Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш борасида Марказий Осиё мамлакатлари тажрибаси: Референдум ва миллий конституцияларнинг роли ва аҳамияти
ПРЕСС-РЕЛИЗ
2023 йил 25 апрель куни “Frankfort” меҳмонхонасида “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш борасида Марказий Осиё мамлакатлари тажрибаси: Референдум ва миллий конституцияларнинг роли ва аҳамияти” мавзусига бағишланган халқаро Форум бўлиб ўтди.
Мазкур халқаро тадбир Ўзбекистон Республикасини барқарор ривожлантириш соҳасидаги Миллий мақсадлар ва вазифаларнинг 2030 йилгача бўлган даврда амалга оширилишини назорат қилиш бўйича, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Барқарор ривожланиш маркази, Ўзбекистон нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Давлат ва ҳуқуқ институти, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, Фридрих Эберт номидаги жамғарма (Германия) билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Халқаро форумда Ўзбекистон Республикасини барқарор ривожлантириш соҳасидаги Миллий мақсадлар ва вазифаларнинг 2030 йилгача бўлган даврда амалга оширилишини назорат қилиш бўйича Парламент комиссияси аъзолари, Олий Мажлиси сенаторлар ва Қонунчилик палатаси депутатлари, тегишли вазирлик ва идоралар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари ва академик ҳамжамият, мамлакатимиздаги дипломатик корпус вакиллари иштирок этди.
Онлайн ва офлайн форматида Форумни ташкил этишдан кўзланган мақсад:
•Инсон ҳуқуқлари, эркинликлари вa қонуний манфаатларининг конституциявий-ҳуқуқий асосларини ишлаб чиқиш, “инсон - жамият – давлат” тамойилларини ҳаётга татбиқ этиш борасида Марказий Осиё давлатларининг тажрибасини муҳокама қилиш;
• Барқарор ривожланиш мақсадларини Марказий Осиё давлатлари конституцияларида акс эттирилишини қиёсий таҳлил этиш;
• Барқарор ривожланиш миллий мақсадларига эришишда давлат ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг самарали ҳамкорлигини таъминлаш;
• Кенг халқаро жамоатчиликни мамлакатимизда амалга оширилаётган конституциявий ислоҳотлар ва бўлажак референдумга тайёргарлик кўриш ва ўтказиш билан боғлиқ чора-тадбирлар ижроси билан таништиришдан иборат.
Форум иши икки қисмдан иборат бўлиб,  биринчи қисмда 2023 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифалар ижроси, барқарор ривожланишга эришишда Ўзбекистон ва Марказий Осиё мамлакатлари тажрибаси, конституциявий-ҳуқуқий асосларнинг ривожланиши ҳамда БРМга эришишда давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари, жамоатчилик иштирокининг саъй-ҳаракатлари ва имкониятларини бирлаштириш масалаларига эътибор қаратилди.
Қайд этиш лозимки, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг 2022 йил 14 декабрдаги сессиясида Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббусига асосан ишлаб чиқилган “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюция бир овоздан маъқулланганди.
2022 йил 29 декабрда эса, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Кенгаши ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Кенгашининг мазкур резолюцияни амалга ошириш бўйича Қўшма қарори қабул қилинди. Қўшма қарор билан 13 та йўналиш бўйича 50 дан зиёд аниқ чора-тадбирларни ўз ичига олган “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Форумда сўз олган нотиқлар барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда манфаатлар мувозанатининг самарали механизми яратилгани, соҳада парламент назорати ўрнатилгани, хусусан, миллий мақсад ва вазифаларнинг амалга оширилишини назорат қилиш бўйича Парламент комиссияси тузилгани ва унинг фаолиятига тўхталиб ўтдилар.
Хусусан, ўтган давр мобайнида Парламент комиссияси томонидан 10 та миллий мақсад ва унинг 51 та вазифаси ҳамда 81 та индикатори бўйича ҳудудларда барқарор ривожлантириш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларнинг бажарилиши ҳолати ўрганилганлиги ва ўрганиш якуни юзасидан Парламент комиссияси мажлисларида 28 нафар вазирлик ва идора, шу жумладан Мувофиқлаштирувчи кенгаш раҳбарининг ахбороти эшитилиб, тегишли қарорлар қабул қилинганлиги таъкидланди.
