Марказий Осиёда экологик барқарорлик: таҳдидлар ва тизимли ечимлар зарурати
Бугунги кунда дунёда иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш ва табиий ресурслардан оқилона фойдаланиш давлат сиёсатининг энг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. Бу борада Ўзбекистон муҳим амалий натижаларга эришди. Хусусан, атроф-муҳитни яхшилаш бўйича тизимли чоралар кўрилмоқда. Минтақада экологик барқарорликни таъминлаш мақсадида йўлга қўйилган "Яшил макон"умуммиллий лойиҳаси доирасида ҳар йили 200 миллион туп дарахт экиш тизими жорий этилди. Бундан ташқари, Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси томонидан Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиш тўғрисидаги махсус резолюция қабул қилинди. Бунинг натижасида Орол денгизининг қуриган тубида 1,5 миллион гектардан ортиқ майдонда яшил қопламалар барпо этилди.БМТнинг Марказий Осиё бўйича ҳисоботларида қайд этилган ҳарорат кўтарилиши ва сув тақчиллиги муаммолари эса ушбу натижаларни янада мустаҳкамлаш ва мавжуд таҳдидларга қарши тизимли курашиш зарурлигини кўрсатмоқда.
Мазкур йўналишдаги ҳуқуқий ва ижтимоий масъулият масаласига тўхталадиган бўлсак, аҳолининг ҳаво сифати халқаро меъёрларга мос муҳитда яшаш ҳамда тоза ичимлик сувидан баҳраманд бўлиш ҳуқуқи нафақат миллий қонунчилигимизда, балки глобал миқёсда ҳам қатъий эътироф этилган. Бироқ, амалий вазият анча мураккаб: Ўзбекистон сув захираларининг 80 фоизи ташқи манбаларга боғлиқбўлиб, трансчегаравий дарёлар оқимининг камайиб бораётгани минтақавий ҳамкорликни кучайтиришни кечиктириб бўлмас ҳаётий заруратга айлантирмоқда. Бу эса сув ресурсларини биргаликда бошқариш ва экологик хавфсизликни таъминлаш борасида янги ва самарали механизмларни жорий этишни талаб қилади.
Ҳаво сифатини яхшилаш ва чиқиндиларни бошқаришга қаратилган алоҳида нормалар ҳам мавжуд. Жумладан, ҳаво ифлосланишининг 63 фоизи транспорт ҳиссасига тўғри келиши ва чиқиндиларни қайта ишлаш даражасининг пастлиги экологик инфратузилмани мустаҳкамлашга хизмат қилади. Орол денгизи ҳажмининг 93 фоизга қисқаришива ер деградацияси каби муаммоларни бартараф этиш миллий иқтисодиёт ва озиқ-овқат хавфсизлигини муҳофаза қилишга ёрдам беради.
Экологик инқирознинг олдини олиш – бу фақат табиий жараён эмас, балки бошқарув тизимини ислоҳ қилиш масаласидир. Ушбу жараёнда Барқарор ривожланишнинг 6 (Тоза сув ва санитария), 13 (Иқлим ўзгаришига қарши кураш)ва 15-мақсадлари (Қуруқликдаги экотизимларни асраш) вазифалари билан бевосита ҳамоҳангликни таъминлаш муҳим аҳамиятга эга. Шу мақсадда давлат томонидан трансчегаравий сув ҳамкорлигини кенгайтириш ва “яшил”технологияларни жорий этиш бўйича махсус чора-тадбирлар ҳам амалга оширилмоқда.
Хулоса қилиб айтганда, экологик бошқарув тизимини такомиллаштириш – бу фақат соҳавий вазифа эмас, балки мамлакат келажагининг асосий омилларидан биридир. Чунки табиий ресурслари муҳофаза қилинган ва экологик барқарорлик таъминланган жамиятда фаровон ривожланишга эришиш имконияти янада ортиб боради.

Экологическая устойчивость в Центральной Азии: угрозы и необходимость системных решений
Сегодня смягчение последствий изменения климата и рациональное использование природных ресурсов являются одними из приоритетных направлений государственной политики во всём мире. В этой сфере Узбекистан достиг важных практических результатов. В частности, реализуется комплекс системных мер по улучшению состояния окружающей среды. В рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёное пространство»), направленного на обеспечение экологической устойчивости региона, введена система ежегодной высадки 200 миллионов деревьев. Кроме того, по инициативе Узбекистана Генеральная Ассамблея ООН приняла специальную резолюцию об объявлении Приаральского региона зоной экологических инноваций и технологий. В результате на высохшем дне Аральского моря на площади более 1,5 миллиона гектаров созданы зелёные насаждения. Вместе с тем отмеченные в докладах ООН по Центральной Азии проблемы повышения температуры и дефицита воды свидетельствуют о необходимости дальнейшего закрепления достигнутых результатов и системной борьбы с существующими угрозами.
Касаясь вопроса правовой и социальной ответственности в данном направлении, следует отметить, что право населения на проживание в среде, соответствующей международным стандартам качества воздуха, а также на доступ к чистой питьевой воде закреплено не только в национальном законодательстве, но и признано на глобальном уровне. Однако реальное положение дел значительно сложнее: 80 процентов водных ресурсов Узбекистана зависит от внешних источников, а сокращение стока трансграничных рек превращает углубление регионального сотрудничества в неотложную жизненную необходимость. Это, в свою очередь, требует внедрения новых и эффективных механизмов совместного управления водными ресурсами и обеспечения экологической безопасности.
Существуют и отдельные нормы, направленные на улучшение качества воздуха и управление отходами. В частности, тот факт, что 63 процента загрязнения воздуха приходится на долю транспорта, а уровень переработки отходов остаётся низким, указывает на необходимость укрепления экологической инфраструктуры. Решение таких проблем, как сокращение объёма Аральского моря на 93 процента и деградация земель, способствует защите национальной экономики и продовольственной безопасности.
Предотвращение экологического кризиса — это не только природный процесс, но и вопрос реформирования системы управления. В этом процессе принципиально важно обеспечить согласованность с задачами Целей устойчивого развития 6 (Чистая вода и санитария), 13 (Борьба с изменением климата) и 15 (Сохранение экосистем суши). С этой целью государством реализуются специальные меры по расширению трансграничного водного сотрудничества и внедрению «зелёных» технологий.
В заключение следует подчеркнуть, что совершенствование системы экологического управления — это не только отраслевая задача, но и один из ключевых факторов будущего страны. Ведь в обществе, где природные ресурсы защищены, а экологическая устойчивость обеспечена, возможности для процветания и развития неуклонно возрастают.