Таълим сифатини ошириш – Барқарор ривожланиш мақсадларининг вазифаларидан бири
Талабалар ва ўқитувчиларга мутлақо янги даражада ўзаро ҳамкорлик қилиш имконини берувчи виртуал таълим технологияларидан фойдаланиш энг истиқболли йўналишлардан саналади. Айнан шу жиҳат Ўзбекистон каби давлатлар учун янги имкониятлар очиб, халқаро ҳамкорлар билан таълим алоқаларини мустаҳкамламоқда.
Ўзбекистонда Ал-Хоразмий номидаги фан олимпиадаси ташкил этилиши бундай ҳамкорликка мисол бўла олади. Бу мамлакатнинг халқаро майдонда таълим ташаббуслари ва технологияларини ривожлантиришдан манфаатдорлигини намойиш этади. 2025 йил январь ойида Парижда ЮНЕСКО шафелигида тил таълимига бағишланган муҳим конференция ўтказилиши режалаштирилган. Ушбу тадбир Ўзбекистоннинг халқаро ташкилотлар ва мамлакатлар билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш учун яна бир платформа вазифасини ўтайди.
Талабалар ва ўқитувчиларга мутлақо янги даражада ўзаро ҳамкорлик қилиш имконини берувчи виртуал таълим технологияларидан фойдаланиш энг истиқболли йўналишлардан саналади.

Повышение качества образования – одна из задач Целей устойчивого развития
Использование технологий виртуального обучения, открывающих студентам и преподавателям принципиально новые возможности для взаимодействия, является одним из наиболее перспективных направлений. Именно этот аспект открывает новые возможности для таких государств, как Узбекистан, и укрепляет образовательные связи с международными партнёрами.
Организация в Узбекистане олимпиады по науке имени Аль-Хорезми может служить примером такого сотрудничества. Это демонстрирует заинтересованность страны в развитии образовательных инициатив и технологий на международной арене. В январе 2025 года в Париже под эгидой ЮНЕСКО планируется проведение важной конференции, посвящённой языковому образованию. Это мероприятие послужит ещё одной платформой для укрепления сотрудничества Узбекистана с международными организациями и государствами.