размещения типа «eco-lodge». При этом в рамках программы сельского туризма местное население получило право использовать свои дома в качестве гостиниц. Это способствует обеспечению экономической устойчивости, повышению социальной активности населения и развитию местного туристического потенциала.
Проблемы и перспективы
В процессе развития устойчивого туризма по-прежнему остаются актуальными такие вопросы, как нехватка инфраструктуры, неполное внедрение экологических стандартов и дефицит квалифицированных гидов в туристической сфере. Между регионами сохраняется несбалансированность в части туристической инфраструктуры и качества услуг — в частности, в Ферганской долине, Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях гостиничная, дорожная, логистическая, рекламная и маркетинговая сферы ещё не приведены в полную систему. Недостаточный уровень квалификации работников туристической отрасли, знания иностранных языков, качества обслуживания и способности к продвижению сдерживает развитие туризма в данных регионах. Ещё одной проблемой остаются ограничения в транспортном сообщении — в частности, малое количество рейсов в Хиву и трудности с железнодорожными маршрутами, что замедляет развитие устойчивого туризма.
Несмотря на имеющиеся проблемы, туристическая отрасль развивается в позитивном направлении. Число туристов стремительно растёт: если в 2024 году Узбекистан посетили более 8,2 миллиона иностранных туристов, то за январь–май 2025 года этот показатель превысил 4,2 миллиона человек, увеличившись на 48,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. При этом растут объём туристических услуг и доля экспорта — в первом квартале 2025 года объём туристических услуг достиг 927 миллионов долларов США. Проводимая государством работа по упрощению порядка получения виз, укреплению международного сотрудничества и внедрению мировых туристических брендов открывает широкие возможности для развития отрасли. В частности, в настоящее время для граждан 93 государств введён безвизовый въезд в Узбекистан, что способствует дальнейшему повышению международной туристической привлекательности страны.
Туристическая отрасль Узбекистана делает шаги на пути к устойчивому развитию посредством государственной политики и практических проектов. Модернизация инфраструктуры, кластеры экотуризма и проекты по охране культурного наследия повышают авторитет страны на международном туристическом пространстве. Ташкентский и Самаркандский международные аэропорты, туристические комплексы и проекты экотуризма в горных районах, несомненно, превратят Узбекистан в центр устойчивого туризма в Центральной Азии.