Маъруза ва муҳокамалар мобайнида экспертлар томонидан давлатимиз раҳбари сўнгги етти йил ичида БМТ Бош Ассамблеяларида умумбашарий муаммолар ечимига оид 10 дан зиёд ташаббуслар билан чиққани ва энг муҳими мазкур ташаббусларнинг барчаси Бош Ассамблеяси томонидан тўла қўллаб-қувватланди ва тегишли резолюциялар қабул қилинганлиги масаласига алоҳида тўхталиб ўтилди.
БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларини бажаришда парламент, ҳукумат ва фуқаролик жамияти институтларининг амалий ҳамкорлигини йўлга қўйиш, бу масалада мунтазам равишда парламент ва жамоатчилик эшитувларини ташкил этиш масаласига эътибор қаратилди.
Шу билан бирга, форум ишида Марказий Осиё мамлакатлари БРМга эришишдаги тажрибаси ва ютуқларига ҳам эътибор қаратилди.
Жумладан, Қозоғистон Республикасидаги хорижий ҳамкорлар томонидан БРМга эришиш учун инсонпарвар давлат қуриш ва эркин фуқаролик жамиятини янада ривожлантириш бўйича миллий стратегия масаласи батафсил ёритилди. Марказий Осиёда конституциявий ўзига хослик ва конституциявий-ҳуқуқий плюрализм масаласи Тожикистон Республикаси мисолида кўриб ўтилди. Фуқаролик жамиятини БРМга эришиш жараёнларига жалб қилиш ва ихтиёрий фуқаролик шарҳларини тайёрлашнинг долзарб масалалари доирасида қўшни Қирғизистон тажрибаси бўйича фикр алмашинилди. Шунингдек, Туркманистонда БРМга эришиш учун конституциявий ислоҳотларнинг асосий тенденциялар ва ривожланиш истиқболлари масаласи ҳам кўриб ўтилди.
Форумнинг иккинчи қисмида инсоннинг экологик ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг самарали механизмлари, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг янги таҳрирдаги лойиҳасида экологик нормаларнинг акс этиши, қолаверса, экологик конституционализмда Европа Иттифоқи тажрибаси масалалари хорижий экспертлар иштирокида муҳокама этилди.
Маърузачилар барқарор ривожланиш учун сув ресурсларини тежаш ва улардан оқилона фойдаланиш, мавжудларини эса санитария ҳолатини яхшилашни таъминлаш (6-мақсад),  иқлим ўзгариши ва унинг оқибатларига қарши шошилинч чоралар кўриш (13-мақсад), ер экотизимларини ҳимоя қилиш ҳамда тиклаш ва улардан оқилона фойдаланиш, ўрмонларни барқарор бошқариш, чўлланишга қарши курашиш, ерларнинг деградацияга учраши ва биологик хилма-хилликни қисқариши жараёнини камайтиришга эришиш (15-мақсад)  йўналишлари бўйича дунё тажрибасида кузатилаётган ўзгаришлар бўйича маълумотлар берилди.
Форум якунида таклиф этилган экспертлар томонидан берилган таклифлар асосида тегишли қарорлар қабул қилинди.

Опыт стран Центральной Азии в достижении Целей устойчивого развития: роль и значение референдума и национальных конституций
ПРЕСС-РЕЛИЗ
25 апреля 2023 года в гостинице «Франкфорт» состоялся международный Форум, посвященный теме «Опыт стран Центральной Азии в достижении Целей устойчивого развития: роль и значение референдума и национальных конституций».
Данное международное мероприятие организовано по контролю за выполнением Национальных целей и задач в области устойчивого развития Республики Узбекистан до 2030 года, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Центром устойчивого развития, , Национальной ассоциацией негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана, Институтом государства и права Академии наук Республики Узбекистан в сотрудничестве с Представительством Фонда Фридриха Эберта (Германия) в Узбекистане и координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.
На международном форуме приняли участие члены Парламентской комиссии по контролю за выполнением Национальных целей и задач в области устойчивого развития Республики Узбекистан до 2030 года, сенаторы Олий Мажлиса и депутаты Законодательной палаты, профильных министерств и ведомств, негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, академического сообщества, представители дипломатического корпуса.
Целью данного Форума  в онлайн и оффлайн формате являлось:
• разработка конституционно-правовых основ прав, свобод и законных интересов человека, обсуждение опыта стран Центральной Азии в реализации принципов «человек – общество – государство»;
• сравнительный анализ отражения Целей устойчивого развития в конституциях стран Центральной Азии;
• обеспечение эффективного взаимодействия государственных и негосударственных некоммерческих организаций в достижении Национальных целей устойчивого развития;
• ознакомление широкой международной общественности с реализацией мер, связанных с проводимой в нашей стране конституционной реформой, подготовкой и проведением предстоящего референдума.
Работа форума состояла из двух частей, в первой части внимание было уделено вопросам сочетания действий и возможностей для реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития до 2023 года, опыту Узбекистана и стран Центральной Азии в достижении устойчивого развития, разработки конституционно-правовых рамках, а также усилия государственных органов и институтов гражданского общества, участие общественности в достижении ЦУР.
Следует отметить, что на сессии Генеральной Ассамблеи ООН 14 декабря 2022 года была принята резолюция «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения целей устойчивого развития», разработанная по инициативе Президента Шавката Мирзиёева.
29 декабря 2022 года Кенгаш Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кенгаш Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан приняли совместное постановление о реализации настоящей резолюции. Совместным постановлением утверждена «Дорожная карта», содержащая более 50 конкретных мер по 13 направлениям.
Выступавшие на форуме эксперты отметили, что создан действенный механизм балансирования интересов в достижении целей устойчивого развития, налажен парламентский контроль в данной сфере, в частности сформирована Парламентская комиссия по мониторингу реализации Национальных целей и задач.
В частности, за прошедший период Парламентской комиссией было изучено состояние реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития по 10 национальным целям и их 51 задаче и 81 индикатору в регионах, а также на заседаниях парламентской комиссии в связи с изученным было заслушано отчеты  28 министерств и ведомств, в том числе руководителя Координационного совета, и на их основе были приняты соответствующие решения.
В ходе выступлений и дискуссий эксперты отметили тот факт, что за последние семь лет лидер нашей страны выступил с более чем 10 инициативами, связанными с решением общечеловеческих проблем на Генеральных Ассамблеях ООН, и самое главное, что все эти инициативы были полностью поддержаны Генеральной Ассамблеей и приняты соответствующие резолюции.
Было уделено внимание налаживанию практического сотрудничества парламента, правительства и институтов гражданского общества в реализации Целей устойчивого развития ООН, организации регулярных парламентских и общественных слушаний по данному вопросу.
В то же время форум был посвящен опыту и достижениям стран Центральной Азии в достижении ЦУР.
В частности, подробно был освещен зарубежными партнерами вопрос национальной стратегии построения гуманного государства и дальнейшего развития свободного гражданского общества в Республике Казахстан. Рассмотрен вопрос конституционной идентичности и конституционно-правового плюрализма в Центральной Азии на примере Республики Таджикистан. Состоялся обмен мнениями по опыту соседнего Кыргызстана в рамках актуальных вопросов вовлечения гражданского общества в процессы достижения ЦУР и подготовки добровольных гражданских обзоров. Также был рассмотрен вопрос об основных направлениях и перспективах развития конституционных преобразований для достижения ЦУР в Туркменистане.
Во второй части форума с участием зарубежных экспертов обсуждены эффективные механизмы защиты экологических прав человека, отражение экологических норм в новой редакции проекта Конституции Республики Узбекистан, опыт Европейского Союза в области экологического конституционализма.
Выступающие дали подробную информацию об изменениях, наблюдаемых в мировом опыте в сферах сохранения и рационального использования водных ресурсов для устойчивого развития, а также  улучшения санитарного состояния существующих (Цель 6), принятия неотложных мер против изменений климата и его последствий (Цель 13), защиты и восстановления наземных экосистем и рационального их использования, устойчивого лесопользования, борьбы с опустыниванием, деградацией земель и сокращением биологического разнообразия (Цель 15).